EVDEKİ EŞYALARI DEĞERLENDİRME ÖNERİLERİ

Evimiz, kendimizi en rahat ve güvende hissettiğimiz yaşam alanımızdan birisidir. Evimizin düzenini oluşturmaya başladığımızda çok beğenerek, severek aldığımız eşyalarımızdan zaman geçtikçe sıkılırız ve yenilik isteriz. Fakat günümüz imkanlarında artık her şey fiyatı artış göstermekte. Peki ama nasıl yenilikler yapabiliriz? Merak etmeyin sizler için yapabileceklerinizi araştırıp, bloğumuzda yer verdik. Gelin şimdi beraber neler yapabileceklerinize göz atalım.

Evde Bulunan Aynalarınızı Yenileyebilirsiniz

Duvarınızda asılı duran aynalarınız size artık eskimiş geliyorsa yapmanız gereken çok basit. Kenar boyası kalkmış, çatlamış aynalarımız için öncelikle zımpara yapıyoruz. Zımpara yaptığımız aynamızın tozlarını güzelce temizleyip sonrasında beyaz boya ile bir kat boyuyoruz ve biraz kurumaya bırakıyoruz. Kuruduğunda üzerini istediğimiz renk ile boyuyor, istediğimiz gibi şekillendiriyoruz ve üzerine vernik atarak yeni bir görünüm kazandırıyoruz. Unutmayın ki eskimiş bir aynayı ya da herhangi bir eşyayı yenilemenin birçok çeşidi vardır.

Cam Şişelerinizi, Kavanozlarınızı Süsleyebilirsiniz

Cam şişe ve kavanozlarınızı çöpe atma düşüncesinden uzaklaşıp onu değerli bir aksesuara çevirmeye hayır demezsiniz diye düşünüyoruz. Her yerden kolaylıkla temin edebileceğiniz bir silikon tabancısı ile çeşitli süslemeler yapabilirsiniz. Örneğin; bir hasır ip ile cam şişelerinizin etrafını dolayıp, üzerini çiçeklerle, boncuklarla, deniz kabukları veya dantel kupürleri ile süsleyebilirsiniz. Hatta sadece cam şişeleriniz için değil kavanozlarınızı da mumluk olarak istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

Dolaplarınızı ve Komodininizi Boyayabilirsiniz

Ayna yapımında belirttiğimiz tekniğin aynısını burada da uygulayabilirsiniz. Zımpara yapıp boya attıktan sonra dolap ve komodinlerinize eskitme, stencil (şablon) boyama yapabilirsiniz. Her şey sadece hayal gücünüze ve ne istediğinize bağlı. Lafı çok fazla uzatmadan, sizler için seçmiş olduğumuz dolap ve komodin çeşitleri ile örnek vermek istiyoruz.

Duvar Süsünüzü Yapabilirsiniz

Duvarlarınızın rengi ruhunuzu daraltıyorsa ve sizin için sıkıcıysa vereceğimiz öneriler ile duvarlarınıza renk katabilirsiniz. Ninelerimizin zamanından kalma un eleklerini ister orijinal haliyle ister boyayarak bir hasır ip ya da bir zincir yardımıyla duvara asabilirsiniz. Bunu sadece odalarınızın duvarlarında değil, banyonuz için bile kullanabilirsiniz. Albümlerde duran resimlerinizi bir led ışığa küçük mandallar ile asarak istediğiniz odalarınıza harika ambiyanslar verebilirsiniz ya da son zamanlarda popülerliği oldukça artmış makrome ip çeşitleri ile dileğiniz duvar süsünüzü oluşturabilirsiniz.

Evdeki Kırlentlerinize İstediğiniz Deseni Uygulayabilirsiniz

Hemen hemen herkesin evinde olan kırlentleri yenilemek artık çok daha kolay. Hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebileceğiniz kumaş transfer modellerden hoşuna gidenleri alarak kendi kırlent yüzünüzü değiştirebilir, yeni alınmış konumuna getirebilirsiniz. Kırlent yüzüne desen yapmak gözünüzü korkutmasın, çünkü bunu yapmak çok basit.

Kumaşınızın ön yüzünü düz bir zemin üzerine serin. Daha sonra satın aldığınız kumaş transferi düz kırlent kılıfınızın üzerine ters gelecek şekilde koyun ve 3 derece buharsız ütü ile 20 saniye ütüleyin. Ütüleme işlemi bittikten sonra sünger yardımı ile kumaş transferi ıslatın, ıslandığından emin olduktan sonra kumaş transferin üzerinde bulunan beyaz kâğıdı kaldırın, kumaşa geçen deseni peçete yardımıyla hafifçe silerek 30 dakika 1 saat kadar kendi kendine tamamen kurumaya bırakın. Kurumaya bıraktığınız kırlent kılıfınız için son olarak mavi transfer kağıdını da kumaş transfer gibi kırlent kılıfınızın üzerine uygulayın.

Not: Ters çevirerek 30 derece de yıkanması önerilir.

Evdeki Malzemelerden Takı Askılığı Yapabilirsiniz

Evde elbiselerinizi astığınız tahta askılıklar ile takı askılığı yapmak sizce de harika bir fikir değil mi? Kullanmadığınız tahta askılıklarınızı önce zımparalayın. Zımparalanan askılığı daha sonra dileğiniz boya ile boyayın. Sonrasında üzerine şekil, şablon ve desen çizebilir ya da sadece boyalı olarak tercih edebilirsiniz. Boyama işlemi biten askılığınız için şimdi yapmanız gereken askılığın alt kısmından eşit aralıklarda kancalı vidalarınızı askılığa sabitleyebilirsiniz. Takı askılığını dileğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin; Düz bir tahta parçasına da aynı işlemi yapabilirsiniz. Evinizde mantar pano varsa onu bile takı askılığı olarak kullanabilirsiniz. Modern ve şık takı askılıklarınız ile güzelliğinize güzellik katacak Eldori takılarınızı sergileyebilirsiniz.

Sevgili Eldori okuyucularımız, evinizde var olan eşyalarınıza kendi emeğiniz ile görsellik katabilir, tasarım gücünüzü ortaya çıkartabilirsiniz. Ev dekorasyonları ile ilgili daha fazla fikir sahibi olmak için, bizi takip etmeye devam edin. 😊

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir