Lazer Epilasyondan Önce ve Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pürüzsüz bir cilt

Lazer epilasyon, belli bir dalga boyunda olan lazer ışığının tüy köklerine uygulanması ve kıl köklerinden kurtularak oradan kıl çıkmasını engelleme yöntemidir. Lazer epilasyon yaklaşık 25 senedir uygulanan bir yöntemdir. Uzman kişilerin kontrolünde olan lazer epilasyon cihazı, sadece tüylerin yok edilmesinin amaçlandığı alana yönlendirilir. Lazer epilasyon kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi ve rengi gibi parametler uzmanlar tarafından incelendikten sonra vücut tipine uygun olan lazer cihazı ile istenilen bölgeye seri atışlar yapılarak başlar. İşlemin tamamlanması kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belirli periyotlarla işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Lazer epilasyon günümüzde vücudumuzun artık tüm bölgelerine uygulanabilmektedir. Ayrıca sadece kadınların değil erkeklerin de tercihi haline gelmiştir. Lazer epilasyon herhangi bir bulaşıcı hastalığa veya cilt alerjisine yol açmamaktadır. Genel olarak lazer epilasyon yaptıranlar ağrı hissetmeden tüm seanslarını rahatlıkla tamamlayabiliyorlar ve bu sebeple birçok kişi çoğunlukla lazer epilasyonu tercih ediyor.

Lazer epilasyon seansları 5-9 seanstan oluşmaktadır. Tabii ki seans sayıları ve süreleri sizin vücut ve kıl tipinize bağlı olarak değişmektedir. Seans bitiminde kalıcı ve kesin sonuçlar elde edinilebilir.  Lazer epilasyona olan ilginin artması sebebi ile, lazer epilasyon merkezleri ve güzellik salonları sayısı her geçen gün biraz daha artış göstermektedir.

Peki ama lazer epilasyonu her yerde yaptırabilir miyiz? Lazer epilasyon yaptırmadan önce seansların uygulanacağı yeri nasıl seçmeliyiz?

Lazer epilasyon merkezleri ve kullanılan aletler

Lazer Epilasyon Merkezleri

Lazer seanslarının gerçekleşeceği yerler büyük bir titizlik ile incelenmelidir. En önemlisi seansların gerçekleşeceği yerlerin hijyenik bir ortam olmasıdır. Bu nedenle seçeceğiniz merkezler veya güzellik salonlarında cihaz markasına ve merkezin hijyen kurallarına uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Önemli olan konulardan bir diğeri ise uzman seçimidir. Merkez seçimi yapmadan önce muhakkak seanslarda size eşlik edecek uzman ile görüşülmelidir. Bu görüşme süresince uzman kişiden bir seansın ne kadar sürdüğünü, gerekli eğitimi alıp almadığını ve epilasyon lazer tekniği hakkında bilgi alınmalıdır. Görüşme sağladınız merkez size referans kişiler öneriyorsa, bu kişilerle görüşüp memnun kalıp kalmadıklarını uzman kişiye karar vermeden önce sorgulamanız gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Lazer cihazının algılayabilmesi için kılların ve kıl köklerinin işleme başlamadan önce en az 4 hafta ağda, tüy dökücü, cımbız, epilatör ve tıraş gibi hiçbir işlem yapılmadan uzatılmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulaması Alexandrite cihazı ile yapılacaksa 3 gün öncesinden, eğer Buz lazer cihazı ile yapılacaksa 1 gün önceden uygulanacak bölgedeki istenmeyen tüyler tıraş yöntemi ile temizlenmelidir.
 • Lazer epilasyon süresince güneşe çıkılmamalıdır, aksi takdirde cilt lekelerine neden olabilir. Bu sebepten dolayı epilasyon seanslarınıza başlamadan önce ya kış aylarını tercih edilmeli ya da bronzlaşmamaya, bölgeye güneş teması olmamasına karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Eğer herhangi bir cilt hastalığı için ilaç kullanılıyorsa kesinlikle bir uzman kişi ile paylaşılmalıdır. Kullanılan ilaç epilasyona başlamak için uygun değil ise ilacın etki döneminin bitmesi beklenmelidir.
 • Lazer epilasyon uygulaması en fazla koyu renk ve az oranda açık renk tüylerde etkisini göstermektedir. Bu yüzden seansa gitmeden önce asla tüy sarartıcı gibi kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
 • Pıhtılaşma sorunu olan hastalara ve gebelere kesinlikle lazer epilasyon uygulaması yapılmamalıdır. Bundan dolayı lazer epilasyon öncesinde özel bir hastalık var ise uzman kişiye veya doktora danışılmalıdır.
 • Lazer epilasyon ağrısız ve acısız bir tekniktir. Lakin ağrı kesici bir krem kullanmak istiyorsanız, bu kremi seanstan en az 1 saat önce uygulama yapılacak bölgeye sürülüp, beklenilmelidir.
 • Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgede dövme var ise bu bölge üzerine yapılamamaktadır. Bu sebepten dolayı yaptıracağınız bölgede dövme olduğunu kesinlikle söylenmeli.
Lazer epilasyonda cilt bakımı, öncesi ve sonrası yapılması gerekenler

Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Lazer epilasyon ağrısız, ve acısız bir epilasyon yöntemidir. Epilasyon yaptıran bireyler işlem sırasında sadece cımbız ile tüy çekme acısı kadar acı hissedebilir.
 • Hassas ciltli bireylerde epilasyon işleminden sonra ciltte kızarıklıklar oluşabilir. Lakin bu kızarıklıklar en geç 1 gün içerisinde geçebilir.
 • Lazer epilasyon işleminden sonra rutin yaşantıya devam edilebilir.
 • Lazer işlemi yapılan bölgeye epilasyon sonrasında 1 hafta peeling veya kese gibi tahriş edecek uygulamalarda bulunulmamalıdır.
 • Lazer epilasyon sonrasında atış yapılarak yakılan tüy kökleri 3 veya 15 gün içerisinde uzayacak ve kendiliğinden dökülecektir. Kuru bir cilde sahipseniz bu süre 20 güne kadar uzayabilir. Kuru cilde sahip olan bireyler, atış yapılan bölgeyi düzenli bir şekilde nemlendirici krem ile nemlendirmelidir.
 • Lazer işlemi yapılan bölge 3 gün boyunca güneşe çıkmamalıdır. Bu yüzden epilasyon seanslarına kış aylarında başlamak daha uygun olacaktır. Eğer güneşe maruz kalmak zorundaysanız kesinlikle 30 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Lazer epilasyon ilk seanstan itibaren 15-20 gün aralıklarla seanslara düzenli gidilmelidir.

Etkili sonuç veren lazer epilasyonun seansları tamamlandığında istenmeyen kıl ve tüylerden tamamen kurtulmuş olunur. Kıl köklerini yakarak yok eden lazer epilasyon sayesinde kılların tekrar uzaması mümkün değildir. Siz de bir uzamana başvurarak istenmeyen tüylerinizden kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir