Falcı Didem’den Fal Çeşitleri Hakkında Merak Edilenler

Falın, geçmiş zamanlarda, günümüzde veya gelecek zamanda devam edecek olan popülerliği sürekli artış gösteren bir konudur. Bizler her şeyi merak eder ve sorgularız. Özellikle gelecekte, bizleri neler beklediğini, neler olacağını bilmek, öğrenmek isteriz. Bu soruların cevabını alabilmek için akla gelen ilk şey de fal baktırmaktadır. Peki fal nedir? Fal çeşitleri nelerdir? Nasıl bakılmalıdır? Sizler için falcı Didem Hanım’a sordum ve cevaplarını sizlerle paylaşmak istedim.

Didem Kimdir ve Nasıl Bu İşe Başlamıştır?

13-14 yıldır fal bakmaktayım. Çocukluk yıllarımdan itibaren aile büyüklerimin dikkatini çeken, kuvvetli tahmin, olayları hissedip; bugün bize bu gelecek diye söylediklerim ve hasta olduğundan dahi haberim olmayan kişilerin isimlerini söyleyip, cenazemiz olacak, plan yapmayın şeklinde çevresindekilere uyarılarda bulunan; aile büyüklerimin tabiri ile büyümüş de küçülmüş bir çocuktum. 🙂

Birçok kişi merak eder, falcı kendi falına bakıp öngörüde bulunabilir mi diye. Evet, karar vermem gereken herhangi bir durumda, kartlarımı elime alır, onlarla telepatiye geçebilirim. Hastamız olduğu zaman; herkesten önce sonucu görebilmek aslında pek hoşuma gitmese de ne olacağını önceden biliyorum. Fal bakabilme yeteneğinin, biz fal bakanların özel hayatlarında da işine yaradığı bazı olaylar oluyor tabii. Örneğin; şans oyunlarında rakamları ya da at yarışlarında koşunun sonuçlarını versene diyen bir sürü arkadaşım var. 🙂 Tabii ki böyle şeyleri fal bakarak bilmem mümkün değil.

Fal Nedir?

Fal kültürü, Şamanizm’den günümüze aktarılmış bir inanç ve kültürdür. Fal eski zaman kültürlerinden gelişerek günümüze kadar gelen bir ritüeldir. Eski zamanlarda, saraylarda cariyelerin birbirlerine aktarmak isteyip çekindikleri yorumları, fincan şekilleri aracılığı ile aktardıkları bir iletişim aracıymış. Fal bakabilen kişi, sadece fincandaki şekilleri yorumlayan kişi değildir. Yorumu yapan yani bu işi profesyonel anlamda yapan kişinin 6. hissi kuvvetlidir ve kendisinin psişik (ruhsal) güçleri vardır. Evrende yalnız değiliz. Hepimiz bir enerjiyiz. Kimi kişilerin duyum eşiği, hissiyatları, bazı kişilere göre daha yüksektir.

Kahve Falı Nedir?

Kahve falı ailece içilen kahvelerden sonra, kendi aramızda muhabbeti renklendirmek adına, arkadaş çevremizde sohbete keyif vermek için bakılır. Kahve falında ben hep danışanlara derim ki kahve muhabbetle içilir, öyle fal için içilen kahve de olsa ziyan edilmez. Köpüğünden lezzetinden taviz verilmez. Afiyetle karşılıklı içilen kahveler kapatılır. Fincana niyet edilir, dilekler dilenir ve kendine doğru çevirerek kapatılır. Bir soğuma, telvenin çökme süresi vardır. İşin en heyecanlı kısmı fal bakan kişinin fincanı eline alıp açtığı zaman başlar; meraklı bakışlar karşısında harfler ve şekiller yorumlanır.

Tarot Falı Nedir?

Tarot falı, burçlarla ve astroloji ile bağlantılı bir fal türüdür. Doğru yorumlanması gerekmektedir. Tarot falı; yorumcusunun işinin ehli olması gereken, desteye doğru şekilde soru soran ve verdiği cevapları ile yorumun dikkate alınması gereken bir fal türüdür. Tarot falı bakarken, tarot destesini 3’e böldürürüz ve baktıracak kişi adını ve niyetini söyler. Sonra desteden 10’lu gruplar şeklinde kartlar çektirerek sorular sordurur yorumlarız. Gerçi birçok tarot açılım çeşidi vardır. Mesela; Tek Kart Açılımı, Üç Kart Açılımı, Yedi Kart Açılımı, Tek Soru Açılımı gibi. Başka bir yazımda bunlara daha detaylı değineceğim.

İskambil Falı Nedir?

İskambil falı benim en sevdiğim ve sonuçlarına güvendiğim, nokta atışları olan ve tarihleri sekmeyen bir fal türüdür. Destedeki gruplar ve her kart; mevsimleri, karakterleri ve konuları içerir. Yorumcu ile deste arasında güçlü bir bağ olması gereken bir fal türüdür. Fal bakılırken, danışanın yorumcu ile karşılıklı enerji alışverişinin açık ve aralarında bütünlük yakalanmış olması, fal sonuçlarının doğru çıkması ve ayrıca danışanın yönlendirilmesinin güçlü olması açısından da önem teşkil eder.

Su Falı Nedir?

Her fal bakma yeteneği olan kişinin bakamayacağı kadar özel ve tılsımlı bir fal türüdür. Bakabilen kişi sayısı az olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken ve eğlenceye çevrilmemesi gereken bir fal türüdür. Mum ışığında mistik bir ortam yaratılarak büyük konsantrasyon gerektirir. Benim pek tercih etmediğim; ruhani varlıklar ile iletişime geçilerek bakılan bir fal türüdür.

Fala inanma, falsız da kalma 🙂

Fal bakan kişinin analiz yeteneği, hissiyatı, duyum eşiği ve pozitif enerjisi olmalıdır. Bu iş şahsım adına hem eğlendiğim hem de birçok hayata şahit olma fırsatı bulduğum bir iş. Fal bakmak bana yeni kişilikler keşfetmemi; tanıdığım insanlar üzerinde de aynı zamanda, her gün şaşırılacak birçok olaya şahitlik etmemi sağladı. Aynı gün içerisinde bir sürü farklı sıkıntısı olan, bazen takıntıları ile boğuşan kişilerle karşılaşmak, onlarla beraber seans yapmak, kimi zaman zor olsa da mesleğini sevmeden ve bu işin zorluklarını benimsemeden yapılabilecek bir iş değildir.

Eski zamanlarda hatta kırsal bölgelerde yaş olarak olgun teyzelerin, baca dinlemek olarak adlandırdıkları ve günümüzde dahi başları sıkıştığında cevap bulabilmek için başvurdukları başka bir fal yöntemi daha vardır. Cevabını öğrenmek istedikleri soruyu soba borusuna sesli şekilde söylemek, kulaklarını bacaya dayamak ve yankılanan sesi dinleyerek, çıkan sesi yorumlamak gibi. Ateş yakarak bu iş hayırlı mı diye sorup, bekleme zamanından önce ateş sönerse, cevabın olumsuz olduğuna inanılan fal yöntemleri de eski zaman bakım yöntemleri arasındadır.

Fal baktırmak sadece bayanların ilgisini çeken bir durum gibi bir algı olsa da aslında birçok erkek fal meraklısı danışmanlarımız vardır. Gelecekten, o anki duruma kadar, hayatının herhangi bir kesitinde yer almış kişilerle ile alakalı olarak, merak ettikleri olan kişiler fala ve fal bakan insanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu işi gerçekten bilgiyle yapan veya hobi olarak fal bakan birçok kişi vardır. Benim fal baktığım herkese söylediğim bir cümlem var:

“Falı hayatının odak noktası yapma ama dediklerimi de dikkate al.”

Bazen insanlar tanımadıkları veya isteseler de görmeyecekleri birine, içlerinde tuttukları şeyleri ya da yakınlarına anlatamayacakları şeyleri anlatma ihtiyacı duyarlar. Böyle zamanlarda da tercihleri fal mekanları olmaktadır. Kimi zaman ben ve fal bakan diğer arkadaşlar, bu şekilde, tanımadığımız ve belki de bir daha hayatımız boyunca hiç karşılaşmayacağımız kişilerin hayat hikayelerini de dinlerken onlar için de anlık dertleşme aracı olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir