Sömestr Tatilinde Ne Yapmalı?

Pandemi koşullarında geçen ve sürekli şartların değiştiği 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi bitti. Daha önceki yıllarda bu tatili çocuklar ile birlikte doya doya dolaşarak ya da bir yerlere giderek geçirebilirdik fakat bu sene maalesef durumlar farklı. Hem sokağa çıkma yasakları, hem salgın tehlikesi özellikle bu tatilde hareketlerimizi de kısıtlamaya devam ediyor. Peki bu şartlar altında sömestr tatilinde neler yapmayı planlıyorsunuz? Eğer planınız yoksa sizin için hazırladığım öneriler blog yazımızda.

1- Uyku düzenini bozmayın

Uyanmak istemeyen kız çocuğu

Tatillerde öğrencilerin en çok sevdiği şey uyumak, değil mi? Ama zaten bozulan düzenlerinin tatilde iyice bozulmaması için uyku düzeninin bozulmamasına dikkat edin. Normalde dersler için 8 buçukta kalkıyorsa yine öyle kalkmaya devam etsin ya da bir saat uyku hediye edin 🙂 İkinci dönem yüz yüze eğitim kararı verilirse inanın bu düzeni bozmamak onların ve sizin çok işinize gelecek.

2- Tiyatro oyunu seyredin

online tiyatro oyunu

Çok iyi hatırlıyorum, eskiden annem sömestr tatilinde gitmek için tiyatro biletleri alırdı. Tabii şimdi pandemi sebebiyle tiyatrolar kapalı ama bir çok tiyatro oyununa artık internetten ulaşabiliyorsunuz. Özellikle devlet ve şehir tiyatrolarının oyunlarına internetten ücretsiz ulaşabilirsiniz. Bazı özel tiyatrolar da yine internetten seyircilerine ulaşıyorlar. Zor dönemden geçen bu tiyatroların sergiledikleri oyunlar için online bilet alıp, dayanışmanın da önemini çocuğunuza anlatabilirsiniz.

3- Dil eğitimi

online dil eğitimi alan genç kız

Okullarda en az iki saatten alınan dil eğitiminin ne kadar az olduğunu biliyoruz. Zaten yoğun geçen evde eğitim döneminde de maalesef dil eğitimi biraz geri planda kalmış görünüyor. Bu yüzden bu tatili fırsata çevirip hem daha önce öğrenilen konuları pekiştirmek hem de yeni konular öğrenmek için dil eğitimine biraz zaman ayırabilirsiniz. Online eğitimler, konu anlatımlar, mobil uygulamalar hatta çocuğunuzun seyredebileceği kısa diziler, filmler bu konuda size yardımcı olacaktır.

4- Film seyredin

evde film seyreden anne ve erkek çocuk

Sinemaya gitmenin en büyük keyfi nedir? Bence patlamış mısır eşliğinde güzel bir filmi seyretmek. Evde geçirilen tatilin da en keyifli yanı belki de patlamış mısır ile izlenen filmlerdir. Siz de çocuğunuz ile birlikte iki saatlikte olsa bir film arası vermek istemez misiniz? Dilerseniz çocuk, gençlik filmleri ya da bilgilendirici belgeseller izleyebilirsiniz. Perdeleri çekin, mısırları patlatın ve film keyfine hazırlanın 🙂 İzlediğiniz filmleri de bizimle paylaşın.

5- Spor yapın

yoga yapan anne kız

Masa başında uzun süre oturmanın vücuda zararları anlatmakla bitmez. Bir de üstüne hareketsizlik eklenince neler olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Sırt ve boyun ağrıları, oturma bozuklukları, eklem ağrıları ve alınan kilolar. Tatili fırsat bilerek çocuğunuz ile birlikte spor yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta bunu alışkanlık haline getirirseniz okul zamanı da kendinize rutin belirlemiş olursunuz. Tabii açık havada yürüyüş yapmak, koşmak her ne kadar tercihimiz olsa da evde anne – çocuk yogası, pilates yapabilirsiniz. Hatta en eğlenceli spor olan dansı denemeye ne dersiniz?

6- Deney yapın, oyunlar oynayın

evde deney yapan erkek ve kız çocuk

Evde yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler mevcut. Bunlara örnek olarak birlikte basit deneyler yapabilir ya da oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun ilgi alanına göre robot kitleri, deney kitleri de alabilir ya da evde bulunan eşyalar ile deneyler yapabilir, o deneyleri eğlenceli hale de getirebilirsiniz. Eğer fikir almak isterseniz Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı Birlikte 23 gün etkinlik takvimine de bakabilirsiniz. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ayrı etkinlikler hazırlamışlar.

7- Ödevleri ihmal etmeyin

sömestr tatilinde ödev yetiştirmeye çalışan kız çocuk

Çocuklar bunu hiç sevmeyecekler ama tatil boyunca yapacaklarınızın yanında okuldan verilen ödevleri unutmamak gerekiyor. Son haftaya bırakılan ödevler hem sıkışıp stres yapmalarına hem de yıl boyunca öğrenmeye çalıştıkları dersleri pekiştirme imkanınında uzak kalmalarına sebep olacak. Bunun için günlük bir plan yapıp düzenli bir şekilde ödev yaparken aynı zamanda evde güzel vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir yandan okullardan ve arkadaşlardan uzak geçirilen yıl, yaz tatili ve şimdi de sömestr tatili. Bu sömestr tatilinin de önceki yıllara göre farklı olacağını biliyoruz. Bu dönemi en eğlenceli ve verimli şekilde geçirmek için size hazırladığımız öneriler umarım işinize yarar. Sizin de önereceğiniz etkinlikler olursa yorum yazmayı unutmayın. Önümüzdeki yıl bol bol dolaşabileceğiniz, kar tatiline, müzelere, sinemalara gidebileceğiniz bir yıl olmasını diliyoruz. Sağlıkla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir