Aromaterapi Yağları ile Vücudunuz Şifa Bulsun

Aromaterapi, özellikle son yıllarda bir çoğumuzun günlük hayatında rutin haline gelmeye başladı. Kaliteli yaşam mottosunu benimseyen, herkes çeşitli yöntemlerle aromaterapinin faydalarından yararlanıyor. Stresten arınmak, vücudu dinlendirmek, ağrılara çözüm bulmak, rahatlamak, kaliteli bir uyku çekmek, cilt bakımı yapmak aromaterapinin tercih edilmesinin başlıca sebepleri olmuştur. Bitkilerden elde edilen esensiyel yağlar, banyoda, masajlarda ve buhurdanlıklarda kullanılarak aromaterapi rutinimizi oluşturmaktadır.  

AROMATERAPİ TARİHÇESİ

Aromaterapinin, 6000 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Yağların ilk olarak Mısır Uygarlığı tarafından kullanıldığı bilinse de aromaterapi yağlarını tedavi ve güzellik alanında ilk olarak kullananlar Eski Yunan medeniyetidir.. Günümüzde kullanıldığı şekliyle modern aromaterapi yağlarının babası ise Fransız asıllı Kimyager Doktor Rene-Maurice Gattefosse’dur.

Fransız Kimyager laboratuvarında bir deney sırasında elini gaz lambası ile bir kaza sonucu yakmıştır. O sırada elinde bulunan şişeden dökülen lavanta yağının yanık bölgeyi hızlıca iyileştirdiğini fark etmiştir. Daha sonra yaptığı araştırmalarda yağların, mikrop öldürücü, hızlı iyileştirici, hızlı hücre yenileyici olduğunu saptamıştır.

AROMATERAPİ YAĞ ÇEŞİTLERİ

Aromaterapide kullanılan yağ çeşitleri saymakla bitmez ama biz sizin için en çok tercih edilen yağları araştırdık.

KEKİK YAĞI FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKLİ

Akdeniz bölgesinde ve Güney Avrupa’da yetiştiriciliği yaygındır. Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan kekik yüzyıllardır hem sofralarımızda hem de şifa kaynaklı kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı, göğüs rahatsızlıkları ve boğaz enfeksiyonlarında tercih edeceğimiz yağlardan biridir. Ayrıca kekik yağı yara, kesik ve kaşıntılarınıza da oldukça iyi gelmektedir. 

Kullanım: Buhurdanlık veya difüzör yöntemi ile kekik yağı kullanımı oldukça yaygındır. Buhurdanlık üzerine koyacağınız suya 3-4 damla kekik yağı damlatın.

LAVANTA YAĞI FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKLİ

Aromaterapide en sık tercih edilen yağlar arasında lavanta yağı yerini alır. Stres kaynaklı sorunlarda rahatlatıcı etkisi ile sizi sakinleştirir. Eğer ki uyku sorununuz var ise aklınıza gelecek doğal yağlardan biridir. Yapılan araştırmalara göre hamile anneler ve bebekler için de en güvenilir yağların başında gelir. Ayrıca kozmetik alanında tercih edilen Lavanta yağı diş ağrınıza, mide bulantınıza iyi geldiği bilinmektedir. 

Kullanım: Buhurdanlık ve ya difüzörde 3-4 damlası sizin için yeterli olacaktır. Uyku sorununuz varsa yastığınıza ya da uyku bandınıza 1-2 damla damlatın. Eğer stres kaynaklı gerginliğiniz varsa bilek içlerine birer damla damlatıp masaj yaparak uygulayın. Ağrı olan bölgeye de bir kaç damla uygulayıp masaj yaptıktan sonra sıcak bir havlu ile o bölgeyi kapatın.

ÖLMEZ ÇİÇEĞİ YAĞI FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKLİ

Bilimsel ismi Yunanca (helios) ‘güneş’ veya (krysos) ‘altın’ kelimelerinden köken almıştır. Ölmez Çiçeği veya diğer ismiyle Altın otu çiçeği çok ilginç yapısı ile her zaman ön planda olup merak uyandırmıştır. Saplarında bulunan özel bir bileşen ile koparıldığında bile çürümeden kalmasından dolayı Ölmez Çiçeği olarak adlandırılıyor. Ölmez Çiçeği cildinizdeki kırışıklıklar ile savaşmaya aday bir yağ türüne sahiptir. Eğer ki sancınız ya da ağrınız var ise veya uyku sorunu çekiyorsanız Ölmez Çiçeği ile rahatlamanız mümkündür. .

Kullanım: Aromaterapi için çok güçlü olan bu yağı sadece buhurdanlık veya difüzör ile kullanın. 1-2 damla yeterli olacaktır.

OKALİPTÜS YAĞI FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKLİ

Okaliptüs genel olarak Avusturalya’da yetiştirilen Okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilmektedir. Tıpta, kozmetik, temizlik ve cilt bakımı alanlarında en çok tercih edilen yağlar arasında yerini almaktadır. Özellikle burun tıkanıkları ve üst solunum yolu sıkıntılarında oldukça tercih edilmektedir.  

Kullanım: Buhurdanlık veya difüzör yöntemi le evinizin havasını değiştirin. Sadece 4-5 damla Okaliptüs yağı yeterli olacaktır. Ayrıca burun tıkanıklığında yastığınıza sadece 1-2 damla damlatmanız yeterlidir.

SANDAL AĞACI YAĞI FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKLİ

Bir çok üründe Sandal ağacını duymuş olmalısınız. Sabunda, parfümde, kremde farklı kozmetik alanlarında sıkça kullanılmaktadır. Meyvemsi, odunsu ve tatlı bir kokuya sahiptir. Doğal bir balgam sökücüdür, bel soğukluğunu giderir, cildinizde oluşan akne ve sivilceleri yatıştırır, uykusuzluk ve depresyona oldukça iyi gelmektedir. En önemlisi de alerjik ciltlere zarar vermeden şifaya kavuşturur.  

Kullanım: Buhurdanlık ve ya difüzöre 4-5 damla damlatın. Kokusu, klasik tütsü kokusuna benzediği için yoğunluk sizi rahatsız ederse bu sayıyı azaltabilirsiniz. Cildinizde de problem yaşadığınız bölgeye bir damla damlatıp masajla uygulayın.

YLANG YLANG YAĞI FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKLİ  

Güney Asya bölgesinde yetişen Ylang Ylang bitkisinden buhar damıtma olarak elde edilir. Hoş, çiçeksi bir kokusu vardır, özellikle güçlü bir afrodizyak etkisine sahiptir. Vücudunuza müthiş bir enerji verir, cilt temizliği ve dengeleme konusunda oldukça iyidir, egzama, akne sedef gibi cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle içerdiği vitamin ve mineraller saç sağlığınızı olumlu etkilemektedir.  

Ylang ylang yağını hamile kişiler, 5 yaşın altındaki çocuklardan kesinlikle uzak tutunuz. 12 ay içerisinde mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir. Serin ve kuru yerde saklayınız.

Kullanım: Buhurdanlık ve ya difüzöre 3-4 damla damlatın. Cildinizde de problem yaşadığınız bölgeye bir-iki damla damlatıp masajla uygulayın.

BUHURDANLIK VE DİFÜZÖR NASIL KULLANILIR ARASINDA FARK VAR MIDIR?

Difüzör ve buhurdanlık arasında tek fark biri teknoloji harikası diğeri ise doğal bir yöntemdir. Difüzör ve buhurdanlık su ile çalışmaktadır. İçine istediğiniz aromaterapi yağından damlatmanız yeterli olacaktır. Difüzör şarj edilebilir veya bir adaptör aracılığı ile kullanılabilir. Buhurdanlık ise bir seramik aparatın altında yanan mum ile kullanılır. Difüzör ve buhurdanlıktan çıkan buhar hem odanızın nemini korur hem de damlattığınız aromaterapi yağlar ile şifa bulmanıza yardımcı olur.

Bana sorarsanız her ikiside aynı işlevi görüyor, sadece biri teknolojik diğeri ise daha çevreci ve doğal. Sizlerin tercihi ne olacak çok merak ediyorum yorumlarınız bekliyorum. 

Difüzör modelleri o kadar çeşitli ki bir tuşa bastığınızda etrafında ışık renklendirmeleri bile oluyor. Bana sorarsanız her ikiside aynı işlevi görüyor, sadece biri teknoloji ile diğeri daha çevreci ve doğal. Sizlerin tercihi ne olacak çok merak ediyorum yorumlarınız bekliyorum.

DİFÜZÖR TEMİZLİĞİ NASIL OLAMALIDIR?

Ben de evde daha çok içinde pamuk filtresi olan bir difüzör kullanıyorum. Difüzör kullananların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de zamanla eskisi gibi buhar çıkmaması. Bunun için buhurdanlığınızı bir kaç kullanımdan sonra mutlaka temizlemenizi öneriyorum. Eğer sürekli farklı kokular kullanıyorsanız etkilerini görmeniz için bu çok önemli. Öncelikle su haznesinin olduğu bölümü beyaz sirkeli suya batırdığınız bir pamuk ile iyice temizleyin. Daha sonra difüzöre koyduğunuz suyun içine biraz beyaz sirke ekleyin ve bir süre bu şekilde çalıştırın.

Sonuç olarak tüm aromaterapi yağların saklama koşulları ve dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Öncelikle mutlaka serin yerde muhafaza edin, şişenin ağzını sıkıca kapatın. Küçük çocukların erişebileceği yerlere kesinlikle koymayın. Hamile ve emziren bir anne iseniz lütfen bu yağları kullanmadan önce doktorunuza danışın. Aromaterapi yağları ile vücudunuz ve zihniniz şifa bulsun, Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir