İLHAM VEREN TÜRK KADINLARIMIZ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel Türkiye’de kendi alanlarında başarılara imza atmış, geçmişten günümüze kadar olan süreçte bizlere ilham kaynağı olan Türk kadınlarını sizin için listeledik.

Sezen Aksu

Türk pop müziğinin, en önemli temsilcilerinden biridir. 1970’lerin ortalarından itibaren, şarkıcılığının yanı sıra yazıp bestelediği şarkıları başkalarına vermesi sayesinde söz yazarı ve besteci kimliğiyle de sık sık ön plana çıktı. Kendisine geri vokallik yapan Levent Yüksel, Sertab Erener gibi şarkıcıları da destekleyerek bu kişilerin albümlerinin yapımcılığını üstlendi. Türkiye’de tüm zamanların en çok satan albümlerini çıkaran Minik Serçe, bugüne kadar dünya genelinde 40 milyondan fazla albüm sattı. Sezen Aksu’nun bugüne kadar 400’den fazla şiir ve bestesi vardır.


Sümeyye Boyacı

Kendi anlatımına göre, “Gittiği bir akvaryumda gördüğü balıkların kolları olmadan yüzebilmesinden etkilenerek”, 2008 yılında yüzmeye başladı. 2013’te antrenör Mehmet Bayrak ile çalışması hayatında önemli bir rol oynadı. 2016’da Berlin’de düzenlenen ve kariyerinin ilk uluslararası yarışması olan 50 m sırtüstü gençler B S5 kategorisinde altın madalyanın sahibi oldu.

Ağustos 2018’de, Dublin’de gerçekleştirilen Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda, 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazandı. Ertesi yılın Eylül ayında Londra’da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’ndaki 50 metre sırtüstü S5 kategorisindeki 44.74’lük derecesiyle gümüş madalyaya ulaştı.

HERHANGİ BİR ŞEY OLARAK HAYAL ETMEK SADECE BAŞLANGIÇTIR.GERÇEKTEN OLABİLECEĞİNİ GÖRMEK, TÜM FARKI YAPAR. diyen Barbie, kendi gücünü bilmeyen kız çocuklarına ilham verdi. Her yıl, dünyanın her yerinden daha fazla kıza ilham vermek için rol modellerini tasarlayan Barbie, bu yıl ülkemizden 17 yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı’yı seçti.


Ayşe Begüm Onbaşı

Profesyonel spor yaşamına 7 yaşında başlayan Ayşe Begüm Onbaşı, 2011-2012’de milli takıma kabul edildi ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bulgaristan’daki uluslararası yarışmalara katıldı. Meksika’da düzenlenen 2015 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı. Güney Kore, Incheon’da düzenlenen 2016 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, Genç Bayanlar Bireysel kategorisinde altın madalya kazandı.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 35 altın madalya dahil olmak üzere 60’tan fazla madalya kazanarak, “Madalya Canavarı” lakabını aldı.

İrem Yaman

Türk kick boksçu ve taekwondocudur. Dünya Şampiyonası, Dünya Grand Prix ve Avrupa Şampiyonası’nda ikişer, Grand Slam, Akdeniz Oyunları ve Dünya Üniversitesi Oyunları’nda ise birer altın madalya kazanmıştır. 2018 yılında Çin’de düzenlenen Grand Slam da şampiyon olan ilk Türk kadın sporcudur. Kadınlarda üst üste 2 Avrupa ve Grand Prix Şampiyonu olan tek kadın sporcu unvanına sahiptir. 2018 yılında Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından Yılın Kadın Sporcusu seçilmiştir. Hâlâ Selçuk Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitime devam etmektedir. Hedefi kariyerinde tek eksik bulunan Olimpiyat Madalyasını kazanmaktır.

Şebnem Günay

19 yaşında İstanbul’a taşınıp İstanbul Moda Akademisi (İMA) Moda Tasarım ve Teknolojisi bölümüne başladı. Okulun ilk yılında Paris’te Who’s Next fuarında en iyi tasarım ödülünü kazandı. İkinci senesinde final projesi için tasarladığı kıyafetleri İstanbul Moda Akademisi New Gen defilesinde sunma hakkı kazandı.

İlk mini koleksiyonu olan ‘The Universalist SS16’ ile kendini kanıtladı ve bu koleksiyon ile büyük beğeni topladı. Tasarımcı, kendini daha fazla geliştirebilmek için ‘moda tasarımında kalıp ve model geliştirme programını’ ve ‘moda tasarımı ve teknolojisi’ lisansüstü eğitimlerini de aynı yıl içerisinde başarıyla tamamladı. Tasarımcı bir kez daha İstanbul Fashion Week “NewGen’’ defilesine seçildi. Şebnem Günay’ın ‘The Who SS17’ koleksiyonu defilenin öne çıkan koleksiyonlarından olup büyük beğeni topladı.

Elde ettiği başarıların verdiği motivasyon ile eğitimini tamamlayıp “SEBNEMGUNAY” markası ile moda dünyasında ses getirmeye başladı. Büyük başarılara imza atan Şebnem Günay’ın tasarımlarını giyenler arasında; dünyaca ünlü modeller olan Gigi ve Bella Hadid kardeşler de var.

Zeynep Üner

İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi öğrenimi gördü. On altı yaşında tanıştığı Herb Ritts fotoğrafları sayesinde fotoğrafa ve yayıncılığa merak sardı. On yedi yaşında stajyer olarak Time Out İstanbul’da her kademede görev aldı ve sekiz yılın sonunda genel yayın yönetmeni oldu. 2009’da Vogue Türkiye ekibine katıldı. Yazı işleri müdürü ve kreatif direktör olarak görev yaptıktan sonra GQ dergisinin başına geçti. Üner, Elle dergisinin yayın yönetmenliğini yürütüyor.

Hilal Saral

İlk olarak “Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası”, yönetmen Behlül Dal‘ın yanında asistan olarak çalışmaya başladı. Behlül Dal’ın çok uzun yıllar asistanlığını yaptı. Daha sonraları Ertem Göreç, Yılmaz Atadeniz, Oksal Pekmezoğlu gibi yönetmenler ile de çalıştı.

1998 yılında “Aynalı Tahir” dizisiyle yönetmenliğe başladı. 2006 yılında “Karagümrük Yanıyor” şiirinden yola çıkılarak Osman Yağmurdereli‘nin yapımcılığında senaryolaştırıldıktan sonra Hilal Saral yönetmenliğinde çekilen “Karagümrük Yanıyor” adlı dizi çekildi.

2012 yılında “Kuzey Güney” adlı dizinin, 2014 yılında “Kurt Seyit ve Şura” adlı dizinin yönetmenliğini yaptı.  2009 yılında Aşk-ı Memnu dizisiyle Altın Kelebek Ödülleri’nde en iyi dizi ödülünü kazandı. 2017 yılında 45’incisi düzenlenen Emmy Ödülleri’nde, kendi kategorisinde Brezilya ve Kanadalı rakiplerini geçerek Kara Sevda dizisinin ödülünü tek kadın yönetmen Hilal Saral aldı ve adını Türk Sinema Tarihinde altın harflerle yazdırmış oldu.

Ümit Nazlı Boyner

Ümit Nazlı Boyner, profesyonel hayatı dışında sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal girişimcilik konularına odaklı. 2018’de TÜSİAD-TÜRKONFED ve UNDP ortaklığında kurulan “Hedefler İçin İş Dünyası” Platformu’nun Kurucu Başkanlığını üstlenerek sürdürülebilirlik alanında Türkiye adına girişimciliğe liderlik ediyor. Ümit Boyner aynı zamanda TINA (Su altı Arkeoloji Vakfı), TEGV ve Tohum Otizm Vakfı’nda Mütevelli Heyeti Üyesi olup, 2008’den bu yana Carnegie Endowment for International Peace, Orta Doğu Bölümü-Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır.

Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyoruz. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir