CİLT BAKIMINDA SERUM KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Cilt bakımı her kadın için önem taşıyan bir rutindir. Cildimizin zamanla esnekliğini kaybetmesi, yorulması, çizgilerin oluşması gibi sebepler cilt bakımına daha çok yoğunlaşmamıza sebep olmakta. Herkesin cilt bakım rutini ve kullandığı malzemeler farklılık gösterse de mutlaka kullanmamız gereken bir ürün var. O da serum !

Cilt bakım ürünleri, serum, tonik, nemlendirici

Hedefe yönelik içerikleri ile cilt sorunlarınızı gideren serumlar, normalde kullanılan nemlendiricilere ve kremlere göre daha etkililer. Kullanılan serumlar içeriği ve akışkanlığı ile cildinizin alt katmanlarına ulaşıp daha derin bakım yapmanıza yardımcı olur. Her ne kadar serumların sadece yaşlanma belirtilerine iyi geldiği düşünülse de bu yanlıştır. Akne, lekeler, ince çizgiler, kırışıklıklar, ciltteki ton eşitsizliği gibi pek çok sorunu gidermeye yönelik serumlar mevcut.  

Eğer cildinizin belli bir sorunu yoksa da nemlendirici içerikli serum ile günlük cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Hiyalüronik asit içerikli serumlar cildinize kaybettiği nemi kazandırırken cildinizin dolgun ve ışıltılı görünmesini de sağlar. Hiyalüronik asit aynı zamanda vücudun kolajen liflerini üretmesine de yardımcı olur. Kolajen içeren bir serum ile de cildinizin kaybetmeye başladığı esnekliği geri kazandırabilirsiniz. Kolejen ile ilgili detaylı bilgi için de daha önce yazdığımız yazıyı inceleyebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Serum kullanımı

Serumu günde iki defa yüzünüze ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Serumu uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin. Bu noktada nemlendirici jel ya da cilt toniği kullanmayı tercih edebilirsiniz. (Haftada en az bir kez peeling de yaparsanız üstündeki ölü deriden de kurtulursunuz) Çok hafif bir formülü olan serumdan bir kaç damla yüzünüze damlatıp parmak uçlarınızla cildinize dairesel masaj yaparak yedirin. Daha sonrasında gündüz ya da gece kremizi sürmeniz yeterli olacaktır.  

Peki serumu nasıl seçeceğiz?

Kullanacağınız serumdan etkili bir sonuç almak istiyorsanız öncelikle cildinizin sorununa ve ihtiyacınıza odaklanmanız gerekmekte. En sık görünen cilt problemleri için serumun içeriğini de doğru bilmemiz gerekiyor. Peki hangi sorun için hangi içerikli serum kullanmak gerekir?

Jade roller ve serum
Serumu kullanırken Jade Roller ile cildinize masaj yaparsanız serumu daha iyi bir şekilde cildinize yedirebilirsiniz.
Akneye eğilimli ciltler

Eğer cildiniz akneye eğilimli bir yapıya sahipse kullanacağınız serumda mutlaka C Vitamini olması gerekir. C vitamini kolajen üretimini arttıracağı gibi, cildin onarım sürecini de hızlandırır ve iltihabı azaltır. Aynı zamanda bir antioksidan olan Retinol de iltihabı azaltır. Cildi yatıştırma ve yağ üretimini düzenleyen çinko ve gözenekleri açma özelliği olan salisilik asit içerikli serumları da tercih edebilirsiniz.  

Kuru ciltler

Eğer sürekli kuruyan hatta pul pul dökülen bir cilde sahipseniz Hiyalüronik asit içeren bir serum tercih etmeniz yerinde olacaktır. Antioksidan özelliğe sahip E vitamini içeren bir serum ile de hücreleri oksidatif hasardan koruyabilirsiniz. 

Cansız ve mat ciltler
cilt sorununa göre serum çeşitleri

İşte tam bu ciltler için Hiyalüronik asit ve kolajen içerikli serumlar doğru tercih olacaktır. Gece kullanımınız için de yeşil çay özü, resveratrol, ferulik asit gibi antioksidan içeren serumları tercih edebilirsiniz. Bu içerikler cildinizin gece hücresel onarımını sağlar ve cildinizi iyileşmeye teşvik eder.  

Yaşlanmaya eğilimli ciltler

Eğer cildinizde yeni başlayan ince çizgiler varsa kolajen içerikli bir serum kullanmanızı öneririm. Kolajen, ince çizgileri doldurarak onları yok ederken daha derin olan çizgileri gözle görülür şekilde azaltır.  

Editör Önerisi

İçeriğinde gerçek altın parçacıkları olan bir serum ile pürüzsüz, ışıl ışıl ve daha genç bir görünüme sahip cilde sahip olabilirsiniz. Şu an piyasada çok fazla serum olduğundan dolayı size düzenli kullanmaya başladığım daha önce yaptırdığım HydraFacial uygulamasından sonra toparlanmaya başlayan cildimi daha da sağlıkla hale getirmek için denediğim farklı farklı ürünler içinde en çok işe yarayan Coreanna markasına ait 24k Gold Anti Aging Kolajen Serum günlük rutinimin bir parçası haline geldi ve size de mutlaka kullanmanızı öneriyorum. Ve önermekle de kalmıyor marka ile iletişime geçmem sonucunda Eldori blog okuyucuları için aldığım ve tüm ürünlerde kullanabileceğiniz indirim kodunu da aşağıya bırakıyorum.

Coreanna web sitesi indirim kodu #ELDORI25

Cildinize verdiğiniz önem karşısında daha hızlı çözüm için cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun bir serum mutlaka edinin! Sizin de sürekli kullandığınız ve memnun olduğunuz serumlar varsa yorumlarda bize yazabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir