Cildinizi Bahara Hazırlayın!

Kış aylarının zorlu hava koşullarını geride bırakmaya başladığımız şu günlerde cildinizin karşılaştığı yıpratıcı etkileri geride bırakmanın da vakti geldi. Soğuk ve kuru hava, cildin nemini azaltarak kurumasına ve tahriş olmasına yol açar. Kışın özellikle açıkta kalan elleriniz ve yüzünüz de bu hava koşullarına en çok maruz kalan bölgelerimiz maalesef. Nemini yitiren, kuruyan ve çatlayan cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak, onu bahara hazırlayıp canlandırmak için hazırladığımız bakım önerilerine bakmaya ne dersiniz? Haydi o zaman bu hafta sonu için hazırlıkları yapalım ve kendimize bakım günü ilan edip cildimizi bahara hazırlayalım!

Ölü derilerden kurtulun!

Düzenli peeling ile ölü hücrelerden kurtulun

Cildi canlandırmak, kış mevsiminin etkilerinden kurtarmak, ölü deri ve kirlerden arındırmak için gerekli adımların en önemlisi peeling uygulamasıdır. Cilt tipinize uygun seçtiğiniz bir peelingi özellikle banyo sonrası haftada 1 veya 2 kez uygulayıp cildinizi arındırabilirsiniz. Eğer cildiniz kuru ise daha ince taneli, cildiniz yağlı ise daha iri taneli peelingler seçebilirsiniz. Cildinize nazikçe ve dairesel hareketlerle uygulayacağınız peeling ile cildin ihtiyaç duyduğu bakımın ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz.

Sıra siyah noktalarda!

Siyah noktalarınızı sakın sıkmayın

Ah o siyah noktalar, çoğumuzun korkulu belası değiller mi? Siyah noktalardan arınmak için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kural; sakın sıkmayın! Ciltte biriken kir ve ölü derilerin sonucu olarak ortaya çıkan siyah noktaları yok etmek için cildimizi doğru şekilde temizlemek ve düzenli olarak peeling yapmak ilk aşama olacaktır. Haftada 1 veya 2 gün iyice temizlenmiş cildinize maske yaparak mevcut siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Peki ya cildinizi beslemeye ne dersiniz?

Serum ya da krem ile cildinizi besleyin

Cildinizin en önemli beslenme kaynağı nemlendiricilerdir. Cildiniz kaybettiği su sebebiyle saha çok kurur, yaşlanır hatta ve hatta lekeler meydana gelmeye başlar. Bu aşamada sabah ve akşam cildinizi doğru bir şekilde nemlendirmeniz çok önemli. Cildinize en uygun nemlendirici krem ya da serum ( daha önceki yazılarımızda serum kullanımından bahsetmiştik) seçiminiz ile cildinize ihtiyacı olan besini vermeyi unutmayın.

Güneşten korumayı da unutmayın!

Baharda da güneş kremi sürmeyi unutmayın

Kış aylarında güneşten uzak kalan cilt, baharın gelmesiyle birlikte güneşle tekrar iletişim kurmaya başladı. Bu durum her ne kadar olumlu gibi görünse de güneşten yayılan zararlı ışınlar foto yaşlanmayı hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda ciltte lekelerinin oluşmasına zemin hazırlar. Güneşle temasın artacağı şu günlerde cildi korumak için mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Güneş kremleri cildin yapısına göre seçilmelidir.

Su içmeyi ihmal etmeyin!

Su içmeyi ihmal etmeyin

Sağlıklı beslenmenin en önemli adımı olan su tüketimi aynı zamanda cildinizin ihtiyacı olan suyun da karşılanması için çok önemli. Cildinizin daha parlak ve taze görünmesini ve hücre yenilenmesini sağlamak için günde en az 8 bardak (2 litre) su içmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir