HAMİLELİKTE HORMONLAR

Minik mucizeniz ile tanıştınız, ilk kalp atışını dinlediniz. Belki de gebe olduğunuzu çok erken fark ettiniz. Vücudunuzda oluşan hormonal değişimler ile birlikte minik mucizenizi hemen fark edip gebelik testi aldınız. Bu değişimlerin sebepleri vücudunuzun kendini gebeliğe hazırlamasıdır. Hamilelik sürecinde hormonlar farklı şekillerde değişiklikler gösterirler. Sizlere bu yazımda hamilelikte olan tüm hormonal değişimlerden bahsedeciğim.

BETA HCG HORMONU

Adet gününüz gecikti ve kan testi vermeye gidiyorsunuz, kanda Beta Hcg hormonuna bakılmaktadır. Döllenme oluşumdan sonra rahim kendini hazırlamaktadır ve bu hormon sayesinde plasenta oluşumu başlamaktadır. Hamile olmayan kadınlarda değer 0-10 mlU/ml arasındadır, hamile kalmış döllenme oluşmuş kadınlarda ise değer 50mlU/ml üstündedir. Bu değer giderek 2 katına çıkmaktadır, doktorunuz sizden 2 gün sonraya tekrar bir kan testi isteyebilir.

ÖSTROJEN HORMONU, DUYGUSAL DEĞİŞİMLER

En sık yaşanan değişimlerden biri duygusal değişimlerdir. Bebeğiniz ilk 3 ay içinde o kadar hızlı büyümektedir ki, vücudunuzda bulunan hormonal değişimler sizi duygusal olarak etkilemektedir. Özellikle (östrojen) hormonundaki artış sizleri duygusal açıdan olumsuz etkileyebilir. Östrojen hormonu artışı ile beraber agrasif, hüzünlü, aşırı duygusal, aşırı stres gibi duyguları bir arada yaşamanız mümkün. Hatta uzman araştırmalarına göre 1 senede salgılanan östrojen miktarı vücudunuzda 1 günde salgılanmakta. Bu duygusal değişimler hamileliğiniz boyunca da devam edebilir, belki ilk 3 ay daha yoğun yaşayacaksınız. Bu tamamen kişiye özgü bir durum, özellikle bazı kişilerde doğum sonrası devam etmektedir.

beyaz, eller, hamilelik testi içeren Ücretsiz stok fotoğraf
Hamilelik testi

PROGESTERON HORMONU

İnsanın vücudunda 50’den fazla hormon bulunmaktadır, hepsinin ayrı görevleri vardır. Progesteron hormonu ise insan vücudunu hamileliğe hazırlayan olağanüstü bir hormondur ve her ay regl döngüsünde de yumurtalar tarafından salgılanan bir hormondur. Aynı zamanda progesteron hormonu embriyonun rahim duvarını tutunmasını ve rahim duvarının kalınlaşmasını sağlamaktadır. Progestoron hormonu hamilelik döneminde artışa geçtiği için vücudunuzda belli şekilde değişimler olmaktadır. Bu değişimler; uykusuzluk, göğüslerde şişkinlik, kilo alınımın da değişiklikler, vajinal akıntı, burun kanaması, ishal ve kusma gibi etkileri olduğu bilinmektedir. Ama daha ender de olsa daha ciddi yan etkileri de olacağını unutmamalısınız, özellikle görme kaybı, nefes darlığı, beklenmedik vajinal kanama gibi ciddi yan etkileri olabilir.

OKSİTOSİN HORMONU

Aşk yada bağlılık hormonu da diyebiliriz. Doğumda veya emzirmede Oksitosin hormon sayesinde kadınların doğum sancılarına dayanabiliyor olması bu hormonun etkisidir. Çünkü ağrı eşiğini ciddi derecede yükseltiyor ve anne ve bebek arasındaki bağın oluşmasını sağlıyor. Hatta bu hormon cinsel ilişki sırasında da salgılanmaktadır, aynı zamanda gebe kalma olasılığını arttırıyor.

Oksitosin hormonununu tüm yeşil yapraklı sebzeleri, yumurta ve süt ürünlerini, avokado, çilek, elma ve nar gibi meyveleri ve buğday, çavdar, pirinç tüketerek oksitosin hormonunu arttırabilirsiniz.

MSH HORMONU

Msh hormonunu aslında hepimiz biliyoruz. Hamileliğiniz boyunca göbeğinizde olan o siyah çizgi bu hormon sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde ise vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan doğum lekelerine sebep ise Msh hormonudur.

Sonuç olarak bebeğinize güvenli bir yer hazırlamak için vücudunuz bu oluşan hormonlar ile birlikte kendini hazırlamaktadır. Özellikle çoğu gebede ilk 3 ay hormonların etkisi daha fazla görülmektedir. Her zaman izlediğiniz bir reklam bile size çok duygusal gelebilir. Tüm gebe kalan kadınlar bu hormonal değişimleri yaşar fakat etkileri aynı değildir, olmayabilir. İlk gebeliğiniz ise daha zorlu geçecektir, 2 gebeliklerde hemen hemen daha rahat bir hamilelik geçirmeniz söz konusu olabilir. Bebeğiniz dünyaya geldiği zaman tüm yaşadığınız sıkıntıları unutacaksınız, Oksitosin hormonu ile bebek ve anne arasında bağlılık başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir