SÖMESTR TATİLİNDE GİDİLEBİLECEK YERLER

Siz de kışın bembeyaz örtüsü ile tatil yapmak isteyenlerden misiniz? Tüm aileniz ile birlikte keyif dolu, bol kahkahalı bir kış tatili veya sömestr tatili yapmak istiyorsanız, doğanın bize sunmuş olduğu güzelliklerden faydalanarak, kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz? Hem yurtiçi hem de yurtdışı rotanızı oluşturmanıza yardımcı olabilmek adına sizler için blog yazımızda 5 farklı yerden bahsettik. Eminiz ki sizin de bizlere önereceğiniz yerler vardır. Öyleyse, haydi yorumlarda bizlere katılın.

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri, turistik tesis olan Kartepe’dir. Sömestr tatilinde kayak ve snowboard sporları yapmak isteyenlerin ilk aklına gelen yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kartepe’de kayak ve snowboard sporları yanı sıra doğa yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü ve binicilik aktiviteleri de olduğunu belirtmek isteriz. Bu aktiviteler sonunda kurt gibi acıkanlara, karnı zil çalanlara önerebileceğimiz en güzel doyurucu lezzet ise sucuk ekmektir. Sucuk sevmeyenler varsa onlar için de önerimiz günlük tutulan alabalıktır.

Kartepe’ye gidipte sadece kayak merkezinde zaman geçirmek olmaz. Çoğu kişinin amacı Kartepe’ye gidip kayak yapmak veya herhangi bir aktivitede bulunmak olsa da Kartepe ve çevresinde gezilecek yerler, yapılacak başka aktiviteler de var. Thököly Anıtı, Maşukiye, Kuzu Yaylası ve Aygır Deresi diğer görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerdendir.

ILGAZ KAYAK MERKEZİ

Kayak severlerin bir diğer gözdesi Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırında bulunan Ilgaz Kayak Merkezi’dir. Kayak merkezi, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi’nin sadece Aralık ve Nisan ayları arasında hizmet verdiğini belirtmek isteriz. Ilgaz Kayak Merkezi, kış aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden birisidir. Kayak merkezinin içerisinde Türkiye Kayak Federasyonu’na ait Ilgaz Dağ Tesisleri’nde konaklama, restoran, kafeterya hizmeti ve fitness salonu bulunmaktadır. Sömestr tatilinde kayak yapmak isteyenler Ilgaz Kayak Merkezi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ilgaz Kayak Merkezi’nde sadece kayak yapmakla kalmayıp, snowboard da yapabilirsiniz. Ayrıca merkezde kayak, snowboard kıyafetleri ve malzemeleri kiralayabilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi’nin dört bir yanını saran Göknar ağaçlarının eşsiz manzarası ve kokusu ile muhteşem bir kayak keyfi yaşamanız oldukça mümkün. Beyaz karlar içinde adeta kartpostal gibi fotoğraflar çekinebileceğiniz bir atmosferi olduğundan da emin olabilirsiniz.

ERCİYES KAYAK MERKEZİ

İç Anadolu Bölgesi’nin en çok tercih edilen kayak merkezinden bir diğeri ise Erciyes Kayak Merkezidir. Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri olan Erciyes’in muhteşem manzarası adeta büyüleyici bir yapıya sahip. Teleferik ile bir yolculuk gerçekleştirirseniz, bu yolculuk sırasında bembeyaz dağların manzarası tüm stresinizi alıp götürüyor, huzuru iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Erciyes Kayak Merkezi’nde, kayak kıyafetleri ve kayak malzemeleri bulabileceğiniz dükkanlar mevcut. Biraz daha eskilere gidip çocukluk anılarınızı yaşamak ve çocuklarınıza aynı duyguyu yaşatmak isterseniz, kızak kiralayabilirsiniz.

Kayak aktivitelerinden sonra yapılacak en güzel şeylerden biri sucuk ekmek yemektir. Pastırması ve sucuğu ile ünlü olan şehrin sucuk mangal zevkine her restoranda karşılaşabilirsiniz. Tekir bölgesinde ücretsiz piknik alanları olduğunu ve barbekülerle kendi sucuğunuzu kendinizin pişirebileceğini de söylemek isteriz.

BANSKO KAYAK MERKEZİ

Yurtdışının en popüler kayak merkezlerinden olan Bansko, kışın tüm güzelliklerini sunuyor. “Bansko için vize gerekli mi değil mi?” en çok merak edilenler arasında. Bulgaristan’da bulunan Bansko’ya gitmek için geçerli bir pasaportun yanı sıra vizenizin de olması gerekiyor. Bulgaristan bir AB ülkesi, dolayısıyla Schengen vizenizin olması yeterli olacaktır. Bulgaristan’ın Güneybatısındaki Pirin Dağları’nın yamaçlarında bulunan Bansko, bir kayak aktivitesinden fazlasını vermekte. Bansko’da her yıl farklı festivallere ve farklı sanatçılara ev sahipliği yapılmaktadır. Bunların yanı sıra Pirin Ulusal Parkı’na gidip endemik bitkileri keşfedebilir, doğa yürüyüşü yaparak kar havasının tadını çıkartabilirsiniz. Ülkenin en yüksek noktası olan Vihren Tepesi’nde dağcılık sporuyla tanışabilirsiniz. Vihren Tepesi, denizden 2914 metre yüksekte yer almaktadır. Bölgedeki kaplıca ve SPA merkezlerine giderek stresten arınıp vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Son olarak, Bansko şehir merkezini de gezmeden dönmeyin. Dünya Miras Listesi’nde de kendine yer bulan Bansko Kasabası’nda görülecek pek çok şey var. Her şeyden önce kasaba hem antik dönemin hem de modern çağın izlerini taşıyor.

ZERMATT KAYAK MERKEZİ

Zermatt kasabası, Matterhorn Dağı ile birlikte birden fazla dağın yamacında yer almaktadır. Zermatt trafiğe kapalı bir kasaba, bir noktadan bir noktaya ulaşım sağlayabilmek için tren veya teleferikleri kullanmanız gerekmektedir. Zermatt kasabasında 3 sokak yer almaktadır.  Kasabanın simgesi olan Matterhorn Dağı; Avrupa’nın en yüksek ve en büyük kayak bölgelerinden birisidir. Yılın her günü kayak yapma olanağı olan Matterhorn’da sadece kayak yapmakla kalmayıp çeşitli aktivitelerde bulanabilirsiniz; bisiklet, tırmanış, rehber eşliğinde yamaç paraşütü veya kapalı pistte helikopterle kayak yapmayı keşfedebilirsiniz. Matterhorn Dağı’nın Kuzey yüzü Valais kantonundaki Zermatt kasabasına, Güney yüzü ise İtalya’nın Breuil-Cervinia kasabasına bakmakta olduğu bilgisini de vermek isteriz.

Kasabada bulunan Mattehorn Müzesi’ni, dağcılıkla ilgilenmeseniz bile mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Muhteşem manzarası ile Matthorn Dağı şimdiye kadar filmlere konu, masallara arka plan oldu. Peki toblerone çikolatasının üzerindeki dağ logosunun Mattehorn Dağı olduğunu biliyor muydunuz? 😊

Değerli okuyucularımız bir blog yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sevdiklerinizle güzel bir kış tatili geçirmenizi dileriz. Bir sonraki blog yazımızda buluşmak dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir