FAYDALI OLACAK WEB SİTELERİ

İnternet dünyasına her gün yeni siteler ekleniyor. Sınırların ortadan kalktığı bu dünyada bazen faydalı siteleri duymuyoruz, bilmiyoruz, öğrenemiyoruz. Ve hatta her gün aynı sitelerde dolaşıp duruyoruz.

Her gün aynı sekmeleri açmaktan sıkılmadınız mı? Faydalı siteler ile hayatınızı biraz olsun renklendirebilirsiniz. Sizin için birbirinden farklı ve de yararlı siteleri derledik. Belki de duyacağınız sitelere daha önce hiçbir yerde denk gelmediniz.  Bakalım hangileri işinize yarayacak veya size faydası olacak.

Japon Ulusal Film Merkezi Anime Arşivi

1917-1941 yılları arasında çekilmiş 60’dan fazla animeyi internet erişimine aştı. Kağıt, kalem ve hayal gücünün yansıması ile ortaya çıkan muhteşem eserlere göz atmanızı tavsiye ediyorum. İngilizce sayfası da mevcut. Çoğu animasyon sessiz. Diyalog olanlarda da İngilizce altyazılarına erişebilirsiniz. Junichi Kouchi imzalı The Dull Sword’u da izleyebilirsiniz.

https://animation.filmarchives.jp/en/index.html

Metropolitan Sanat Müzesi Kitap Arşivi

1964 senesinden bu yana müze tarafından yayımlanan koleksiyon kitaplardan oluşan arşive erişmek artık çok kolay. 569 adetlik sanat kitabı arşivini pdf olarak indirebilir ve de yararlanabilirsiniz. Kültürel, tarihsel ve sanatsal geniş bir yelpaze mevcut. Ayrıca müzeye ait Met’s Journal dergisinin tüm sayılarına da ulaşabilirsiniz.

https://www.metmuseum.org/art/metpublications/titles-with-full-text-online?searchtype=F

Chicago Sanat Enstitüsü Resim Arşivi

Tüm tabloların ve reprodüksiyon eserlerin yüksek kaliteli hallerine ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Dünyaca ünlü eserleri görmek bu kadar kolay olmamıştır belki de. Site de arama motoru da mevcut. Van Gogh, Charles White veya Georgia O’Keeffe vb. ressamların muhteşem eserleri arasına kaybolma zamanı!

https://www.artic.edu/collection

Tunefind

Bir film veya dizi izliyorsunuz. Birden çok hoşunuza giden bir melodi duydunuz. “Hangi şarkıydı bu ya da ne güzel parçaymış ya” gibi tepki verip merak etmeye başlıyorsunuz. Tunefind tam aradığınız site diyebilirim. İzlediğiniz dizi veya filmin bölümünü, adını yazmanız yeterli. Sonrasında tüm şarkılar liste halinde karşınızda.

https://www.tunefind.com/

Class Central

Dünya üzerindeki online kurslara ulaşabilirsiniz. Belki de faydalı olacak kurslar karşınıza çıkabilir. Eğitiminize katkıda bulunabilecek konulardan uzakta kalmayın.

https://www.classcentral.com/

Encycolorpedia

Renk ansiklopedisi. Renk hakkında size epey bir bilgi vermekte. Hangi rengin ne gibi karışımla ortaya çıktığını size söylüyor. Renk kodunu bilmeniz yeterli.

https://encycolorpedia.com.tr/

Pdfdrive

Arama kısmına ilgilendiğiniz konu hakkındaki kelimeyi yazmanız yeterli. Sonrasında yüzlerce kaynağı pdf olarak indirebilirsiniz. Reklam yok. Tüm dosyalar ücretsiz. İndirme limiti yok.

https://www.pdfdrive.com/

Forvo

Dünya dillerinde yer alan sözcüklerin nasıl okunduğunu merak ediyorsanız tam size göre bir site. Hatta o kelimeleri o ülkenin insanları seslendirmekte.

https://forvo.com/

Eldori devamlı yenilikler ile karşınızda olacak.

Yer işaretlerine eklemeniz umudu ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir