Sevgililer Günü İçin Film Önerilerimiz

Sevgililer günü için dışarı çıkmak yerine sevgilinizle ya da eşinizle belki de tek başınıza, evde tatlı tatlı film izlemek isteyenlerden misiniz? 14 Şubat’ta izleyecek film bulmakta zorlanmayın diye sizler için ekip arkadaşlarımla birlikte, battaniyenizi çekip mısırınızı patlatıp izleyebileceğiniz bir film listesi oluşturduk. Aman dikkat; spoiler içerir. ☺️

Film listesini oluştururken ekip arkadaşlarımdan 4 soruya cevap vermelerini istedim. Bu sorulara ilginç ve eğlenceli cevaplar aldım.

(Not; filmlerimiz alfabetik sıraya göre değil, IMDB puanlarına ve Rotten Tomatoes puanlarına göre sıralanmıştır.)

Hazırsanız film listemize göz atmaya başlayalım.

THE PROFESSIONAL LEON (IMDB 8,5 – Rotten Tomatoes %95)

Adem Bey,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Aşkın gözü kördür. Hayattan en sıkıldığınız anlarda ve işlerin yolunda gitmediği dönemlerde karşınıza birinin çıkması bütün bakış açınızı baştan aşağı değiştirebiliyor. Hayata tekrar bağlanmanızı her şeye başka bir gözle bakmanızı sağlıyor. Bu da mutlu yaşamak için geçerli bir sebep oluyor.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Tabii ki de Leon karakteri olmak isterdim.

Oyunculukları nasıl?

Mükemmel ötesi. Özellikle Natalie Portman’ın o yaşına rağmen gösterdiği performans filmin çıtasını üst seviyeye çıkarıyor.

Filmin sonu sizi tatmin etti mi?

Filmin sonu filmin kendisi kadar güzel. Tekrar tekrar sahneyi açıp izlenecek düzeyde.  “Shape of my heart” şarkısını bir de filmin sonundaki duyguyla dinlediğiniz zaman geçmiş olsun.

THE NOTEBOOK (IMDB 7,8 – Rotten Tomatoes %85)

Bahadır Bey,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Araya giren ekonomik sınıf değil, 2. dünya savaşı bile olsa aşkın ne kadar kuvvetli bir olgu olduğunu gösteriyor. Dönemin izlerini aşkla harmanlayarak anlatması filmi, unutulmaz aşk filmlerinden birisi yapıyor.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Noah olmak isterdim. Allie Hamilton’ı ilk görüşte hayatının aşkı olduğunu anlamış, araya giren zaman ve kötü şartlar Allie’ye karşı olan aşkından hiçbir zaman onu vazgeçirmemiştir.

Oyunculukları nasıl?

Ryan Gosling ve Rachel McAdams dışında bu filmi başka oyuncular oynasaydı, bu kadar yıl geçmesine rağmen film hâlâ hafızalarda olamazdı. O dönem birbirini sevmeyen ikili aralarındaki nefreti bir kenara bırakarak çok başarılı oyunculuk sergilemişlerdi. Filmin gösterime girmesinden 1 yıl sonra ikili sevgili olmuş ve uzun yıllar aşk yaşamışlardı.

Filmin sonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Filmin sonu gerçek aşkın ölümsüzlüğünün sahnelere aktarılmış hali gibiydi. Özellikle son 5 dakikasını duygu dolu gözlerle izlemiştim.

THE TEACHER’S DIARY (IMDB 7,8 – Rotten Tomatoes %91)

Emre Bey,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Duygu sömürüsü, baş ağrısı ve abartılı konuşmalar yok. İzledikten sonra da insanı rahat rahat uyku pozisyonuna sokabiliyor. 

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Chon olmak isterdim. Suyun üzerinde eğitim gören öğrenci olmak, karakter olarak bana daha cazip geliyor.

Oyunculukları nasıl?

Uzakdoğu sinemasına biraz mesafeli yaklaşıyoruz ama izlemeye başladığımızda daha önce neden izlemediğimiz için kendimizi suçluyoruz. Filmde ki oyunculuklar o kadar sıradan ve sade ki sanki hayatınızın bir parçasında yer edinmiş kişileri ekranda seyrediyorsunuz.

Filmin sonu sizi tatmin etti mi?

Ann karakterini canlandıran Laila Boonyasak karakteri filmin üzerinde bir güzelliğe ve çekiciliğe sahipti. Oynamış olduğu rol ortalama Hollywood filmlerinde boy gösteren yıldızlardan daha iyiydi. Filmin sonu da idare eder. Spoiler vermeye gerek yok. 

THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON (IMDB 7,8 – Rotten Tomatoes %80)

Havva Hanım,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Filmin hikayesi konu olarak eşi benzeri olmayan bir türde diyebiliriz. Dünya klasikleri arasına girmiş olması ve hikâyenin Benjamin’in doğumundan ölümüne değil, sanki ölümünden doğumuna doğru yaşlılıktan bebekliğe sürükleyici hikayesinin yanı sıra
birbirlerini seven iki insanın yaşadıkları da beni etkiledi.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Benjamin Button olmak isterdim. Gerçek hayatta Benjamin Button karakterinde biriyle karşılaşıp sohbet etmek hayatımın en tuhaf tecrübesi olurdu.

Oyunculukları nasıl?

Brad Pitt’in oyunculuğu çoğu filmde olduğu gibi bu filmde de etkileyici
ve başarılı buldum.

Filmin sonu sizi tatmin etti mi?

Filmin sonu tahmin edileceği gibi normal olarak bitmemesi fakat yine de merak konusu oluyor. İlginç bir finalle sonuçlanması bu filmi özel bir film yapıyor. Dünya sinema tarihinde seyredilmesi gereken filmler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

AŞK TESADÜFLERİ SEVER (IMDB 7,3 – Rotten Tomatoes %71)

Aslı Hanım,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Türk sinemasının son 10 yılının en iyi aşk filmi diyebilirim. Gerçek aşkın ne demek olduğunu hatırlatan ve aşkın ölümsüz olduğunu yansıtan bir film. Hayatınızdaki tesadüflerin neler getirebileceğini güzel bir şekilde filmin akışında görüyorsunuz. Filmin her sahnesinde neden filme bu ismin konulduğunu anlayacaksınız. Film flashback sahneleriyle de o dönemin popüler kültürüne ışık tutuyor.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Deniz karakteri olmak isterdim. Aşkı için yaptıkları, göze aldığı şeyler ve aşkın ölümsüzlüğünü yaşayarak anlatması karakteri unutulmaz yapıyor.

Oyunculukları nasıl?

Mehmet Günsur ve Belçim Bilgin’in uyumu filme muazzam derecede yansımış. İkilinin sanki uzun yıllardır sevgiliymiş gibi oyunculuk sergilemesi filmi unutulmazlardan birisi haline getiriyor.

Filmin sonu sizi tatmin etti mi?

Filmin son sahnesi herkesin istediği şekilde bitmiş olsaydı, film bu kadar unutulmaz olamazdı. Film son bölümde kişide bıraktığı duygu yoğunluğuyla akılda kalıyor. Filmin sonu bana “Her ölüm yeni bir başlangıçtır.” sözünü hatırlatmıştı.

MUHTEŞEM GATSBY (IMDB 7,2 – Rotten Tomatoes %67)

Çiğdem Hanım,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Amerikan Rüyası’nın çöküşünün başlamasını ve materyalizmi Amerika’nın şaşalı ve abartılı hayatı ile birleşiminin görsel şovlar ile anlatılması beni etkilemişti. Klasik bir aşk hikayesi gibi; oğlan kızı kaybeder, yıllar sonra daha zengin olup geri döner kızı geri kazanır ve bunların hepsini aşktan yapar. Yıllar geçsede aşkını ve daha doğrusu umudunu yitirmemesi aslında etkileyici olan.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Filmde Toby Maguire’ın yerinde olmak isterdim. Yazarlık kariyerini geliştirmeye çalışırken içine girdiği dünyayı dışarıdan izleyerek olayları sanki kendi hayatının filmini izleyerek anlatması ile seyirciyi filmin içine dahil etmesi; aslında pasif görülen bir karakterin hayata nasıl bir etkisi olduğunu bize çok güzel yansıtıyor. 

Oyunculukları nasıl?

Filmde özellikle Leonardo Di Caprio’nun oyunculuğunu çok sevdim. Bir yandan gizemli havasını korurken diğer taraftan duygularını gözleri ile anlatabiliyor. Toby Maquire ise pasifliğini çok yansıtıyor ama yaşadığı duyguları çok yansıttığını düşünmüyorum. Daisy rolünde Carey Mulligan ise çok etkileyici olduğunu düşünmüyorum. 

Filmin sonu sizi tatmin etti mi?

Kitabını da okuduğum için filmin sonu çok şaşırtmadı. Kitaba bağlı şekilde uyarlama yapıldığı için film, yer yer içimden atlama isteği de gelse, beklediğim gibi bitti. Bitince üzüldüm mü, evet. Başa türlü bitebilir miydi, hayır çünkü o zaman kitaptan bağımsız olurdu. Spoiler vermemek için detaydan bahsetmiyorum ama keşke böyle bitmeseydi diyebilirim.

ISSIZ ADAM (IMDB 6,8 – Rotten Tomatoes %61)

Yasin Bey,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Filmin ben de çok acı bir etkisi oldu, günlerce düşündüm psikolojimi toparlayamadım kendimde değildim aklıma geldikçe hüzne kapılıyordum.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Filmde başrolü oynayan Alper karakteri olmak isterdim. Ancak acısını yaşamak istemezdim.

Oyunculukları nasıl?

Oyunculuklar tek kelimeyle harika.

Filmin sonu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bence filmin sonunun duygusal, yürekleri parçalayan bir sahneyle bitmesi filmin kalitesini çok artırdı. İnsanlar üzerinde bir süreliğine de olsa buruk bir etki bıraktı. Bu da benim hoşuma gitti. Çünkü bir insanın dram aşk filminden beklentisi bu olmalı veya en azından benim için böyleydi. 

ORBİTA 9 (IMDB 5,9 – Rotten Tomatoes %43)

Yiğit Bey,

Filmin sizde bıraktığı etkiler nelerdir?

Bir insanın 19 yıl boyunca tek bir insanı bile görmeden büyüyüp hissedeceklerini anlamaya çalışmak fazlaca gerilmeme sebebiyet verdi.

Filmde hangi karakter olmak isterdiniz?

Alex olmak isterdim. Çünkü etik olmayan deneye müdahale edebilmeyi isterdim.

Oyunculukları nasıl?

Oyunculuklar standart kalitedeydi fakat konu güzeldi.

Filmin sonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sonunu hatırlayamıyorum. 😊

Umarım, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, seçmiş olduğumuz filmleri izlerken keyif alırsınız. Yanınızda mısırınızı ve mendilinizi bulundurmayı unutmayın. Şimdiden bol keyifli seyirler dileriz. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir