Pembe Kuvars (Rose Quartz)

Pembe Kuvarsın (Rose Quartz), insan sağlığına etkisi olduğunu biliyor muydunuz?  Pembe kuvars beden hücrelerini yeniler,  iç barışı ve uyumu sağlar, böbrek, akciğer, karaciğer, kalp gibi organların sistemlerini sağlıklı tutar. Pembe Kuvars kalp çakrasını temsil ettiğinden dolayı aşk taşı olarak da bilinir. Dilerseniz Pembe Kuvars nedir? Faydaları nelerdir? Şimdi hep beraber öğrenelim. 🙂

Pembe Kuvars (Rose Quartz) Nedir?

Pembe kuvars, doğada nadir bulunan kuvars cinsidir. Rose kuvars ve Gül kuvars olarak da anılır. Eski çağlarda mühür ve sembol yapımında kullanılmış, günümüzde ise oyma biblo, dekoratif eşyalar ve mücevherat yapımında kullanılır. Rengi uçuk pembeden gül kırmızısına doğru değişir. Değerli taşlar arasında aşk taşı olarak ün kazanmıştır.

Pembe Kuvars (Rose Quartz) Bakımı ve Temizliği

Eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi size aktarmaya başlar. Bu negatif enerjiyi baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda kristalinizi tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekir. Pembe Kuvars Kristalinizi bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp birini temizlerken diğerini kullanabilirsiniz. Temizlediğiniz kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek üzerindeki negatif enerjiden arındırın.

Kristaller onun enerjisine alışık olmayanlarda ilk başlarda baş ağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda ara sıra kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınız zaman sürekli olarak takabilirsiniz.

Pembe Kuvars (Rose Quartz) Özellikleri

İçi berrak olan kuvarsa “Erkek Kuvars”, içi dumanlı olan kuvarsa “Dişi Kuvars” denir. Kristal kümelerinde genelde ikisi bir arada bulunur. Erkek kuvars berrak oluşu nedeniyle zihinsel karışıklık ve karamsarlık yaşayan kişiler üzerinde, olumlu bir etki yapar. İnsan üzerinde uyarıcı, harekete geçirici bir etkisi vardır. Dişi kuvars ise donuk bir yapıya sahiptir. Görünüşü erkek kuvars kadar güzel olmasa da çok daha fazla özeliğe sahiptir. Zihinsel, duygusal ya da fiziksel bir şekilde oluşan şiddetli baş ağrılarına iyi gelir.

Pembe Kuvars (Rose Quartz) Faydaları

Duygusal anlamda hissedilen acı ve sıkıntıların azalmasına yardımcı olur. Kuvars kristallerinin isimleri renklerine göre değişim gösterir. Pembe kuvarsın diğer ismi de aşk kristalidir. Üzerinde taşıyanlar öfke, kıskançlık gibi duyguları barındırmadıkları bilinir. Rahatlama ve huzurun yanı sıra, kristale duyulan güvenle rahatlamış hissedeceksiniz.

Peki pembe kuvarsın diğer faydaları nelerdir?

 • Beden hücrelerini yeniler, bu sebeple hemde bedenin direncini arttırır.
 • İç barışı ve uyumu sağlar.
 • Böbrek, akciğer, karaciğer, kalp gibi organların sistemlerini sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Yaraları, anjini, astımı ve görme bozukluklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Depresyona iyi gelir. Kişinin kendine değer vermesini sağlar, özgüven duygusunu yükseltmesine yardımcı olur.
 • Çevrenizdeki negatif enerjiyi azaltır ve pozitif enerjiyi toplar, biriktirir.
 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
 • Kablosuz modem, cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığında, kişiyi ortamdaki negatif enerjiden korur. Pozitif insanların olduğu bir ortamdaysanız taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar.
 • Göz için sağlıklıdır.

Künye

Sertlik7
Özgül Ağırlık2,65
Kimyasal Formül ve Grubu
Sİ02 ve Silikat Grubu
RenkPembe
Çıkarıldığı YerlerBrezilya, Madagaskar, ABD, Rusya, Türkiye, Afganistan, İran, Kanada
ÇakralarKarın, Kalp, Alın, Taç
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir