Sivilce Nasıl Geçer ve Neden Oluşur?

Ne yaparsan yap yüzünde çıkan sivilcelere engel olamıyor musun? Güzelliğimize gölge düşüren bu cilt sorununa artık elveda deme vakti. Sivilce neden çıkar ve en etkili sivilce tedavileri neler senin için yazdık.

Sivilce Nedir?

Sivilce, enfeksiyon kapmış cilt kabarcıklarıdır. Propionibacterium isimli bakterinin cilde yerleşmesiyle kırmızı kabarcık şeklinde kendini gösterir ve uygun ortamda çoğalarak akneleri oluşturur. Zamanla beyaz uçlu şişliğe dönüşen bu iltihaplı yapının içi yağ ve sebum doludur. Sivilceler en fazla yüz bölgesinde görülmekle beraber boyun, göğüs, sırt ve kol gölgelerinde görülür. Nadiren bacaklarda çıkar.

Sivilce Neden Çıkar ?

Yağlı ve karma ciltlerde sivilce oluşumu sık görülür.

Sivilce yani akne vulgaris denen bu cilt rahatsızlığı her ne kadar ergenlik dönemi ile bağdaştırılsa da aslında toplumun % 80’inde görülüyor. Ciltte deforme bir görünüme sebep olan aknelerin ortaya çıkmasının altında ise oldukça farklı etmenler yatabilir. Aşırı yağlı bir cilt yapısına sahip olma, menstrüasyon dönemleri, hormonal ve kistik rahatsızlıklar, genetik faktörler, sağlıksız ve aşırı yağlı beslenme, stres, kir, makyaj malzemeleri, yaş faktörü gibi çok fazla etken akne oluşumunda söz konusu olabilir.

Vücudumuzun dış derisi gözenekli bir yapıya sahiptir. Siz görmeseniz bile bu gözeneklerin her birine kıl kökleri eşlik etmektedir. Ter ve yağ sebumları bu gözeneklerden geçerek dışarıya atılır. Ayrıca bu gözenekler cildin hava almasını da sağlar. Ciltte çıkan birçok sivilcenin temelinde aslında bu kıl köklerinden çıkan yağ, kir ve sebumlar yatmaktadır. Yağ ve sebumun kıl köklerinden rahat atılamaması sivilce oluşumuna neden olur. Erkek veya kadın fark etmez, sivilce herkeste çıkabilir. Önemli olan bu duruma karşı nasıl hareket etmek gerektiğini iyi bilmek.

Cilt Doktoruna Gittiniz Mi?

Bu kadar fazla etken olunca önce kendimize şunu sormalıyız: “Benim cildimde sivilce çıkmasının sebebi nedir?”, “Nerede yanlış yapıyorum?” ya da “Vücudum bana ne söylemek istiyor?” Bu soruların cevabını tabiki kendi kafamıza göre vermiyoruz çünkü yanlış bir tedavi uygulamak varolan durumu daha da kötüleştirebilir. Bir dermatoloğa (cilt doktoru veya cildiye bölümüne) giderek hormon testi yaptırmakta fayda var. Hatta eğer doktorunuz durumun olağanüstü olmadığına karar verirse hormon tetkikine gerek duymadan bir büyüteçle bile sorunu hemen bulup teşhisi koyabilir. Ancak dediğimiz gibi; lütfen ama lütfen onlarca parayı sivilce karşıtı ürünlere harcamadan önce bir doktora danışın.

Peki doktorumuz bize ne gibi çözümler üretecek? Öncelikle eğer hafif ve orta şiddetli iltihaplanma söz konusu ise A vitamini dediğimiz retinoik asit etken maddeli jel kremlerle veya eritromisin dediğimiz antibiyotik kremlerle tedaviye başlayabilirsiniz. 6 aylık düzenli olarak kullanımda fayda görülmediği takdire doktorunuzun yönlendirmesiyle daha güçlü antibiyotikleri oral yoldan almanız da gerekebilir. Ancak bu konuda biz bir yol haritası değiliz, bu tür ilaçları kendiniz araştırıp kullanmayın, çünkü yanlış doz tedavi durumuzu daha da kötüleştirebilir.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi Büyük!

Sivilcelere karşı savaşınızda yeşil sebzelerdeki aktif bileşenlerden faydalanın. Bol bol renkli sebze ve meyveleri tüketin.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Fast food, abur cubur, çikolata, yağlı cipsler, kolalar bunları hayatımızdan çıkarıyor, sağlıklı, özellikle yeşil sebzeli ve bol meyveli öğünlere yer veriyoruz. Ne kadar yağlı beslenirsek cildimizde o kadar fazla sebum üretimi artıyor. Bu yüzden bol su içiyor, A vitamini yönünden zengin yeşil yapraklı sebzeleri tüketiyoruz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Sivilce oluşumunu engellemek için cilt bakımınızı rutin hale getirin. Cildinizin ihtiyaçlarına kulak verin.

Özellikle yağlı bir ciltlerde çıkan sivilceleri önlemek için özel bir bakım rutini oluşturmamız gerekiyor. Peki cilt bakımımız nasıl olmalı?

Kendimize Temizleme, Peeling, Maske, Tonik ve Nemlendirme adımlarını içeren bir cilt bakım rutini oluşturuyoruz. Burada kullanacağımız ürünlerin içerik bilgisi bizim için oldukça önemli.

Sabah ve akşam günde iki kere cildimizi yıkamamız gerekiyor. Bunu yaparken de temizleyici jellerden yardım alıyoruz; sabun gibi bazik özellikte, cildi tıkayıp kurutan ürünleri kullanmıyoruz. Ayrıca sürekli cildimiz yağlanıyor diye günde 20 kere yüzümüzü yıkamaya son veriyoruz. Siz ne kadar çok yıkarsanız cilt daha fazla yağ üretiyor; cildiniz kuruduğunu hissediyor ve daha fazla yağ üretmeliyim diyor bir nevi. Temizleyici jel seçimi yaparken yağ arındırıcı olması özelliği olması dışında ekstra bir önerimiz yok. İçeriğinde ister C vitamini olsun ister collagen; bu jellerin suyla beraber akıp gideceği için aslında çok da faydasını göremezsiniz. Standart bir temizleyici olması yeterli.

Peeling konusuna gelince cildinizi fazla hırpalamamaya dikkat edin. Sivilce yoğunluğunuz kronik bir hal almışsa peeling kullanmamalısınız. Bu kızarıklık sorunu olanlar için de geçerli. Aktif sivilce problemi olan ciltlerde peeling kullanmak sivilcelerin patlamasına ve cilt yüzeyine dağılmasına sebebiyet verir, kızarıklıklar artar ve cildiniz hassaslaşır. Halihazırda sivilce tedavisi görüyorsanız peeling işlemlerine zaten ihtiyaç duymayacaksınız.

Aloe Vera bitkisi ciltte sivilce oluşumunu engellerken aynı zamanda cildi ferahlatır.

Maske! Temizleyici veya peeling konusunda içeriğinde şu olsun bu olsun demedik ancak maske cilt için bir doping kaynağı. Sivilceleri önleyemeye yardımcı olan salisilik asit, aloe vera, kil, domates, salatalık, nane ve çay ağacı özleri içeren maskeler kullanmak cildinize oldukça iyi gelecek ve cildinizi ferahlatacaktır. Ayrıca sivilce lekelerine çözüm arıyor ve sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsanız siyah noktalara da iyi gelen bu içeriklerin yanı sıra salyangoz özlü ve fitokimyasal içeren maskeleri de deneyebilirsiniz. Ancak maskeleri haftada 2-3 kereden fazla kullanmamaya dikkat edin.

Tonik meselesine gelince çoğu insanın aklı karışık. İşe yaramadığını düşünenler de var yaradığını da. Elbette tonikler işe yarıyor ancak her tonik değil. Aldığınız tonik değerli ve aktif bileşenlerden oluşuyorsa işe yarayacaktır. Bu yüzden bol aktif bileşen içeren toniklerden yana bir seçim yapmanız gerekiyor. Tonikle cildimizin üzerinde son kalan kirleri tamamen temizlerken aynı zamanda cildi ferahlatmış oluyoruz.

Nemlendirmeyi Unutmayın!

Nemlendirici seçimi ise oldukça hassas bir konu. Cilt üzerinde bariyer görevi gören yeri geldiğinde makyajı destekleyen nemlendiriciler ciltteki suyu tutar, cildin kurumasını engeller. Yüz kreminiz ne kadar zengin içeriklere sahip ve su tutucu özelliği ne kadar iyiyse o kadar cildimiz için iyi. Su tutan kremlerin etken maddeleri genellikle gliserindir. Ancak cildiniz çok yağlı veya karmadan yağlıya dönükse yağ bazlı değil, su veya jel bazlı ürünler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Salisilik asit, retinoik veya glikolik asit, aloe vera ve çay ağacı yağı özleri içeren kremler cildinize iyi gelecektir.

Nemlendirme adımını mutlaka güneş kremleri ile destekleyin. Güneş kremi iltihaplı bölgede güneş kaynaklı sivilce lekelerini önler, zararlı ışınlardan cildinizi korur ve parlak görünümü ile cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırır. Güneş kremlerini kullanırken onları nemlendirici niyetine kullanmayın, nemlendiricilerin ve güneş kremlerinin çalışma prensibi farklıdır, birbirinin yerine kullanılamaz.

Alışkanlıklardan Vazgeçin!

Sivilce patlatmak cildinize zarar verir. Eminim bunu biliyorsunuz ama biz yine de söyleyeceğiz. Lütfen sivilcelerinizi patlatmayın. Sonucu görünce siz de pişman oluyorsunuz biliyoruz. Üstelik cildinizi deforme etmiş oluyorsunuz. Doğru tedavi uygulanan sivilceler zaten en sonunda kuruyup kendi kendini ciltten atacaktır. Yok illa ben duramam diyorsanız en azından elinizle değil bir peçete yardımıyla yapın.

Belki bunu bilmiyorsunuz ya da hiç duymadınız: Ellerinizi yüzünüzde gezdirmeyin. Bunu yapmak biraz zor biliyoruz. Yüzümüzü elimize yaslamak veya elimizi suratımızda gezdirmek büyük bir sorun. Onlarca mikropla temas halinde olan ellerimizi yüzümüze değdirdiğimizde farkında olmadan bakteri alışverişi yapıyoruz. Bu da bakteri üretimini hızlandırıyor. Sonucunda hoş geldin yeni sivilceler…

Sigarayı bırakma vakti. Sigara cilt bariyerlerini yıkıyor, gözenekleri tıkarken bir yandan da cilt hücrelerini öldürerek cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Cilde yapışan sigara dumanı içeriğinde pek çok kimyasal madde barındırıyor, bunu biliyorsunuz. Bu sadece ciltte sivilce oluşumuna değil, kırışıklıklara da neden oluyor.

Makyajla yatmayın ve başkalarının makyaj malzemelerini kullanmayın. Bu sadece sivilceleri tetiklemez aynı zamanda erken yaşlanmanıza ve gözeneklerinizin tıkanmasına da neden olur.

Stresten uzak durmaya çalışın. Hala stresin sivilce oluşumunu tetikleyen bir etken olduğunu düşünmüyorsanız işi uzmanından yani Prof. Dr. Osman Müftüoğlu‘nda öğrenmeye ne dersiniz?

Tebrikler! Sivilce nasıl geçer, sivilce oluşumunun nedenleri nelerdir ve önerilerimizi konuştuğumuz bu yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Sivilcesiz, pürüzsüz bir cilt sizinle olsun… 🍀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir