Pilevneli’nin İkinci Sanat Galerisi Mecidiyeköy’de

Murat Pilevneli, Dolapdere’deki Pilevneli Gallery’nin ardından ikinci sanat galerisini Mecidiyeköy’de ziyarete açmıştı. Mecidiyeköy’de boş durumda bulunan eski likör fabrikasını bir sanat merkezi haline getiren Murat Pilevneli, Pilevneli Gallery Fabrika’da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Büyük ses getiren galeri açıldığı günden bu yana yaklaşık 30 bine yakın misafiri ağırladı. Modadan performans sanatlarına kadar pek çok alanda, farklı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan galeride uluslararası ve yerel sanatçılar iç dünyalarını yansıttıkları eşsiz görselleri sergileme fırsatı buluyor. Yaklaşık 4000 metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlayan galeri, Tophane-i Amire’den sonra Türkiye’nin en geniş sergisi.

“Fabrika’da 10 Sanatçı / 10 Bireysel Pratik” isimli serginin içerik çeşitliliği son derece cezbedici. Daha çok çağdaş dönem eserlerinin yer verildiği galeri, geniş kapasitesi ve sunduğu imkânlarla her bir sanatçının adeta kişisel sergi özgürlüğü yakalamasını sağlıyor. Refik Anadol, Hans Op de Beeck, Daniel Firman, Arik Levy, Tony Matelli, Ida Tursic&Wilfried Mille, Youssef Nabil, Şener Özmen, Jean Pigozzi ve Erdoğan Zümrütoğlu gibi sanatçıların eşsiz eserleri sizlere harika bir deneyim yaşatacak.

Pilevneli sanat galerisi, ünlü sanat eleştirmeni Serfinaz Ergün tarafından da tam not aldı. Özellikle mekânın yeniden düzenlenen dizaynından da etkilenen Ergün; “Aslına uygun yapılmış, merdivenler, trabzanlar, aydınlatma Art-Deco. Yerler eskitilmiş karo. Geniş ve aydınlık. Tam da dönemin, 1930’lu yılların estetik anlayışıyla yeniden yapılmış.” yorumunda bulundu. Galerinin tamamını gezen ve bazı eserleri yorumlayan Ergün, bu yorumların yanında galerinin yaratıcısı Murat Pilevneli ile de yaptığı bir röportajı HaberTürk’de yayınladı.

Galerinin en popüler eserlerinden biri Daniel Firman’a ait olan devasa fil heykeli. Serginin kapısından adımını attığınızda hortumundan tavana asılmış şekilde sergilenen 7 metre uzunluğundaki fil heykeli sizi karşılıyor ve belki de bu, heykeli serginin en popüler eseri haline getiriyor.

Eğer galeriyi ziyaret etmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Pilevneli Sanat Galerisi’ndeki serginin son ziyaret kabul günü 27 Ocak 2019.

Galeri Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikasında açıldı. Mekân, İstanbul’un en merkezi konumlarından birinde buluyor ve Quasar İstanbul’un sınırları içerisinde yer alıyor. Metro ve metrobüse yürüme mesafesinde olmasıyla da son derece kolay bir lokasyona sahip. Ayrıca galerideki eserlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz galerinin resmi instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Murat Pilevneli Kimdir?

Aslen Bulgaristan Plevne’li olan Murat Pilevneli, 1971 yılında Nürnberg’de dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gören Pilevneli, askerliğine kadar bağımsız sanat danışmanlığı yaptı. 2001 yılında Galerist’i kurarak 2011 yılına kadar yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye imzasını attı. 2011 yılında Galerist’i ortaklarına devreden Murat Pilevneli, sanatçılar ile sanat profesörleri arasında köprü olma mottosuyla yola çıkarak 2012 yılında Pilevneli Project’i kurdu. Murat Pilevneli aynı zamanda Istanbul Art News gazetesinin de sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir