Sosyal Medya İçin Kullanabileceğiniz Uygulamalar

Hem iş hayatımızda hem sosyal hayatımızda etkili bir iletişim alanı olan sosyal medya kullanımı özellikle pandemi döneminde daha da önemli bir hale geldi. Sosyal medya platformlarının da sayısının ve trendlerin de artmasıyla birlikte üretilen içeriklerin de sayısı arttı. Bu durum da sosyal medyada öne çıkmak için daha yaratıcı ve dikkat çeken içerikler üretmemiz gerektiği konusunu gündeme getiriyor. Peki daha etkili bir sosyal medya kullanımı için hangi programları kullanabiliriz? Bu haftaki yazımızda etkili ve dikkat çekici içerikler üretmeniz için size yardımcı olacak programlar ve web sitelerinden bahsedeceğim.

Canva

Canva video making

Özellikle photoshop bilmiyorsanız Canva tam bir kurtarıcınız olacak. Ona o kadar çok alışacaksınız ki olmazsa olmazınız olacak. Canva ücretsiz olarakta kullanılabilen bir web tabanlı tasarım programıdır. İnfografik, poster, sunum, davetiye, kart, reklam ya da sosyal medya gönderileri gibi birçok görseli profesyonel bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Dilerseniz sıfırdan dilerseniz de başka kullanıcılar tarafından hazırlanan tasarımlardan ilham alarak muhteşem tasarımlar yapmanıza yardımcı olur. Canva ücretsiz kullanılabildiği gibi ücretli yani pro versiyonuyla da size sınırsız imkan sağlar.

Mojo

Eğer sadece Instagram hikayeler için bir program arıyorsanız Mojo tam size göre. Mojo ile çarpıcı görsellikle hikayeler oluştururken, müzik ekleme özelliği, fotoğrafçılık, moda, sinema gibi farklı konseptler için oluşturulmuş farklı şablonlar ile hikayelerinizi ön plana çıkarabileceksiniz. Mojo uygulaması da hem ücretsiz hem de ücretli kullanım imkanı sağlıyor.

Artify

Artify da aynı Canva gibi web tabanlı bir tasarım programı olup yeni Canva olarakta tasarımcılar tarafından tercih edilmeye başlandı. Kullanım açısından Canva ile benzerlikleri olsa da daha çok tasarımcılara yönelik bir uygulamadır. Eğer tasarıma ilgi duyuyorsanız Artifyda yeteneklerinizi konuşturabileceksiniz. Artify da hem ücretsiz hem de ücretli kullanılabiliyor fakat Canva’ya göre ücretsiz seçenekleri biraz daha az.

Snapseed

Screenshot Image

Snapseed’i mutlaka duymuş ya da uygulama marketlerinde görmüşsünüzdür. Snapseed doğrudan akıllı telefonunuzdan birinci sınıf filtreler ve fotoğraf düzenleme efektleri sağlayan bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Uygulamada bulunan filtreler ve iyileştirme seçenekleri ile çektiğiniz fotoğraflara farklı bir boyut kazandıracaksınız.

Foodie

Ekran Görüntüsü Resmi

Foodie, adından da anlaşılacağı üzere yemek fotoğrafları çekmek ve düzenlemek üzerine geliştirilen bir uygulama. Özellikle yemek fotoğrafı çekme tutkunlarının gözdesi olacak bu uygulama ile şahane fotoğraflar elde edeceksiniz. İçerisinde bulunan filtreleri kullanarak fotoğraf çekebileceğiniz gibi, düzenleme seçeneği ile de fotoğraflarınıza karakter katabileceksiniz. Tamamen ücretsiz olarak kullanılan Foodie uygulaması ile çektiğiniz fotoğraflar ile birlikte tariflerinizi de FoodBuk uygulamasına editör olup ekleyebileceğinizi de biliyor muydunuz?

Pixabay / Pexels

Hep çektiğiniz fotoğraflar üzerine kullanabileceğiniz uygulamalardan bahsettim. Peki ya tasarım yaparken elinizde hazır ya da istediğiniz gibi bir fotoğraf yoksa? İşte bu aşamada da internette ücretsiz stok fotoğraf indirip tasarımlarınızda kullanabileceğiniz web siteleri mevcut. Pixabay ve Pexels bu siteler arasında en popüler ve en zengin içeriklere sahip olan siteler arasında yerini alıyor. Aradığınız fotoğrafı anlatan bir kaç kelime yazıp, fotoğraflar arasında kaybolmaya hazır olun. Üstelik karşınıza çıkan fotoğraflar belki de size ilham olur?

Sosyal medyada öne çıkan içerikler üretmek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar tam size göre. İster bireysel ister kurumsal kullanım olsun, paylaştığınız içeriklerin sizi ve karşı tarafa vermek istediklerinizi yansıtır. Eğer başka uygulama önerileriniz varsa yorumlarda önerilerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir