Yakın Rotalar- Benim Favori Beşim

Bir bayram tatili daha geldi çattı. Sonunda şehirden kaçıp kafamı dinleyebileceğim. Kendimi doğanın kollarına atıp kalabalıktan uzak, sakin bir tatil geçirmeyi planlıyorum. Vaktimi uzun uzun yollarda geçirmektense çantamı sırtıma takıp gidebileceğim yakın yerlerin bir listesini çıkarttım ve güzel bir rota planladım. Tabii sizi de bu rotamdan mahrum etmek istemedim. Bu tatilde tercih ettiğim ‘favori 5’’ rotamı sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki sizin de bana önerebileceğiniz yerler vardır. Haydi yorumlarda bana katılın.

1- Cumalıkızık / Bursa

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Cumalıkızık evleri

Cumalıkızık’ın 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edildiğini biliyor muydunuz? Ben bu bilgiyi tatil rotalarını araştırırken öğrendim ve sırf bu yüzden gidilecekler listemde birinci sıraya Cumalıkızık’ı koydum. Hem ulaşımının kolay olması, hem de tarihi evlerin dokusu ile beni çok cezbetti. Taş döşemeli dar sokaklar boyunca uzanan rengarenk yapılar sayesinde masal gibi bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Burasının incir ve kestane ağaçları ile çevrili güzel doğası, güzel bir tatil rota başlangıcı olacak diye düşünüyorum. Cumalıkızık’ta gezerken karnınızı doyurabileceğiniz alternatif yerler de mevcut. Kahvaltınızı yapmak için şöyle göl manzarasına karşı serpme kahvaltı ve gözleme ikilisi ile güne başlayabilirsiniz. Gölün kenarında, aile işletmesi, küçük, salaş, kafe ve kahvaltıcılar ve taze gözleme yapan teyzelerin mekanları arasında tercih yapabilirsiniz. Romantik bir kapanış için Zambak Tepesine çıkabilir, Gölyazı ve Ulubat Gölü’nü yukarıdan izlerken günbatımının tadını çıkarabilirsiniz.

2- Gölyazı / Bursa

Gölyazı

Eskiden Rumların yaşadığı Gölyazı’nın bu tarih kokan, dokuları bozulmamış sokaklarında gezerken tarihte kısa bir gezintiye çıkabilir ve o geçmişe tekrardan tanık olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Osmanlı döneminden kalma yel değirmeni Gölyazı’da görmeniz gereken yerler arasında yerini alıyor.  Gölyazı’nın bir diğer güzel yanı da köyde betonarme binaların yok denecek kadar az olması; köyde bulunan tüm evler aslına uygun olarak restore edilmiş. Bu yapılardan ve kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri de Aziz Panteleimon Kilisesidir. 19. yüzyıl Anadolu Rum Ortodoks miraslarından biri olan bu kilise savaş yıllarına kadar aktif olarak ibadet yeri görevine devam etmiş, fakat sonrasında ilgisizlikten, çıkan yangınlardan ve bunun gibi sebeplerden zarar görmüş; günümüzde ise kültür evi olarak yeniden restore edilmiştir.

Ağlayan Çınar

Gölyazı’da görmeniz gereken bir diğer tarihi niteliği olan yer ise ağlayan çınardır. Gölyazı’yı karaya bağlayan yerde bulunan 746 yaşındaki bu çınar; kendisine Ağlayan Çınar ismini veren Mehmet Okatan’ın anlatımıyla şöyle tarif edilir; “Tarihin verdiği yorgunlukla yan yatmış ulu bir çınar… Lakin, yaşamaktan umudunu kesmemiş, uzanmış öylesine bağrı yanık, yaprakları hüzün, içi kan ağlarcasına, savaşlara, acılara, kara sevdalara tercüman olurcasına ardında sevgi bahçesi, açamayan gonca bir gül, önünde, oluk oluk gözyaşlarının eseri koca bir göl.”

Bu bozulmamış yapılaşmanın yanına bir de çeşitli kuş türlerini içinde bulunduran huzur dolu kareler yakalayabileceksiniz. Ayrıca böylesine huzurlu bir yerde metropolden kalan tüm negatif enerjilerinizden arınabileceğinizi düşünüyorum.

3- Sapanca / Sakarya , Maşukiye / Kocaeli

Sapanca Gölü
Fotoğraf: Seyhan Büyükyonca

Yeşil ile mavinin kucaklaştığı Sapanca’da bol oksijenli huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Buraya geldiğinizde doğanın tadını çıkarabileceğiniz gibi gezebileceğiniz yerler de mevcut. Sapanca Gölü bunlardan birisi. Kuş cenneti olan bu yere yüzlerce kuş göç mevsiminde uğramaktadır. Güne güzel kuş fotoğrafları çekerek başlayabilir ve yeni türleri görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Sonrasında ise Sapanca Gölü’nün kenarında bulunan lokantalarda, gölden tutulan taze balıkları yeme fırsatını kaçırmamalısınız derim.

Akşam ise bisiklet parkurunda püfür püfür esen rüzgarla muhteşem göl manzarası eşliğinde bisiklete binebilirsiniz. Bisikleti gölün etrafında bulunan kiralama bölgelerinden kiralayabiliyorsunuz. Sapanca Gölü’nün durgun suyuyla su sporları için çok uygun bir göl olduğunu öğrendim. Türkiye Kürek Milli Takımı da antrenmanlarını burada yapıyormuş. Dışarıdan gördüğünüz manzarayı gölde kano yaparak bir de içeriden keşfedebilirsiniz. Ayrıca bildiğime göre göl kenarındaki birçok tesis kano kiralıyor.

Maşukiye

Sapanca Gölü’nün güney batı kıyısında, Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye herkesin sevdiği köylerden biri. Bu doğa harikası köyde her zaman müthiş bir manzara sizi karşılar. Ormanları, dereleri, şelaleleri ve meyve bahçeleri ile huzurlu bir tatil rotası. Maşukiye çevresinde doğayla iç içe bulunan birçok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Günün yorgunluğunu herhangi birisinde geçirebilirsiniz diye düşünüyorum. Ayrıca daha doğal bir seçenek olan bungalov evlerde kalmakta iyi bir fikir olabilir.

4- Ormanya – Hobbit evleri / İzmit

Fotoğraf: www.ormanya.com adresinden alınmıştır

Ormanya hakkında yaptığım araştırmaya göre hobbit evleri bu muazzam tabiatla bütünleşmiş bir durumda. Bu habitatın içerisinde çeşitli hayvan türleri ve sosyal alanlar mevcut. Bu sosyal alanlar içerisinde en fazla dikkatimi çeken ise karavan ve çadır kamp alanı oldu. Bu doğal alanda ve bu güzel mevsimde çadırınızı da alıp buraya gidebilir ya da alan içerisinde bulunan karavanlardan birini kiralayarak kendinizi doğanın kollarına bırakabilir; doğanın ezgileriyle güzel ve rahatlatıcı bir uyku çekebilirsiniz. Ve geldik Hobbit evlerine… Yüzüklerin Efendisi filmi ile sinema sevenlerin hayatına giren Hobbit’lerin kıskanılası köylerinin bir replikası da Ormanya’ya yapılmış. Yeni Zelanda’da aslı bulunan bu evler sadece dekoratif ve fotoğraf çekilmek için yapılsa da hem çocukların hem de Yüzüklerin Efendisi filmi hayranlarının ilgisini çekiyor. Orijinal Hobbit evlerine benzeyen bu evler ile sizin de Instagram’lık bir fotoğrafınız olması gerek bence 😉

5- Acarlar Longozu / Sakarya

Acarlar Longozu’nda Nilüferler

Gidenlerden duyduğum kadarıyla yemyeşil çevresi, cıvıl cıvıl kuş sesleri, suda yüzen ördekler ve huzur verici havası olan Acarlar Longozu benzersiz bir doğa harikasıymış. Yabani bir doğasının yanında aynı zamanda bu orman gölünün çevresinde piknik yapabileceğiniz mesire alanı ve gölün üstünde ufak bir gezintiye çıkabileceğiniz deniz bisikletleri de mevcut. Tüm gününüzü burada doğa ile iç içe harcadıktan sonra konaklama için gölün yakınlarında bulunan oteller ve hatta daha doğal bir konaklama seçeneği için bungalovların olduğunu öğrendim. Bir gece de burada konaklayıp artık eve dönebilirsiniz.

Kısa tatillerde yakın rota tercihlerimden Favori 5 listemi sizinle paylaştım. Peki ya sizin tercih ettiğiniz ya da tavsiye ettiğiniz rotalar nerelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir