Yılbaşı Ritüelleri

Bir yıl daha göz açayıp kapatıncaya kadar geçti bitti. Hızlı ve kısıtlamalar ile geçen bir yılın ardından hepimiz yeni yıla umutlu giriyoruz. Bir çoğumuz için yeni yıl demek yeni başlangıç demek. Yeni başlangıçlar için listeler hazırlanır, yeni yıl kararları verilir, yılbaşı ritüelleri yapılır. Bu haftaki yazımızda size yeni yılda şans getireceğine inanılan bazı yılbaşı ritüelleri örneklerinden bahsedeceğiz. Şimdiden hepinize güzel, mutluluk dolu, sağlıklı ve huzurlu bir yıl dileriz.

Nar Kırmak

21 Aralık nar kırma geleneği nedir, neden yapılır? Bolluk ve bereketi  temsil ediyor

Bereketin sembolü olduğu düşünülen nar özellikle Türkiye’de yapılan bir ritüeldir. Yeni yıla girerken nar bereketini tüm yıla saçsın diye nar bir yere atarak kırılır. Ne kadar çok parçaya ayrılırsa ve etrafa saçılırsa o kadar bereketli bir yıl sizleri bekliyor anlamına gelir.

Tuz Serpmek

Evi kaba tuzla güçlendirmek - farklı

Aslında sırf yeni yıla özel olmayan bu ritüel, özellikle yeni yıla girerken kapınızın önüne ve omzunuzun arkasına tuz serpmenin bereket getireceğine inanılır. Bu ritüel kötü enerjileri kovmak ve uğur getirmek için yapılır.

İç Çamaşırı Seçmek

6 crazy New Year's traditions and superstitions you should try

Bu maddeyi görünce tabii ki kırmızı çamaşır diyeceksiniz, değil mi? Bazı ülkelerde iç çamaşırlarında sarı renk şans, kırmızı renk aşk ve beyaz renk barış getireceğine inanılır.

Niyetleri Bir Kağıda Yazmak

Why it is important to write on paper, and how to convert handwriting to  text | Wacom

Evrene olumlama yapılmasına inananlar özellikle yılbaşında 3 adet niyetlerini ya da isteklerini bembeyaz bir kağıda yazıp bir gece boyunca temiz suda bekletirler. Ve yılın ilk sabahının ışığında bu suyu bir ağacın dibine dökerler.

Sofrada Ceviz ve Badem Bulundurmak

Ceviz Mi Badem Mi Daha Faydalı? - hangisi en iyi?

Yılbaşı sofranızda ceviz ve badem bulundurmanın evinizde bolluk ve bereket sağlayacağı düşünülüyor. Bu yüzden çerez tabağınızda ya da peynir tabağınızda mutlaka bu iki kuruyemişin olması gerekiyor.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir