Kapsül Gardırop Hazırlama Vakti Geldi!

İşe gitmeden önce ne giyineceğin konusunda kafan çok mu karışıyor? Onlarca kıyafet arasından hala üstüne giyecek birşey bulamadın mı? Çokluğun içinde yokluk hissediyor ve elin ayağına dolaşıp ne giyeceğine karar veremiyorsan artık kendine Kapsül Gardırop hazırlama vakti geldi demektir.

Kapsül Gardırop Nedir?

Londra’da Wardrobe adında bir butik işletmecisi olan Susie Faux tarafından 1970’li yıllarda ortaya atılan kapsül gardırop, modası geçmeyen zamansız parçaların sezonluk parçalarla kombinini temsil eder. Burada asıl mesele tarzına uygun birkaç zamansız kıyafete sahip olmak, bunları kombinlemek ve dönüşümlü olarak ve zaman zaman da onlarla oynayarak kıyafet konusunda sıkıntı yaşamamak. En büyük karımız da zaten burada zaman kazanmak. Giyim konusunda her kadının yaşadığı “Ne Giyeceğimi Bilmiyorum!”, “Giyecek doğru düzgün tek bir kıyafetim bile yok!” derdine zamansız parçalarla destek olup, üstüne ekonomik olarak da çözüm sununca yavaş yavaş bir yaşam stili haline gelen kapsül gardıroplara ilgi arttı. Ardından Amerikalı tasarımcı Donna Karan iş kadınları için “7 Easy Pieces” koleksiyonunu duyurdu. Eline dergisini alıp kapsül gardrop hakkında yazılan yazıları okuyan her kadın “Demek ki üç beş parça kıyafetle bile mükemmel görünebilirim.” sevdasına düştü.

Bugün giderek artan minimalizm (sadelikten yana bir yaşam sanatı) akımının etkisiyle çoğu insan hayatlarında fazla yer kaplayan eşyalardan, kıyafetlerden ve makyaj malzemelerinden kurtulmanın yollarını arıyor. Çünkü çok fazla şeye sahip olmak bunların tümünün kullanışlı olduğu anlamına gelmiyor. Sence, bu durum kıyafetler için de geçerli değil mi? Her sabah dolabının kapağını açarsın, sonra sinirle kapağını kapatırsın veya dolabın önüne çöker “Ne giyineceğim ben ya…” diye oturup sızlanırsın. Bir şeyler bulup giyinip çıktığında ise genellikle kendini giydiğin bu kıyafetlerin içinde çok da rahat hissetmezsin. “Olmuş mu olmamış mı yoksa çirkin mi görünüyorum?” At artık bunları bir kenara. Bunları düşünmenin vakti değil, vaktini mutlu olmaya harca. Zamansız parçalara yatırım yap, istersen 10 yıl giyin sorun yok, sana vereceğimiz birkaç hile ile kimse aynı kıyafetleri dönüşümlü olarak giydiğini anlamayacak bile. Merak etme kapsül gardırobunu nasıl oluşturacağın konusunda sana yardımcı olacağız.

Kapsül Gardırop Oluşturmadan Önce

Bir liste hazırlıyoruz hanımlar. Bu işe çok fazla para harcamak zorunda değilsiniz ancak sürekli benzer parçaları almak bütçemizi daha fazla zorlayabilir. Bu yüzden üç kelime söyleyeceğiz, not edin: Zamansız, kaliteli ve bu benim tarzım!

  1. Tüm kıyafetlerini sezonluk olarak ayır, giymediklerini elden çıkart. Burada beden faktörüne dikkat. Yok bunu sonra daraltırım, buna çok para verdim gibi cümleler. Sonra unutup gideceksin. “Bu çok dar ama zaten kilo vereceğim dursun kenarda…” gibi şeylere yer yok bu gardıropta. Bunun yerine ikinci el kıyafet satışı yapan uygulamalarla giymediklerini satarak kapsül gardırobuna yatırım yapmak bizce harika bir fikir. Bunun için birçok uygulama var bildiğinden eminiz.
  2. En çok nerede vakit geçiriyorsun? Haftanın beş günü çalışıyorsan bu demektir ki sen en çok zamanını iş yerinde geçiriyorsun. İş yerinin kıyafet konusunda kuralları var mı bilmiyoruz ancak kapsül gardırobun sana özel olacağı için bu sorun değil. Unutma zamansız parçalardan söz ediyoruz burda.
  3. İllaki dolabımızda birkaç zamansız kıyafet kalmıştır. Mesela jean modası geçmez. Bu bizim için zamansız parçalardan biri. Burada önemli olan geriye ne kaldığını gözden geçirmek. Eksiklerimiz neler onlar için bir liste yapıyoruz.
  4. Renkleri öğrenmeliyiz. Hangi renk hangi renk ile uyumlu veya zıt. Bunları bilmek bize hem doğru kombin yapmayı öğretecek hem de kıyafet alırken oldukça dikkatli olacağız.
  5. Takı ve aksesuar serbest. Yukarıda bahsettiğimiz hilelerden biri buydu. İster sade bir stilin olsun ister gösterişli. Takılarla dilediğin gibi oynayabilirsin. Kadınlardan ilham aldığımız markamız Eldori‘nin gümüş takı modelleri kapsül gardırobunla oluşturduğun kombinlere çok yakışacak. Stiline farklı bir hava katacak.
  6. Biraz ilham almak için Pinterest sayfalarında dolaşıyoruz. Burada o kadar fazla kapsül gardırop fikri var ki…

Kapsül Gardırop Listesi

Senin için ilkbahar ve yaz aylarına uygun zamansız parçaların listesini çıkarttık. Bunlar olmazsa olmazları, bazıları tam olarak senin tarzın olmayabilir. Böyle durumlarda kendine uygun bir parçayla değişiklik yapabilirsin. Ne de olsa burada her şey sen nasıl istersen öyle olmalı. Seni yansıtmayan kapsül gardıropla bizim de işimiz olmaz. 😘

Üst: Basic tişört, en sevdiğin renkte bir bluz, ince bir kazak, ceket, beyaz bir gömlek.

Alt: Jean, beyaz pantolon, siyah pantolon, siyah diz üstü etek.

Ayakkabı: Siyah stiletto, nude topuklu ayakkabı, topuklu bot, orta topuklu klasik ayakkabı, beyaz veya siyah sneaker.

Çanta: Siyah ve beyaz çanta, bir clunch çanta

İki, üç adet elbiseyi de dolabımıza katabiliriz. Çantalarımız ise hem çarpraz hem de clunch şekilde kullanma imkanına sahipse süper! Dediğimiz gibi takı ve makyaj konusunda serbestiz. Bu yüzden kombinlerimize kusursuz uyum sağlayan Eldori takılarına yer verdik. Şimdi gelin yukarıda saydığımız bu kıyafetleri nasıl dönüşümlü giyeceğiz birlikte okuyalım.

Kombin Nasıl Yapılır?

En sevdiğimiz kapsül gardırop kombini. Tam bir ilkbahar kombini! Bot yerine orta topuklu bir ayakkabı giyerseniz aniden yazlık oluyor! Elbise üstüne siyah kazak giyerseniz kış oluyor ve elbisemiz eteğe dönüşüyor. Harika değil mi? Şeftali rengi allığımız ve Eldori takılarımızla kombinimize siyah şıklığı katıyoruz.

İş kadını havasından ve ciddiyetinden taviz vermeyen kadınlar için yine kusursuz bir kombin hazırladık. Dilerseniz ceketin içine basic tişört giyebilirsiniz ya da ceketi tamamen çıkarın. Güzel bir gömleğin yapamayacağı şey yok. Bir önceki kombinimizdeki siyah çantamız bu kombine de çok yakışacak.

Bu kombinde beyaz pantolonu basic bir tişört ile kombinledik. Pantolon beyaz olunca üzerine tüm zıt renkleri kullanma şansımız oluyor. Beyaz, siyah, kahverengi ve sarı gibi tek renk basic tişörtleri beyaz pantolonlarla kombinleyebilirsiniz. Ancak ton sür ton ilerlemek de güzel olabilir. Daha resmi bir hava katmak için üzerinize basic tişört yerine beyaz gömleğinizi de giyebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarına uyum sağlayan bu stilde hava soğuk olursa siyah ceketimizi alıyoruz üzerimize. Orta topuklu ayakkabı yerine de bot iyi bir tercih. Takı olarak ise Eldori gümüş küpe ve gümüş yüzük bu kombinimize oldukça yakıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir