Gua Sha Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Daha önceki yazımda Rose Quartz Eye Flowies Treatment (Göz Çiçekleri Tedavisi) ve Rose Quartz Eye Mask (Göz Maskesi) masaj taşlarından bahsetmiştim. Rose Quartz masaj taşları ile ilgili araştırma yaparken youtube da Blogger Deniz Topaç Önal’ın anlatımına denk geldim ve iletişime geçtim. Sevgili Eldori Blog okuyucuları sizleri konu ile alakalı bilgilendirmek için Blogger Deniz Topaç Önal ile birlikte kısa bir röportaj yaptık. Gua Sha taşı nedir? Nasıl kullanılmalıdır? Kalan tüm soruları sizler için bu haftaki blog yazımda yanıtladım.

Gua Sha Taşı Nedir?

Deniz Topaç Önal, bizlere yüz masajı tekniğinden bahsediyor;

Gua Sha taşı aslında Çin asıllı özellikle Asyalı kadınların en önde gelen güzellik sırlarından birisi. Taşların faydaları nelerdir? Uygulamalı olarak da nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Gua Sha taşı eliniz alışana kadar ve nasıl uygulamanız gerektiğini öğrenene kadar dikkatli olmanız gereken bir taştır.

Ben bu taşları genellikle cilt bakım ürünlerim ile birlikte buzdolabında muhafaza ediyorum. Sabah uyandığımda yüzümde oluşan herhangi bir ödem ya da şişlik olursa, çok daha kolay şişliğin inmesine yardımcı oluyor. Bu ürünü alırsanız buzdolabında muhafaza etmenizi tavsiye ederim.

Taşları kullanırken yapmanız gereken tek şey çok hafif bir baskı uygulayarak, yüzünüzde oluşan ufak kırışıklıkları açarak ve aynı zamanda kaslarınıza masaj uygulayarak hem kan dolaşımınızı hızlandırmanızı sağlamak hem de cildinizin çok daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak. Düzenli uygularsanız gerçekten Anti-Aging etkisi olduğunu düşünüyorum. Düzenli kullanımdan kastım, sabah rutinlerinizde ya da haftanın 3-4 günü rutin olarak kullanmanız. İlk kez denemeye başlıyorsanız, aynanın karşısında uygulamanızı tavsiye ederim.

Gua Sha taşı ile yapacağınız ilk masaj uygulamasında sağ tarafla sol taraf arasındaki farkı görmüş olacaksınız. Kızarması normal çünkü kan dolaşımını hızlandırdığımız için masaj uygulaması esnasında kızarmasını bekliyoruz. Bu tarz uygulanan masajlardan sonra yüzünüze uyguladığınız serum ya da maskenin çok daha etkili olduğunu göreceksiniz. Biliyorsunuz yüzünüzdeki ödem oluşumunu engellemek için düzenli beslenmeniz gerekiyor. Çok tuzlu gıdalar tüketmemeniz gerekiyor ve çok uzun süre hareketsiz kalırsanız vücudunuzun ödem tutmasına neden olursunuz. Sabah uyandığınızda şiş gözler ya da şiş ellerle uyandıysanız yapmanız gereken buzdolabından çıkartıp Gua Sha taşı ile masaj yapmanızı öneririm.

Peki Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

Uygularken özellikle yüzünüzün temiz olmasında fayda var. Yüzünüzü iyice temizledikten sonra, bakım serumunuzdan ya da yağınızdan birkaç damla avucunuzun içine alın ve sürmeden önce elinizde hafif ısıtın. Masaj uygulayacağınız tüm bölgeye yağınızı sürün. Masaj uygularken aynı zamanda lenf drenajını da hızlandırmak istediğimiz için köprücük kemiklerimizin biraz üstündeki noktalardan hem de saç diplerimizin olduğu kulak hizamızdaki bu iki noktadan lenf drenajının daha kolay akabilmesi için o yönlere doğru masaj uygulamanızı tavsiye ederim. Uygulama zamanını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer Gua Sha taşını kullanmayı düşünüyorsanız gerçekten özellikle boyun bölgenize de aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Çok gergin ve stresli bir dönemden geçiyorsanız, mutlaka her gün boynunuza bu masajı uygulamanızı tavsiye ederim. Lenf drenajı masajı uygulamak istiyorum diyorsanız Gua Sha taşını öneririm.

Yüzünüzün güzel görünmesini istiyorsanız doğal masaj taşlarını tavsiye ediyoruz ve yararını göreceğinizi söylüyoruz. Unutmayın ki “Çirkin kadın yoktur; güzel görünmesini bilmeyen kadın vardır.” 😉 Umarım yazımız sizler için faydalı olmuştur. Güzel yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere. Güzellikle kalın.

6 yorum
  1. Merhaba çok güzel bir paylaşım. Gua Sha taşını nereden alabiliriz ve hangi taş bize uygun olur acaba? Burcumuzun taşını mı almamız gerekir? Teşekkürler

    1. Merhaba. Yazımla ilgili yorumunuz için teşekkür ederim. Gua Sha taşını internetten de alabileceğiniz gibi doğal taş satan yerlerden de bulabilirsiniz. Ben Kadıköyde bulunan Taş Sandığı’ndan almıştım. Size de yardımcı olabilmesi için linkleri yazıyorum. https://tassandigi.com/ Aynı zamanda https://dogaltaslar.gen.tr/ sitesinde de satışı var.
      Burada dikkat etmeniz gereken gerçek taştan yapılmış olması, maalesef internette plastik ürünler mevcut 🙁 Gua Sha taşı maalesef her taştan yapılmıyor. Pembe Quartz, Ametist ve Yeşim taşından yapılıyor. Bu yüzden taşın enerjisine göre almanız daha etkili olur.

  2. Merhaba harika bir paylaşım olmuş, boyun bölgemdeki sarkıklarda 2 ay içerisinde değişimler oldu. http://www.geometraconcept.com markasından aldım kalitesi muhteşem, evde düşürüp kırmama rağmen bana yenisini gönderdiler. Umarım faydalı olur. Sitenizi severek takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir