CİLT BAKIMINDA HANGİ SERUM KULLANILMALI?

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt her kadın için çok önemli bir konu olmuştur. Cildimizi sağlıklı tutmak için kullandığımız nemlendirici, maske, toniklere son zamanlarda cilt serumları da eklendi. Daha önceki yazımızda cilt bakımında serum kullanımı nasıl olmalı konusunu ele almıştık. Peki piyasada bulunan serumlardan hangisi cildimiz için daha doğru bir tercih olur? Bu haftaki yazımızda en çok kullanılan serum içeriklerini sizin için inceledik.

 Hyalüronik Asit

Cildinizin doğal nemini ve ışıltısını geri kazanması için Hyalüronik asit içerikli serum tercih edebilirsiniz. Hyalüronik asit ile neme doyan cildin onarım mekanizmasını harekete geçerek cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya, cilt tonunu eşitlemeye, lekelerin kaybolmasına, sivilce oluşumunun azalmasına yardımcı olur.  

C Vitamini

C Vitamini, içerdiği asit sayesinde cildinizi ölü hücrelerden arındırıp parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Cilde uygulanan C Vitamini kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cilt sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olur.  

E Vitamini

E Vitamini antioksidan özelliği sayesinde siyah nokta önleyen sebum oksidasyonunu engeller. Çevresel faktörlere maruz kalan cilde bakım yapar. Özellikle ciltte fazla UV ışınlarına maruz kalmadan kaynaklı hasarları azaltmada faydalıdır. Cildin yenilenmesine yardımcı olmakla birlikte, cildinizde bulunan yanıkların ve yanık izlerinin azalmasına yardımcı olur.  

Kolajen

Daha önce de kolajen hakkında detaylı bilgi vermiştik. Kolajen, vücutta doğal olarak bulunan, cilde elastikiyetini veren ve cildin dayanıklılığı arttıran bir protein türüdür. Kolajen cildin sıkılığının geri kazanılmasına, ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesine ve cildin solgun görüntüsünün giderilmesine yardımcı olur. 

Aloe Vera

Aloe Vera’nın faydalarını mutlaka okumuşsunuzdur. Aslında Aloe Vera, binlerce yıldır sağlık sorunlarda kullanılan bir bitkidir. İçerisinde başta A,C ve E vitaminleri olmak üzere folik asit, kolin, ve salisilik asit bileşenleri gibi 75’den fazla aktif bileşen içerir. Cildin derinlemesine nemlendirilmesine, beslenmesine ve onarımına, daha aydınlık ve canlı bir cilt görünüme kavuşmanıza yardımcı olur. 

Yukarıda size en çok kullanılan serum içeriklerinden bahsettik. Cilt bakım rutininize serum eklemediyseniz bir an önce kullanmaya başlamanızı öneriyorum. Serumların yoğunlukları ve etkileri bakımından nemlendirici kremlerden daha etkili olduğunu kullanmaya başlayınca farkedeceksiniz. Daha verimli bir bakım için jade roller, gua sha gibi cilt bakım taşları ve aletlerini de kullanabilirsiniz. Sizin de önereceğiniz serumlar varsa mutlaka yorumunuzu bekliyoruz.  

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir