Baharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Baharın gelmesi demek, tüm doğada kışın yıpratıcı etkilerinin silinmesi ve doğanın kendini yenilemesi anlamına gelir. Biz de baharda tıpkı doğa gibi kendimizi ruhen ve bedenen yenileme ihtiyacı hissederiz ve vücudumuz bu süreçte birtakım reaksiyonlar gösterir. Yaşanan hormonal değişikliklere çalışma tempomuzun artması ve kışın bıraktığı yıpratıcı etiler de eklenince baharda cilt bakımı ekstra önemli bir hâl alıyor.

Cildinizi Ölü Derilerden Arındırın

Cildimiz bedenimizi örten ve koruyan doğal kıyafetimizdir. Kış boyunca yoğun soğuğa ve hava kirliliğine maruz kalan cildimiz matlaşır ve yıpranır. Bu durum ölü derilerin cildimizde birikmesine sebep olur ve siyah nokta, akne gibi sorunlara zemin hazırlar. Dolayısıyla cildimizi bu ölü katmandan arındırmak oldukça önemli. Bunun için çeşitli yöntemler mevcut. Evde kendi imkânlarınızla hazırlayacağınız doğal peelingler ve güvenilir markalardan oluşan cilt temizleme setleri işinizi görecektir. Ayrıca duş esnasında vücudumuzu keselerken yüzümüze de tahriş etmeden keseleme işlemini uygulamak ekstra fayda sağlayacaktır. Bu işlemi haftada 2-3 defa tekrar edebilirsiniz.

Düzenli Spor Cildimiz İçin Çok Önemli

Cildimiz sağlığımızın aynası konumunda. Unutmayın! Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli yolu sağlıklı bir bedene sahip olmak. Eğer bedenî sağlığımıza gerekli özeni göstermezsek, cildimizin güzelliğine yönelik aldığımız önlemlerin etkileri de oldukça sınırlayıcı olacaktır. Dolayısıyla düzenli spor ve yürüyüş gibi aktivitelerin bize olumlu etkilerini yabana atmamak gerekli. Baharın gelmesiyle açık havada yürüyüş yapmak hem cildinizin kış boyunca hasret kaldığı D vitamine kavuşmasını sağlayacak hem de hızlanan kan dolaşımının etkisiyle cildiniz daha canlı ve taze görünecektir.

Güneşin Zararlı Işıklarından Korunun

Güneş kremi sadece yazın değil, kış aylarında da yanımızdan eksik etmememiz gereken bir ürün. Ancak güneşli havaların yaklaşmasıyla güneş kremimizin faktörünü bir tık yükseltmemizde fayda var. Çünkü baharla birlikte maruz kaldığımız ultraviyole oranı artacak. Bu tarz zararlı güneş ışınları cildimizde leke, sertleşme gibi sorunlara sebebiyet verebilir ve henüz güneş kendini yeni yeni gösterirken önlem almak, gelecek yazı daha sağlıklı ve parlak bir ciltle geçirmemiz için oldukça önemli. Bu yüzden koruyucu kremleri çantamızdan eksik etmemeliyiz.

Doğru Cilt Bakımı Çok Önemli

Baharın gelmesiyle kıştan kalan soğuk ve yıpratıcı etkileri giderme adına adımları dikkatli atmakta fayda var. Her şeyden önce cildinizi iyi tanımalı ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu bilerek ürün kullanmalısınız. Çünkü doğru ürün kavramı kişiden kişiye değişiklik göstermekte. Örnek vermek gerekirse; tonik kullanımı özellikle yağlı ve gözenekli ciltler için oldukça ideal ürünlerdir. Ancak sıcakların arttığı bir ortamda kuru cilde sahip insanların tonik seçimlerinde dikkatli olmaları ve kendi cilt yapılarına en uygun ürünleri seçmeleri gerekir.

Günde En Az 2 Litre Su Tüketin

Bahar aylarında cilt bakımı için önemli olgulardan biri de bol su tüketmek. Bu her yerde karşımıza çıkan bir öneridir ancak genelde yeterli ilgi gösterilmez. Ancak sıcaklıkların artmasıyla doğal olarak vücudumuzun su kaybı oranı da artar. Bu durum cildimizde kuruluklara sebep olurken, cildimizin elastik özelliği zayıflayarak yüzümüzdeki kırışıklıklara zemin hazırlar. Eğer su içme konusunda unutkanım diyorsanız teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir, telefonlarımıza çeşitli hatırlatıcı uygulamalar yükleyerek su içme sıklığınızı düzene sokabilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Koruyun

Mevsim geçişlerinden ötürü oluşan bu durum uyku düzenimizin bozulmasına sebebiyet verebilir. Uyku düzenimizi koruyamamak ciltte yorgun, mat ve şiş bir görünüme sebep olacaktır. Düzenli bir uyku rutini hem ruh hem de cilt sağlığı açısından oldukça değerli.

Baharda Nasıl Beslenmeli?

Cilt bakımı için son derece önemli olan ve cildin yenilenmesini sağlayan A, B, C ve E vitaminleri, baharın yenileyici etkisini cildimize yansıtacak. Tabii ki bu vitaminleri doğal yollardan almamız daha önemli. Peki hangi vitaminler hangi besinlerde bulunur ve vitaminlerin cilde faydaları nelerdir? Bu soruların cevabını da sizler için hazırladık.

A vitamini: Cildimiz için son derece önemli olan A vitamini cildi yeniler, sivilceleri ve izlerini önler, pullanmalara engel olur ve cildimize nem katar. A vitamini bakımından zengin besinleri, karaciğer, balık yağı, süt ve süt ürünleri, ıspanak, mercimek, pazı, maydanoz, havuç olarak sıralayabiliriz.

B vitamini: Su kaybını engelleyerek sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayan B vitamini aynı zamanda önemli bir antioksidan kaynağıdır. B vitamini karaciğer, kırmızı et, ıspanak, soya fasülyesi, kuruyemiş ve kuru baklagillerde bol miktarda bulunmakta.

C vitamini: Bağışıklık sistemimizin olmazsa olmazlarından olan C vitamini, vücut yaralarının çabuk iyileşmesine katkıda bulunur. Bununla beraber yarattığı kolajen etkisiyle cilde parlak ve taze bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmamızda oldukça etkilidir. Turunçgillerde bol miktarda bulunan C vitamini aynı zamanda kivi, maydanoz, taze rezene, roka, yeşil biber ve soğanda bol miktarda bulunur.

E vitamini: Yara izlerinin daha hızlı kaybolmasını sağlayan E vitamini cildi güneş ışınlarından korur ve yaşlılık lekelerini önlemede etkilidir. Bunun yanında kırışıklık ve çatlaklara karşı da oldukça faydalı olan E vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, kuruyemişlerde, bitkisel sıvı yağlarda, ton balığı ve hamside bol miktarda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir