2-8 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

Maalesef Türkiye’de ve dünyada her yıl lösemili hasta sayısı, başta çocuklar olmak üzere artıyor. Lösemi teşhisinden sonra da aileler için hem manevi hem de maddi olarak zor bir dönem başlıyor. Ama löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu da unutmamak gerekiyor. Her zaman lösemili hastalarının yanında olan, onlara maddi manevi destek veren LÖSEV, lösemili çocuklar hakkında farkındalık yaratmak ve lösemiye dikkat çekmek için 2-8 Kasım tarihleri arasında Lösemili Çocuklar Haftası düzenlemiştir. Biz de LÖSEV’i destekleyerek bu haftaki yazımızda onlardan bahsetmek istiyoruz.

Lösemi nedir?

Lösemi, halk arasında bilinen adıyla kan kanseridir. Kök hücrelerin anormal hücrelere dönüşmesi ile birlikte lösemi hastalığı ortaya çıkmaktadır. Çocukluk döneminde kanser vakalarının %35’ini lösemi vakaları oluşturur. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir. Lösemi henüz tam olarak aydınlanmamıştır.

Lösemi belirtileri nelerdir?

  • Zayıflama
  • Kansızlık
  • İştahsızlık
  • Bacak ve Kemik ağrıları
  • Cilt altında kanamalar
  • Nedensiz ateş
  • Lenf Bezlerinde büyüme
  • Burun ve diş eti kanamaları

Yukarıda bulunan belirtilerin çoğunun, lösemiden başka bir hastalıktan kaynaklanma olasılığı daha yüksektir. Fakat, bu belirtilerin uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi, varsa hastalığın erken teşhisinde önem arz etmektedir.

Lösemi nasıl tedavi edilir?

Kemoterapi ve Kemik İliği ile lösemi tedavisinde oldukça önemlidir. Gönüllü kan vericilerden alınan kan ile bazı hücrelerinin lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon var ise gerekli müdahalenin yapılması; böbreklerin, karaciğerin, ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden koruma önemlerinin alınması oldukça önemlidir.

Ancak kemoterapi ilaçları sadece kötü hücreleri etkilememekte, vücudunuzun iyi hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle lösemili hastaların saçı dökülmekte, ağızlarında ve bağırsaklarında yaralar oluşmaktadır. Yine vücudun enfeksiyona karşı savunma hücrelerini yok etmekte olduğu için en ufak bir mikrop, tüm vücuda yayılır ve ağır ateşli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle çocuklar havadan sudan mikrop kapmamaları için maske takmaktadır.

LÖSEV nedir? 

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, 8 Kasım 1998 yılında Onkolog Dr. Üstün Tezer tarafından Ankara’da kuruldu. Lösemili çocuklara ve ailelerine hizmet veren hiçbir şekilde kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Çocukların ücretsiz eğitim alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu kuruldu. Lösemili çocuklar sağlıklarına kavuştuklarında bile bu okullarda okuyabilmektedir. LÖSEV, tedavi süreçleri bitmiş hastaların ise sağlıklarını koruyabilmeleri için ilk 6 yıl bakım ve yiyecekleri sağlanmaktadır.

Ankara dışından gelen ailelerin uzun veya kısa dönemli konaklayabilecekleri Lösemili Çocuklar Köyü hayata geçti. 2015 yılında insanlık ölmesin, insanlarda ölmesin, diyerek, Avrupa’nın ilk, ülkemizde en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve LÖSENTE hastanesi açıldı. Lösente hastanesinde tamamen steril bir ortamda tedaviler devam etmektedir. Lösev’e gönüllü üye olarak lösemili çocuklara destek olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey Lösev’n kendi sitesine girerek Gönüllü Kayıt Formu doldurabilirsiniz.

LÖSEV’e nasıl bağış yapılır?

LÖSEV’in online bağış seçenekleri

TURKCELL, TÜRK TELEKOM veya VODAFONE faturalı hatlarınızdan,

  • 3406’ya SMS göndererek bağış yapabilirsiniz. Her bir mesaj bedeli 20 TL’dir. (Vodafone ile SMS bağışı yapabilmeniz için “BAĞIŞ” yazıp gönderilmesi gerekmektedir.)
  • FİTRE ve ya FİDYE yazarak 1998 ‘ e SMS göndererek (Fitre tutarı 27 TL) bağış yapabilirsiniz

Aynı zamanda LÖSEV dükkandan alış veriş yaparak hem LÖSEV’e destek olabilir, hem de LÖSEV tarafından doğal olarak üretilmiş mandalina, sarımsak, salça gibi ürünlerden satın alabilirsiniz.

Gelin 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar haftasında çocuklarımızı tek bırakmayalım. Onların yanında olamazsak bile yapacağımız bağışlar ile onlara destek olalım. Lösemi umutsuz bir hastalık değildir. İyi bir tedavi, yüksek moral ile hastaların %85’de iyileşme sağlandığını görülmektedir. LÖSEV kendi hastanesinde tedavi ettiği hastalarda ise %95 bir başarı elde ettiğini açıkladı. Sizin de bu anlamlı haftada LÖSEV’e ufak bir katkınız olsun istemez misiniz? BAĞIŞLARINIZ LÖSEVLE HAYAT BULSUN! Unutmayın ki #LÖSEVdeHerÇocukKahraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir