Doğru Parfüm Seçmenin Püf Noktaları

Güzel görünmek ve güzel kokmak çekicilik konusunda birbirini tamamlayan etkenler. Bu noktada parfüm seçimini doğru yapmamız oldukça mühim. Seçtiğimiz parfümün hem duruşumuza hem de teninizin kimyasına uygun olması etkisini en üst düzeye çıkaracaktır. Biz de parfüm seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için açıkladık.

Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru parfüm seçimi konusunda birbirinden farklı pek çok kriteri gözetmemiz gerekiyor. Vücut özelliklerinizin benzer olduğu biriyle aynı parfümü kullansanız da sizde bıraktığı etki çok daha farklı olacaktır. Bu tamamen parfümünüzün teninizle olan uyumuyla alakalı bir durum. Vücudunuzun kimyası parfümünüzle olan uyumunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri. Beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar, hormonal değişiklikler gibi faktörler vücut kimyamızı değiştirir ve kullandığımız parfümün tenimizle olan uyumunu etkiler. Dolayısıyla parfümünüzü başka birinin kokusundan etkilenerek değil kendi bedeninizin özelliklerini gözeterek seçmeniz gerekiyor. Parfüm seçmeden önce dikkat etmeniz gerekenlere kısaca değinmek gerekirse;

  • Kendinizi iyi tanıyın sizi en iyi yansıtacağına inandığınız kokuyu seçin. Çiçeksi mi? Meyvemsi mi? Odunsu kokular mı, yoksa okyanus esintisi mi? Hangisi karakterinizi en iyi yansıtıyor sizce? Önce buna karar vermelisiniz.
  • Parfüm seçerken mevsimleri göz önünde bulundurmayı da unutmayın. Yaz aylarında fresh kokular idealken kış aylarında odunsu ve baharatlı kokulara yer vermelisiniz.
  • Ten renginizin parfümünüzle uyumunuzu etkilediğini biliyor muydunuz? Eğer beyaz tenli biriyseniz odunsu ve vanilyalı kokular sizin için uygun olacaktır. Esmer ten rengine sahipseniz baharatlı kokular sizin için daha ideal.
  • Yaş aralığınız da parfümünüzle aranızda olan uyumu etkileyen faktörlerden biri. 20’li yaşların başlarında şekerli kokuları, 30’lu yaşlardaysa çiçeksi kokuları tercih etmenizi öneririz. Orta yaşın üzerindeyseniz odunsu ve oryantal kokular tam da size göre!
  • Parfüm seçmeden önce aşırı baharatlı, yağlı ve tuzlu şeyler yememeye özen gösterin. Bu ağır gıdaların kokuları vücudunuzdan ter yolu ile salgılanır ve parfümünüzün teninizle uyumunu etkiler. Ayrıca regl dönemlerinde parfüm seçimi dikkatle yapılmalıdır. Çünkü regl dönemlerinde vücudumuzun hormonal dengesi değişir ve bu da parfümümüzün tenimizle olan uyumunu etkiler.
  • Parfüm alırken vücudunuzda sık aralıklarla deneme yapmayın. Bu durum parfüm seçerken tüm kokuları aynıymış gibi hissetmenize sebep olabilir. Çünkü burnunuzdaki koku sinirleri uyuşur.
  • Ürününüzü seçerken parfüm notalarını (buraya parfüm notaları hakkında link gelecek) dikkate alın. Unutmayın ki teninizde taşıyacağınız koku ilk sıktığınız anda duyumsadığınız değil, zamanla ortaya çıkan kokudur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir