Cilt Çatlakları ile Başa Çıkma Yöntemleri

Hepimiz belli dönemlerde vücudumuzdaki değişimlere şahit olmuşuzdur. Özellikle hamilelik ve ergenlik dönemi bu değişimleri en çok yaşadığımız dönemler arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde derinin değişmesi, gerilmesi, hormonal değişimler ve kilo artışı ciltte çatlaklar ve lekelenmeler oluşmasına sebep olur. Ergenlikte ise ani kilo değişimi, boy uzaması ve hormonlar çatlak için büyük etkendir. Tabii bu dönemler dışında normalde de ani kilo alıp vermeler, hormonlar ve cilt kuruluğu da cilt çatlaklarına sebep olabilmekte. Çatlaklar en çok karın bölgesi, kalça, memelerde, bacak bölgesinde görülmekte.

Benim de özellikle doğumdan sonra muzdarip olduğum önemli bir konu. Uzun bir süre karnımdaki çatlakların kendi kendine geçmesini bekledim ama geçmeyince araştırmalar yaptım. Ve bu araştırmalar sonucunda daha sıkı ve çatlaksız bir cilt için uyguladığım adımları, doğal yöntemleri bugünkü blog yazımda sizinle paylaştım. Tabii yazımda belirttiğim maddelerin uyanında kardiyonun da çok faydasını gördüğümü belirtmek istiyorum.

Peki uzmanların da belirttiği, daha sıkı ve sağlıklı bir cilt için neler yapmamız gerekiyor?

1)Sağlıklı Beslenin

Özellikle hamilelikte altın kural sağlıklı beslenmek.  Vücuttaki dengeyi korumak çok önemli. Vücudunuza gerekli vitamin, mineral ve protein almanız lazım. Az kafein alın. Sağlıklı beslenmeniz fazla kilo alımını engelleyecektir.

Normal zamanda da sağlıklı beslenmenin önemini unutmamak gerek. Gereksiz baharatlardan, yağlardan, kızartmalardan uzak durup vücudunuza gerekli vitaminleri alacağınız sebze, meyve ve bakliyatları tercih etmeniz cilt dengenizi korumak için önemlidir.

2)Su İçin

Günde ortalama 2.5 3 litre su içmeniz gerekmektedir. Su içmek vücudun esnekliğini korumasına ve dengede tutmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gün içinde kaybettiğiniz sıvı kaybını da telafi etmeniz için önemlidir.

3)Egzersizi İhmal Etmeyin

Egzersiz mutlaka olmazsa olmazınız haline gelmeli. Gergin bir ciltte çatlak görünümü daha azdır. Deneyip görebilirsiniz. Özellikle yürüyüş ve kardiyo önerimdir sizlere. Kardiyo cildi sıkılaştırır güzel bir görünüm sağlar.

4) Sıcak su ile duş almayın. Kaşımayın!

Çok sıcak su ve sık sık duş almak cildin yapısını bozacağı için ciltte çatlak ve diğer sorunlar çıkabilir. Kaşınma ise çatlak belirtisidir. Çatlak oluşan bölgeyi veya oluşmuş bölgeyi kaşımak cilde daha fazla zarar vermektedir. Özellikle hamilelik döneminde karın büyüdükçe göbeğimiz çatlar. Kıyafet üstünden kaşımaya özen göstermeliyiz.

DOĞAL YÖNTEMLER İLE ÇATLAKLARLARINIZ AZALTIN

Başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki bu yöntemleri kısa süreler zarfında yapmayınız. Alışkanlık haline getirin, sizin rutininiz olsunlar. Bu yöntemleri uyguladığınızda zamanla hem faydasını göreceksiniz hem de cildiniz daha nemli, sağlıklı ve güzel gözükecektir.

1)Hindistan cevizi yağı

Organik Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı hem mutfakta hem yemeklerde kullanılan mükemmel bir yağdır. Hindistan cevizi yağının yağ asitleri bakımından zengin olması, düzenli bir şekilde kullanıldığında yara ve çatlak izlerinin görünümünü azaltır.

  • Bölgeye göre yaklaşık 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağını alın. Hava sıcak ise erimiş olacaktır. Soğuk ise zaten kendi sıcaklığınızda eriyecektir.  
  • Duştan çıktıktan sonra çatlak izlerinin bulunduğu bölgeye dairesel yönde masaj yapın.
  • Bu uygulamayı her duştan sonra yapar iseniz faydasını göreceksiniz.

2)Kakao Yağı

Organik Kakao Yağı

Kakao yağı en doğal nemlendiricilerden biridir. Kan dolaşımını hızlandıracağı için kırışıklıkları çatlakları önlemekte birebir. Kakao yağını E veya C vitamini ile kullanabilirsiniz.

  • Günde 2 defa çatlak bulunan bölge masaj yaparak uygulayın.

3) Aloe Vera Yağı ve Zeytinyağı

Aloe Vera ve Zeytinyağı

Aloe Vera yağı yatıştırıcı ve iyileştirici özelliği ile çatlaklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Zeytinyağı güçlü antioksidan olduğundan bakım ve onarımda cildinize yardımcı olacaktır.

  • Bir kabın içine çatlak bölge miktarınca Alo Vera ve zeytinyağı ekleyin. Çatlak bölgeyi nazikçe ovalayın. Kan dolaşımını hızlandırarak hücre yenilemesini sağlayacaktır.

4)Kantaron Yağı ve Beyaz Şeker

Kantaron Yağı

Doğal beyaz şeker çatlaklar için en etkili yöntemlerden biridir. Cilt üzerindeki ölü derileri attığı için çatlak tedavilerinde çoğu zaman ön plandadır. İçerdiği antiseptik özellikleri ile kantaron yağı ise ciltte meydana gelen deformasyonu onarır. Kantaron yağından oluşan kür cildinizi yenileyecek ve ölü hücrelerden rahatlıkça kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  • 1 yemek kaşığı şeker 3 damla limon ve biraz kantaron yağı ile iyice ovun. Biraz bekledikten sonra duş olarak bu bölgeyi temizleyebilirsiniz. Düzenli kullanımda faydasını göreceksiniz.

1 yorum
  1. Sadece kremlerle çatlakları yok etmek mümkün değil. Sağlık beslenme ve güzellik uykusu da çok önemli. Bunları vurguladığınız ve pratik öneriler verdiğiniz için teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir