Gör Beni – Azra Kohen

Fi, Çi, Pi üçlemesinin ve Aeden kitabının yazarı Akilah Azra Kohen‘in yeni romanı: Gör Beni… 22 Ocak’ta okuyucularıyla buluşan kitabı okumayı düşünler için kitabın biraz konusuna değinmek istedik. Kitap önerilerimizden biri olduğu için fazla spoiler vermemeye çalışacağız.

Gör Beni.
Bedenimin içindeki canı gör,
sadece etimi değil.
Gözlerimin içindeki hayatı gör,
sadece bakışımı değil.
Hissettiklerimi gör,
sadece tepkilerimi değil.
Beni gör.
Derinliğimde boğulmadan,
Sorularımda kaybolmadan,
Korkularında yok olmadan,
Gör Beni.
Bir fısıltıya koydum kendimi.
Kalbine soruyorum yerimi:
Başarabilir misin beni görmeyi?
Cesaretin yeter mi?
Topla cesaretini ve Gör Beni.

Azra Kohen Gör Beni ne anlatıyor?

1930’lu yılların Türkiye’sini konu alan kitap asla bir tarihi roman değil, zaten Kohen’in de tarihi roman yazmak şeklinde bir kaygısı veya bir amacı da yok. Daha önceki kitaplarında olduğu gibi (özellikle Aeden’de hissediyoruz bunu) bu kitabında da psikolojik çözümlemelere, insan doğasına ve toplumsal değerlere değiniyor yazar. Herkesin anlayabileceği bir dille yazılması ise hikayeyi oldukça rahat okunur kılıyor. Konusundan anlatımına, olaylardan karakterlerin bakış açılarına kadar Kohen, okuyucusuna kollektif bilinci aşılamak istiyor. Kitabın önsözü de bunu destekler nitelikte:

“Bu kitap, bu topraklarda yaşayan herkes için yazıldı!

Milyarlarca insan, milyarlarca düşünce, his, duygu, inanış, fikir, acı, haz, yaşanmışlık… Milyarlarca hal her gün birbiriyle iç içe geçerek, çarpışarak, bölünerek, artarak, azalarak, birikerek, değişerek, ne olursa olsun daima birbirini etkileyerek bir deseni oluşturur gibi var ediyor ortak bilincimizi…

Yaşanmışlıklarımız ortak bilinçte birikiyor ve bu birikim, insan oğlunun varlığının özünü oluşturuyor. “

*Gör Beni, Akilah Azra Kohen

Romandaki olaylar Selim, Ülkü, Dudu ve İlmiye karakterleri etrafında dönüyor. Bir aşk hikayesi etrafında şekillenen olayların ötesinde roman, Türkiye’nin 1930’lu yıllardaki sıkıntılarını, halkın farklı düşüncelere bakış açılarını ve bu dönemde ortaya çıkan bazı oluşumlardan bahsetiyor. Ancak ağırlıklı olarak olay örgüsü Selim üzerinde akıyor. Onun ikilemlerini, seçimlerini ve düşüncelerini okuyoruz. Ancak olay örgüsünün biraz karışık olduğunu söyleyebiliriz. Tarihler ve olaylar kronolojik sıralamayla ilerlemiyor.

Tarihi konuların çok derinine inmeyen yazar kitabına oldukça fazla dipnot eklemiş, istemiş ki kendimiz de araştıralım, öylece okuyup geçmeyelim. Kitapta yer verilen tarihi olayları burada anlatmamız mümkün değil. Okunacaklar listenizin en başına Gör Beni‘yi ekleyerek bu dünyayı kendiniz keşfetmeye ve Azra Kohen’in düşüncelerine ortak olmaya ne dersiniz?

Türkiye’nin en çok satan kitaplarının yazarı Kohen’in Gör Beni isimli romanına seçkin kitapçılardan ulaşabilirsiniz. Kitabın fiyatı indirimlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak güncel olarak Gör Beni fiyatı 27.30 TL – 36.11 TL arasında değişiyor.

Akilah Azra Kohen kimdir?

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema ile Ottawa Üniversitesi Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümlerinden mezun olmuştur. Daha sonra, Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Master Programına katılmıştır. İyi derecede İngilizce ve İtalyanca konuşan Azra Sarızeybek Kohen, bir çocuk annesidir.

3 yorum
  1. İYİ GÜNLER BİR TÜRLÜ CEVAP ALAMADIĞIMIZ BİR SORUM VAR GÖR BENİ KİTABINDA 576-583 ARASI NEDEN BOŞ SAYFALAR BASIM HATASIMI ACABA YAKLAŞIK 6 KİTAP İNCELEDİM HEPSİ AYRI YERLERDEN ALINMIŞ VE O SAYFALAR BOŞ. TEŞEKKÜRLER

  2. Emeğinize yüreğinize kaleminize sağlık gerçekten çok güzel bir kitap Eşim almış okuyor bitirsin Bende keyifle okuyacağım ve evet 576-583 arası boş eşim soruyor ben de okadar araştırmalar yapmama rağmen bulamamış dım Yazılarınız devamını bekliyoruz Tebrikler 👏👏 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir