Evinizi Bebeğiniz İçin Daha Güvenli Hale Getirin

İlk 9 aydan itibaren kendi başına hareket etmeye başlayan bebeğiniz zamanla emekler, ayağa kalkmaya çalışır ve ilk 12. ve 18. aylar arasında da yürümeye başlar. Bu yaşlar, birey olduğunu yeni yeni hisseden bebekler için hayatı keşfetme yaşlarıdır. Peki bebekler çevresini nasıl keşfediyor dersiniz? Tabi ki dokunarak ve cisimleri ağzına alarak. İşte bu durum, minik kâşifler için tehlikeli durumlara zemin hazırlayabiliyor. Dünya’da otuzdan fazla ülkede projeleri olan ve çocuk yaralanmalarını önlemeyi misyon edinen Safe Kids Worldwide adlı sosyal sorumluluk örgütü, dünyada her yıl 1 milyon çocuğun önlenebilir kazalar yüzünden yaralandığını açıklamakta. Hâl böyleyken bebekler için ev güvenliği ebeveynler için önemli bir hâl alıyor.

Evde Bebek Güvenliği İçin Neler Yapılmalı?

Dışarıdaki hayatın bebeğiniz için pek güvenli olmadığını düşünseniz de ev ortamında bebeğinizi bekleyen tehlikeler de bir o kadar fazla. Bebeğinizi daha güvenli bir evde yetiştirmek için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Merdivenli bir eviniz varsa merdivenlerin başına sıkıştırılabilir bebek güvenlik kapısı monte edin. Bu kapılar emekleyen ya da yeni yürümeye başlayan bebeğinizin merdivenlerden inmeye çalışmasını engelleyerek olası yaralanmaların önüne geçecektir.
 • Pencereler bebekler için en tehlikeli ortamları yaratmakta. Bebeğiniz pencereleri açmaya çalışabilir veya açık kalan pencerelerden bilinçsizce sarkarak dengesini kaybedebilir. Bu yüzden pencerelere çocuk kilidi taktırmalı, bebeğinizin arasından geçemeyeceği korkuluklar monte ettirmelisiniz.
 • Bıçak, kürdan, çatal gibi batmalara ve kesiklere sebebiyet verebilecek araçları bebeklerinizin ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edin. Bu tarz aletler, her şeyi dokunarak ve ağızlarına alarak tanımaya çalışan bebeklerinize büyük zararlar verebilir.
 • Evinizdeki prizler emekleyen bebekleriniz için son derece tehlikeli. Bebeklerin açıkta kalan prizlere yabancı cisimler sokması veya çıplak elleriyle dokunması çarpılma tehlikesi yaratacaktır. Çözüm ise oldukça pratik. Açıkta kalan prizlerinize priz kapakları taktırarak bu sorunu kolayca halledebilirsiniz.
 • Saç kurutma makinesi ve tıraş makinesi gibi ürünlerinizi prizlere takılı bırakmayın. Bebeklerin bu aletleri suya düşürmesi çarpılmalarına sebep olabilir.
 • Ütü yaparken bebeğinizin size yakın olmadığından emin olun. Her şeye dokunmaya meyilli olan bebeğiniz ütüyle temas ederek yanıklara sebebiyet verebilir ve vücudunda kalıcı izler oluşmasına neden olabilir.
 • Bebekler için çekmece kilidi kullanın ve onlar için zararlı olabileceğine kanaat getirdiğiniz eşyalarınızı bu çekmecelerde muhafaza edin.
 • Unutmayın ki bebeklerin cisimleri tanımak isterken bunu ilk olarak tadına bakarak yapmaya çalışırlar. Bu yüzden nefes borusunu tıkayabilecek bozuk para, boncuk gibi eşyaları ortada bırakmayın. Ona zarar verecek temizlik ürünleri ve ilaçları erişemeyeceği yerlerde saklayın. Ayrıca ona aldığınız oyuncakları ağızlarına alamayacakları ürünlerden seçmenizde fayda var.
 • Bebeğiniz siz uyurken zamansızca uyanabilir ve etrafı keşfetmek isteyebilir. Bu yüzden yataklarında korkuluk bulundurmalı, korkuluklardan tırmanmasına yardım edecek oyuncakları yatağın içinde bulundurmamalısınız. Ayrıca uyurken yakınınıza koyacağınız bebek telsizi, bebeğiniz uyandığı zaman size haber vermesi açısından iyi bir seçenek olacaktır.
 • Bebeğiniz yürürken eşyalara tutunarak onlardan sık sık destek alır. Bu yüzden tutundukları zaman dengesini kaybederek devrilebilecek televizyon, dolap gibi ürünlerinizi duvarlarınıza sabitlemelisiniz.
 • Sehpa ve koltukların köşeleri dengesini zor sağlayan bebeğiniz için tehlike yaratabilir. Bu yüzden eşyalarınızın sivri köşelerini sünger köşe kapatıcıları ile kaplayarak çarpmalara dayalı morluk ve yaralanmalara önlem alabilirsiniz.
 • Poşet, ip, balon gibi ürünleri bebeğinizden uzak tutun. Bu tarz ürünleri oyalanması için bebeğinize vermeniz kendilerine istemeden zarar vermelerine sebep olabilir.
 • Çakmak, kibrit gibi yanıcı aletleri onların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Ayrıca yemek yaparken çocuğunuzun ayağınızın altında dolaşmasına da izin vermeyin. Bu tarz önlemlerle bebeğinizde yanık riskini en aza indirmiş olursunuz.

Unutmayın, küçük bebeklerinizin bu kadar meraklı ve tehlikeye açık olması onların bir kabahati değil, gelişimlerinin doğal bir parçası. Siz ebeveynlerin üzerine düşen bu tehlikeleri en aza indirgeyerek gelişimlerini daha sağlıklı bir ortamda tamamlamalarına yardımcı olmanız. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir