Gümüş Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalıdır Ve Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Gümüş, kirli beyaz renkli bu madenin tarihten bugüne kadar kat ettiği yolculuk dillere destan nitelikte. Mısırlılar, Persliler, Çinliler, Romalılar, Lidyalılar, Osmanlılar gibi tarihe iz bırakan medeniyetlerin gündelik hayatlarının bir parçası olmuştur. Kimi zaman para yerine iki ülkenin ticaretine yardımcı oldu, kimi zaman dokumacılıkta kendine yer buldu. Bazen en güzel evlerin köşesinde bir obje, bazen de bir takı. Zamanla hayatımıza o kadar empoze oldu ki yaşantımızın bir parçası oluverdi. Nişan sırasında gümüş bir tepsi olarak masadaki yerini aldı. Bazen yemek masalarında bir çatal bazen de en özel günlerin şahidi aksesuarlarımız oluverip çıktı. Sağlık sektöründen tutun da elektronik eşyaların üretilmesi gibi geniş bir endüstrinin vazgeçilmez bir madeni oldu.

GEÇMİŞTE GÜMÜŞÜN KULLANIM ALANLARI

Biraz günümüzden geriye gidelim ve de medeniyetlerin gümüşü ne amaçla kullandıklarına kısaca göz atalım.

Mesela Antik Yunan’da insanlar gümüş madenini, yemek sonrası içki bardaklarını ve yemek yenilen kapları dezenfekte etmek için kullanmış. Bunun sebebi gümüşün saflığı simgelediği ve de her şeyi temiz tuttuğuna inanılması.

Romalılar da ufak yara ve kesiklerin tedavisinde bu sihirli madeni kullanmışlar. Şarapları saklamak ve bozulmalarını önlemek adına gümüş çömleklerde depoladıkları da bilinmekte.

Orta Çağ’da gümüş eşyalar zenginliğin simgesiydi. Aynı zamanda Veba tehlikesinden koruduğunada inanılırdı. Hatta insanların yemeklerini bu hastalıktan korunmak adına gümüş kaplarda tükettikleri dahi olmuştur. Zamanında Avrupa’da ikamet eden çingenelerin de Vebadan kurtulmak amaçlı gümüşü vücutlarına enjekte ettiklerine dair bilgiler de mevcut. Tabi bu ayarı tam olarak ayarlayamadıklarında zehirlenme vakaları da görülmüş.

Osmanlı tarihinde ise; takı, süs objeleri, kemer yapımı vb. ürünlerin yapımında gümüşten faydalanılmıştır. Ayrıca İslamiyet’in de yayıldığı zamanlarda, tespihler, dini figürlü kılıçlar, kama yapımlarında da yaygın olarak gümüş madenini işlediklerini biliyoruz.

Yukarıda da yazdığımız gibi her bir medeniyet ve de diğer topluluklar kendine göre gümüşü kullanıp hayatlarına yön vermeye çalışmış, en iyi şekilde gümüşten yararlanmışlardır.

GÜMÜŞÜN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
SembolAg (Argentum)
Atom No47
Atom Ağırlığı 107,87 gr.
Erime Noktası962 derece
Kaynama Noktası1952 derece

Gümüş tabiatta bileşik veya serbest bir şekilde bulunabilir. En yaygın bileşeni gümüş oksittir. Kolay işlenebilen bir maden olması, kullanım alanını geniş tutmaktadır. Mesela 1 gram gümüşten yaklaşık olarak 2 metreye yakın tel üretimi yapılabilir.

Gümüş madeninin nasıl, ne gibi şartlarda kullanıldığına kısaca göz atıp sizleri sıkmadan kaleme almaya çalıştık. Şimdi gelelim asıl konumuza. Hatta çoğunuzun bu konu hakkında kulaktan dolma laflar ile gümüş takılarınızı kısa sürede deforme ettiğinizi ve de kullanılamaz hale getirdiğinizi tahmin edebiliyoruz. Internet klişelerinden uzak, basma kalıp cümlelerden kaçınarak gümüş takılarınızı nasıl muhafaza edebileceğinizi, nasıl koruyacağınızı açıklayacağım.

GÜMÜŞ NEDEN KARARIR? NASIL KORUNMALIDIR? VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Öncelikle gümüş madeninin hava ile teması halinde zamanla reaksiyona uğrayıp kararacağını unutmayın. Bu maden, kararmaya müsait bir yapıya sahiptir. Kararmama garantisi veren firmalar veya buna benzer bir şekilde 1 yıl boyunca aynı renk ile kullanabileceğinizi söyleyen firmalar tamamen kelime oyunu ile sizi kandırmaktadırlar. Kullanmadığınız zaman boyunca değerli madenlerin yapısı gereği hava ile temas ettiği vakit kararma işlemi hızlanacaktır. Havada bulunan hidrojen, sülfat ve kükürt ile tepkimeye giren gümüş, altın vb. değerli madenler hızlı bir şekilde reaksiyona uğrar. Bunun sonucunda fiziksel değişim gözle görülür bir şekilde kendini belli eder.

Hızlı bir şekilde kararmasına neden olan bir sebepte parfüm, krem vb. kimyasal içerikli kozmetik ürünlerdir. Gündelik hayatımızın bir parçası olan ve de kullanmanın bazı yerlerde zorunlu olduğu parfüm, deodorant, krem vb. tarzı ürünlerin yapımında kullanılan kimyasal maddelerin gümüş takılarınızı deforme edeceğinden şüpheniz olmasın.

Bunların haricinde;

  • Ter (terde bulunan amonyak, şeker, potasyum vb. bileşikler gümüş ile tepkimeye girdiğinde hızla kararmasına neden olacaktır.)
  • Deniz suyu
  • Başka materyallerden üretilen takılar ile aynı yerde muhafaza edilmesi (bijuteri, çelik vb materyallerden yapılan takılar)
  • Rutubetli yerlerde saklanması
  • Sık sık su ile teması
  • Kullanılmadığı vakit ışığa maruz kalması; en sevdiğiniz gümüş takıların kararmasına sebep olacak diğer önemli unsurlardır.
PEKİ GÜMÜŞ TAKILARIMIZI NASIL KORUMALIYIZ?

Eldori olarak size kolay, basit ama gümüş takılarınızı uzun süre ilk günkü gibi kullanmanıza yararlı olacak bazı ipuçları önereceğiz.

Boş zamanlarınızda, gümüş takılarınızı kullanmadığınız vakitlerde, pamuklu bez ile takılarınızın bakımını yapabilirsiniz. Kullanım sonrası pamuklu bez ile hafifçe, bastırmadan gümüş takılarınızı silmeniz, takılarınızı uzun soluklu kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Satın almış olduğunuz gümüş takılarınızın rodyum kaplama olup olmadığına dikkat ediniz, hatta satın almadan önce satıcıya sorunuz. Rodyum kaplama ürünlerin uzun soluklu kullanılması için büyük etkendir. Kimi üreticiler sadece cila yapıp veya ürünü yıkayıp göndermekteler. Rodyum kaplama olmayan takılar kısa süre içerisinde kararacaktır.

Öncelikle çoğu kadının en büyük hatası gümüş takılarını banyoda bir kutu içinde saklamasıdır. Banyo vb. ortamların nem oranının yüksek olmasından dolayı kutusunda kalsa bile kararmamasına engel olmayacaktır. Kısa zamanda almış olduğunuz gümüş takılarınızı tanıyamaz hale gelebilirsiniz. Bu hataya düşmemek adına gümüş takılarınızı banyo ortamından, nemli mekanlardan uzak tutmanızda yarar var.

Ayrıca cilt bakımı sırasında ellerin kremli kalması ve de gümüş takıların takıldıktan sonra üzerlerine parfüm sıkılması da kararmasına hız katacaktır. Güzelleşmek için kullandığınız kimyasal içerikli makyaj malzemeleri en sevdiğiniz gümüş takıların katili olabilir.

Gümüş takıların korunmasında yapılan en büyük hatalardan biri de karton kutularda saklanmasıdır. Hava ile hızlı bir şekilde temasa girebilen karton kutular gümüş takılarınızın kararmasına sebep olacağını unutmayınız.

GÜMÜŞ TAKI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Merdiven altı tabir ettiğimiz, üreticisi belli olmayan, sağdan soldan tedarik edilen ürünleri tamamen kar amaçlı satış yapan firmalardan alışveriş yapmamaya özen gösteriniz Ucuza gümüş takı alacağım derken paranızı çöpe atma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Paranızın karşılığı ürün olduğu gibi sonrasında müşteri hizmetleri ile iletişimde kapsıyor. Satılan her ürünün içeriğini ve de sonrasında ne gibi hizmeti olduğunu araştırınız.

Güvenilir gümüş takı satan firmalardan alışveriş yapınız. Sitenin güvenilir olup olmadığına, satış sonrası ne gibi hizmetlerde bulunduklarını, daha önce satılan ürünlerin yorumlarına özellikle göz atınız. Sitelerini dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Ürün açıklamalarının doğru olup olmadığını kontrol ediniz. Siteyi devamlı güncel tuttuklarından emin olunuz. Güncel olarak, web sitelerinin güncellenmesi, firmaların bu işi ne kadar ciddiye aldıklarının belirtisidir.

İnternet’te yer alan gümüş parlatma teknikleri, kararmaması için yapılması gerekenlere lütfen itibar etmeyiniz. Gümüş hassas bir maden olduğundan dolayı ürünü parlatmak isterken daha da kötü bir hale gelmesine sebep olabilirsiniz. Bunun için satış sonrası müşteri hizmetleri ile iletişime geçip profesyonel bir yardım almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Unutmayın ki tamir, bakım için harcayacağınız ücret, ürünlerinizi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Evde gümüş takılarınızı parlatmak adına uygulayacağınız teknikler hem ürün için harcadığınız bedelin heba olmasına hem de tekrardan tamir, bakım yapılmasına sebep olabilir. Böylelikle severek aldığınız takılarınız ya da en özel günlerde size armağan edilen takılarınızı bir daha kullanamama tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

ELDORİ’DE GÜMÜŞ

Eldori olarak gümüş takılarınızı daha uzun soluklu kullanmanız adına kadife kutu ile gönderim yapmaktayız. Ayrıca, kutu içerisindeki poşete koyup sakladığınızda ilk günkü gibi ışıl ışıl kullanabilirsiniz. Bunun için ayıracağınız kısacık zaman ile almış olduğunuz veya daha önce aldığınız takıları yukarıda bahsettiğimiz şekilde saklayıp muhafaza ederseniz gümüş takılarınızı uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Umarım sizler için kaleme aldığımız Gümüş aksesuarlar nasıl kullanılmalıdır? Ve nasıl muhafaza edilmelidir? başlıklı yazımız, siz değerli okuyucuların kafalarındaki sorularını bir nebze de olsa gidermiştir. Eldori ailesinin gümüş takılarınızı ilk günkü gibi kullanmanız için gereken her türlü yardımı satış sonrası da yaptığını unutmayınız. “Unutmayın Eldori ailesi sattığı her ürüne kendi kullanıyormuş gibi yaklaşmakta.” Satılan her ürün bizleri mutlu ettiği gibi uzun süre kullanmanız da bizim için ayrı bir mutluluk tablosu oluşturmaktadır. Kullanıcıların mutluluğunu her daim düşünen, her zaman onlara yardımcı olmaya çalışan Eldori’nin yeni koleksiyonlarını keşfetmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir