Feng Shui ile Daha Pozitif Bir Eviniz Olsun

Evinizi pozitif enerji ile doldurmak tahmin ettiğinizden daha önemli. Yaşam alanınızda iç huzurunuzu sağlamanın yolu yaşadığınız eve pozitif enerji yüklemekten geçiyor. Bunun için de en etkili yöntemlerden biri Feng Shui felsefesini evinizin dekorasyonunda uygulamak.

Feng Shui Nedir?

Çince’de rüzgâr ve su anlamına gelen Feng Shui, doğada bulunan yaşamsal enerjiyi yaşadığımız ortama adapte etmeyi amaçlayan bir Çin felsefesidir. Hayatlarımızın iki beton arasına sıkışmış olması yetmezmiş gibi bir de her gün yoğun strese maruz kalıyor, türlü sorunlarla baş ediyoruz.  İş, ev, çoluk çocuk derken nadir de olsa doğaya yaptığımız ufak kaçamaklarla aradığımız dinginliği, huzuru buluyoruz. İsminden de anlaşılacağı gibi insanın mutluluğu bulacağı yer betonların arası veya sıkış tepiş bir şehir hayatı değil; tam tersine su ve rüzgârın birbiriyle bütünleştiği bir dünya. İşte Feng Shui felsefesi de doğada hissettiğimiz huzuru yaşadığımız eve taşımayı amaçlayan bir felsefe. 

Eski Eşyalarınız Negatif Enerji Sebebi

Feng Shui’ye göre evinizin içinde negatif enerji oluşumunun en önemli sebeplerinden biri kullanılmayan eski eşyaların evin içinde birikmesidir. Ayrıca kırık ve eski parçalar da pozitif enerjiyi emerek negatif enerji yayılımına sebep olur. Bu yüzden ilk adım olarak kırık ve eski eşyalar yığınından kurtulun ve evinizin nefes almasını sağlayın. 

Yatak Odanızı Dikkatle Düzenleyin

Partnerinizle en özel anlarınızı geçirdiğiniz, yeni güne gözünüzü ilk açtığınız alan yatak odanızdır. Bu yüzden Feng  Shui, yatak odası tasarımına son derece önem veriyor. Yatak odanızın duvarlarını sıcak, sade bir renge boyamalı ve hafif aydınlatıcılarla ışıklandırdığınız odanıza otantik bir hava katmalısınız. Bu konuda güzel kokulu mumlardan da yardım alabilirsiniz. Yatağınızın sağ ya da sol tarafı asla duvarla bitişik olmamalı. Sadece baş kısmı duvarla bitişik olmalı ve yatak başlığı ile desteklenmelidir. Yatağınızın baş kısmının kuzey yönüne baktığından emin olun. Feng Shui’ye göre bu konum gezegenin enerjisine en uygun konumdur. Ayrıca çift kişilik yatağınızın tek parça halinde olması son derece önemli. Bazı yataklar pratik olması açısından iki tek bazanın birleşiminden meydana gelmektedir. Ancak bu durum Feng Shui felsefesine göre ayrılığı simgeler ve bıraktığı bu çağrışım ilişkinin temellerine zarar verir.

Mümkünse eşyalarınızın sıfır olmasına da dikkat edin. Sizden önce başkaları tarafından kullanılan eşyalar o insanların enerjilerini üzerinde taşır ve bu sizi olumsuz etkileyebilir. Bir önemli konu da yatak odanızda kullandığınız aynanın kalktığınız ilk anda sizi yansıtacak bir konumda olmamasıdır. Bu uykulu vaziyette kendi yansımamızdan tedirgin olmanızı ve olumsuz duygular yaşamanızı engelleyecektir.

Oturma Odasında Sadelik Ön Planda

Oturma odanızın evinizde en çok vakit geçirdiğiniz alan olması sebebiyle pozitif enerjinin burada rahat hareket etmesi son derece önemli. Bu yüzden olabildiğince az ve sade eşya kullanmalısınız. Kanepelerinizi kapıdan mümkün olduğunca uzağa yerleştirin ve kanepelerin sırtlarının kapıya dönük olmamasına özen gösterin. Duvarınız ile kanepeniz arasında birkaç cm’lik bir nefes alma payı bırakmanız pozitif enerjinin dolaşımını daha rahat hale getirecektir. Tekli koltuğunuzu kanepenize mümkün olduğunca yakın tutarak odanızdaki samimi ortamı destekleyin. Kullanacağınız orta sehpanın aşırı sivri köşeli olmamasına dikkat edin. Bu tehdit altında hissetmenize engel olacaktır. Salonunuzu sade ve şık çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Ancak kaktüs ya da solmuş çiçek kullanmamaya özen gösterin. Kurumuş çiçekler bir zamanlar canlı olan bir varlığın artık ruhsuz olduğunun bir göstergesi olduğu için kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bunların yerine canlı ve renkli çiçekler kullanmanız evinizin pozitif enerjisi için daha uygun olacaktır. Kullandığınız çiçeklerinizi odanızın güneydoğu tarafına yerleştirmeyi de unutmayın.

Yemek Odasında Feng Shui Kuralları

Ailenin tüm fertlerinin bir arada bulunduğu yemek odalarını Feng Shui’ye göre dizayn etmek sofranızı negatif enerjiden arındırarak ortamınızda birlik ve beraberliği perçinleyecektir. Yemek masanızdaki sandalye sayısının 6, 8 ya da 12 adet olması öncelikli Feng Shui kurallarından biridir. Ayrıca masanızın yakınında geniş bir ayna bulundurmak hem yemek masanızın bulunduğu ortama derinlik kazandıracak hem de sofranızın bereketini artıracaktır. Yemek masanızın köşelerinin de aşırı sivri olmamasına özen gösterin. Bu sizi daha çok rahat ettirecek ve sizin tehlikeden uzak hissetmenizi sağlayacaktır.

Eğer siz de Feng Shui felsefesinin etkisini merak ediyor ve bu felsefeyi deneyimlemek istiyorsanız bu basit önerileri evinizde uygulayarak pozitif etkilerini hissedebilirsiniz. Hepinize sevgiler ve bol pozitif günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir