Yeni Başlayanlar İçin Yoga Rehberi

Yoga uzun yıllardır varlığı bilinen ancak yeni yeni yaygınlaşan bir egzersiz. Gerek çevremizde gerekse sosyal medya aracılığıyla sıklıkla denk gelmeye başladığımız yoga her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. “Acaba denesem faydasını görür müyüm?” diye düşünenler için “yoga nedir?”, “yoga nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtlarını aradık.

Yoga Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yogayı kısaca özetlemek gerekirse; ruhu ve zihni sadeliğe ulaştırmak, negatif enerjiden arındırmak için kullanılan bir meditasyon yöntemidir. Doğru duruş ve doğru nefes odaklı bir prensibi olan yoganın kökeninin Pakistan ve Hindistan olduğu düşünülüyor. Tarihi çok eskilere dayanan yoganın milattan öncelerden beri süregeldiği düşünülmekte. Bu kadar eski bir felsefe olmasına rağmen hâlâ varlığını muhafaza edebilmesi ise insanların fiziksel ve mental olarak elde ettiği faydalara dayanıyor.

Yogayı hayatının parçası haline getirmiş insanlar, eskiye oranla daha mutlu olduklarını, iyi odaklandıklarını ve uykularının düzene girdiğini belirtiyor. Yoganın bu başarısının altında yatan sır doğru duruşu ve doğru nefes almayı öğretirken aynı zamanda doğru düşünce tarzını da öğretiyor olması. Bu sayede bedeni sağlığımıza olduğu kadar zihinsel sağlığımıza da pozitif dokunuşlar gerçekleştiriyor. Yoganın faydalarını sıralamak gerekirse:

  • Doğru nefes alma yöntemini öğretir ve bu sayede kalp ritminin düzene girmesini sağlar.
  • Sinir sistemini gevşeterek panik atak, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde kolaylık sağlar.
  • Modern hayatın getirdiği stres ve zihinsel yorgunluğu vücudumuzdan arındırır.
  • Vücudun dengesini ve esnekliğini geliştirir.
  • Odaklanma gücünü arttırır ve uyku düzenini sağlar.
  • Bedensel egzersizler sayesinde beden zindeliğini geliştirir, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Pozitif düşünme tarzını öğreterek daha mutlu ve sakin bir düşünce yapısı kazandırır.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga sert zemin üzerine serilmiş mat üzerinde yapılır. Belirli hareketleri doğru nefes egzersizleriyle birlikte yaparak bedenen ve zihnen yenilenme amaçlanır. Bu hareketler başlangıç, orta ve ileri seviye olarak değişkenlik gösterir. Yeni başlıyorsanız ilk aşamada Downward Dog, Warrior, Triangle Pose, Seated Twist, Plank ve buna benzer çeşitli hareketler eğitmen eşliğinde icra edilir. Uygulama esnasında hiçbir zaman nefes tutulmamalı, nefes düzenli olarak burundan alınmalıdır. Yoga yaparken oturuş şekillerimiz de oldukça önemli. Çünkü yanlış oturuş yanlış nefes almamıza sebep olacak, bu da yogadan aldığımız faydayı düşürecektir.

Evde Yoga Yapılır Mı?

Gerekli bilgi ve alt yapıya sahip olduktan sonra çalışmalara tabii ki evde devam edilebilir. Ancak yeni başlayanlar için evde yoga yapmak pek önerilmez. Çünkü gerekli bedensel esnekliğin sağlanmadığı durumlarda bir takım sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bizim için en sağlıklı olanı ilk adımı profesyonel destekle atmak. Bu noktada gideceğiniz eğitim merkezini doğru seçmekte fayda var. Popülerleşen her şey gibi yoga da tam donanım kazanmamış eğitmenler tarafından verilebilir. En iyi verimi almak için uzman kişilerin eşliğinde yogaya başlamalısınız.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir