Bir Oturuşta İzleyip Bitirmek İzleyeceğiniz Anime Dizileri

Japon mangalarının televizyona uyarlanmış ve kendine has çizim tarzı, ifadeler ve efektler ile oluşturulan animeler; bazı kişiler tarafından çocukça görünse de konuları ve izleyeni kendisine bağlamasını çok iyi beceriyor. Zaten dünya genelinde de 7den 70e anime severlerin bulunması da bunun en büyük kanıtı. Her yaşa hitap eden anime dizilerinin aksiyondan spora, romantizmden bilim kurguya kadar birçok farklı kategorisi mevcut. Son zamanlar da animelerin ülkemizde tekrardan yükselişe geçmesiyle sizin için seçtiğimiz anime dizileri listesi hazırladık.

Sizin de beğenerek izlediğiniz anime dizileri için yorumlarınızı bekliyoruz.

1- Attack on Titan – Shingeki no Kyojin

Attack on Titan

Birkaç yüzyıl önce, insanlar devler tarafından neredeyse tamamen yok edilmiştir. Devler uzundur, zekaları yoktur, insanları yerler ve en kötüsü de bunu karınlarını doyurmak için değil de zevk için yaparlar. Küçük bir grup insan, en büyük devlerden bile uzun olan yüksek duvarlarla çevrelenmiş bir şehire kendilerini kapatarak kurtulmuşlardır. Günümüze gelindiğinde şehirde 100 yıldır hiç dev görülmemiştir. Genç delikanlı Eren ve üvey kız kardeşi Mikasa, büyük bir dev tarafından şehrin duvarlarının yıkılışına tanık olurlar. Küçük devler şehre akın etmeye başlar ve iki çocuk da annelerinin canlı canlı yenmesini korku içinde seyrederler. Eren her bir devi öldürüp tüm insanlığın intikamını alacağına yemin eder.

2- Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba

Demon slayer kimetsu no yaiba

Babasının ölümünden beri, aileyi destekleme yükü Tanjirou Kamado’nun omuzlarına düşmüştür. Bir gün Tanjirou’yu, geceleri ormanda gizlenen  ve et yiyen şeytanların varlığı konusunda uyaran garip bir adamın evine sığınmak zorunda kalır. Sonunda ertesi gün eve döndüğünde, tüm ailesinin katledildiği korkunç bir manzarayla karşılaşır . Daha da kötüsü, hayatta kalan tek kişi kana susamış bir şeytana dönüşen kız kardeşi Nezuko’dur. Öfke ve nefretle sarmalanan Tanjirou, kalan tek kardeşinin yanında alarak ailesinin intikamını almak için yemin eder. Kendilerine Şeytan Avcısı adını veren bir birliği katılan  Tanjirou, şeytanları öldürmek ve sevgili kız kardeşinin tekrar insan yapabilmek için uzun ve macera dolu bir yolculuğa çıkar.

3- Castlevania –

1400’lü yıllarda Wallachia üzerinde kilisenin büyük bir gücü bulunmaktadır. Bu güç hem politik hem de sosyal alanlarda sonuna kadar kullanılmaktadır. İdealist bir doktor olan Lisa’nın amacı ise kilisenin bu gücünü, ortaya çıkaracağı bilimsel gerçekler ile sarsmak olacaktır. Bu amaçla şeytani bir varlık olan Dracula’nın yanına gider ve korkunç Vlad ile yakınlaşır. Vlad’ın aletlerini kullanarak yeni bilimsel keşifler yapabilme ihtimali bulunmaktadır.

Kilise bu durumdan pek hoşnut kalmaz ve Lisa’yı ölüme mahkum eder. O dönemde sıklıkla tercih edilen infaz yöntemi, kişiyi kazığa bağlayarak yakmaktır. Cadı suçlamasıyla Lisa yakılarak öldürülür. Kilisenin bu tavrına en sert tepki Vlad’tan gelecektir. Wallachia ve çevre kentleri yok etmek için bütün gücünü kullanan Dracula’yı durdurabilecek tek kişiyse Trevor Belmont olacaktır.

4- Hellsing

hellsing

Avrupa’da vampirlere karşı verilen savaşta en önde savaşan kurum olan Hellsing Örgütü ve gizli silahı Alucard, son görevde bir köyü neredeyse tamamen zombi haline getiren ve onların kanıyla beslenen bir vampire karşı savaşmaya giderler. Aynı köye bir süre önce gönderilen polis güçleri saldırıya uğramış ve içlerinden sadece acemi polis memuru Seras Victoria sağ kalmıştır. Seras, tam vampirin eline düşmüşken içeri Alucard girer ancak dövüş sırasında Seras yaralanır. Ona ölmek üzere olduğunu söyleyen Alucard, Seras’a iki seçenek sunar. Seras ya orada ölecektir, yada Alucard’ın kanını içerek yeniden doğacaktır. Bunun üzerine Seras ikincisini seçer. Araştırmaları esnasında yeni bir tür vampir ile karşılaşırlar. Ancak bu tür doğuştan yada bir vampir ısırığı ile değil yapay yollarla oluşmaktadır.

5- Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğunu büyük kayıplar verdikten sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

6- Naruto

Naruto

12 yıl önce dokuz kuyruklu şeytan tilki Kyuubi, Gizli Yaprak Köyü’ne saldırdı ve kuyruklarından birini sallamasıyla birlikte tsunami oldu. Yaprak Köyü’nün lideri Dördüncü Hokage, kendini feda ederek yeni doğmuş bir bebeğin içine tilkiyi mühürledi. O bebek ise Naruto’ydu. Köylüler, ailesi olmadan büyüyen Naruto’dan çekindiler ve ona kötü davrandılar. Yıllar geçtikten sonra Naruto, Ninja Akademisi’nden mezun olur ve kendi dünyasını değiştirmeye başlar.

7- Death Note

Death Note

Death Note dizisinde, on yedi yaşında olan bir lise öğrencisini temel alan bir konu işlenmektedir. Dizi de lise öğrencisi olağan üstü özelliklere sahip olan bir defter bulur. Bulunan bu defterde ise doğaüstü bir güç bulunmaktadır.

Deftere ismi yazılan kişiler, nasıl ölmesini istediğinizi belirttiğiniz takdir de ölmektedir. Bu ölüm defterini bulan lise öğrencisi ise ilk olarak defteri bulduğunda ve açıklamaları okuduğunda yazan yazıları oldukça saçma bulmuştur. Ancak sonrasında denemeye karar vermiştir. Deftere bir isim yazarak deneyen Light Yagami, defterin gücünün gerçek olduğunu görecektir. Sonrasında ise bu lise öğrencisinin bu defterle yapacakları yer almaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir