GENÇLİK SIRRI HYALÜRONİK ASİT !

Son zamanlarda bir çok kozmetik üründe de adını sıkça duyduğumuz Hyalüronik asit ile ilgili çevrenizdeki kişiler sizlere parça parça bilgiler veriyor, sosyal medya hesaplarında sıklıkla karşılaşıyor ama hala tereddüt yaşıyorsanız en açıklayıcı ve en faydalı bilgiler blog yazımızda. İsminde asit geçmesi sizi asla korkutmasın, faydaları saymakla bitmiyor. Hadi başlayalım. 

HYALÜRONİK ASİT NEDİR?

İsmi Yunanca ‘cam’ anlamına gelen hyalos kelimesinden türetilmiştir. “HA” olarak kısaltılır. İlk olarak 1934 yılında, Karl Meyer ve John Palmer tarafından keşfedilmiştir.  

İnsan vücudundaki görevi aslında gelişim ve iyileştirmedir. Cildinizde bulunan dokuların iyi yağlanmasına ve nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Kolajen liflerinin oluşumunda bakım görevini üstlenir. Aynı zamanda tıpta eklem ağrılarında da kullanıldığı bilinmekle birlikte henüz kanıtlanmış sonuçları yoktur.  

Hyalüronikasitin en önemli özelliği ise kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilme özelliğine sahiptir

FAYDALARI NELERDİR?

Hyalüronik asit doğada birçok yerde karşımıza çıkmaktadır, horoz ibiklerinde, bebek kordonunda, deride, memelilerin eklem sıvılarında ve göz çevresinde doğal olarak bulunur. Günümüzde pek çok kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. 

  • Ergenliğin en büyük sorunu sivilcelerdir hyalüronik asit sivilce oluşumunu engellemektedir.
  • Sivilce izlerinin iyileşmesinde yardımcı olur.
  • Cildinizin daha parlak ve dolgun gözükmesini sağlar.
  • Kolajen liflerini oluşmasını desteklemektedir.

HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

  • Hayvansal Ürünlerde; Tavuk suyu, et suyu et, ilikli kemik suyu
  • Meyvelerde; C vitamini içeren meyvelerde bulunur; mango, limon, kivi, portakal
  • Sebzelerde; Yeşil yapraklı ve vitamin değeri açısından zengin sebzeler olan ıspanak, biber, brokoli ve yeşil fasulyede bulunmaktadır.

KOZMETİK ÜRÜNLERDE HYALÜRONİK ASİT

Hyalüronik asit, serum ve krem olarak tercih edilmektedir, maske olarak da tercih edebilirsiniz. Formülündeki yaşlanma karşıtı moleküller ile cildiniz daha parlak ve dolgun görünüme kavuşur. Düzenli kullanımda ve eşit dağılımda inanılmaz etkisini göreceksiniz, cildinize adeta nem bombası sağlayacak.  

Hyalürornik asit kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri günlük doz miktarını aşmamaktır. Belirtilen günlük doz miktarı 60 ml veya 240 ml ve 4-6 hafta kullanımı uygundur. 

KOZMETİKTE FAYDALARI

Cilde Işıltı Verir 

Hyalüronik asit, daha önce bahsettiğim gibi yüksek oranda su tutma kapasitesine sahiptir. Hyalüronik asit kullanılan cilt neme doyar ve daha ışıltılı, sağlıklı görünüm ile aydınlık ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Günlük bakımınızda bu desteği içeren serumlar kullanmayı tercih edebilirsiniz.  

Cilt Kusurlarını Azaltmaya Yardımcıdır

Hyalüronik asit, cilt dokusunun görünümü için onarıcı ve yenileyici bir etkiye sahiptir. Neme doyan cilt onarım mekanizmasını harekete geçirerek cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur. İçeriğinde antioksidan da bulunan madde, cildi serbest radikallerin oluşturduğu hasarlardan korur. Düzenli kullanımda cilt kusurlarını azaltır, cilt tonunu eşitler.  

Kırışıklıklara Savaş Açar

Onarıcı özelliği bulunan Hyalüronik asit, yaşlanma karşıtı etkisi ile de cildinizde bulunan kırışıklık görünümüne karşı koruma sağlar. Cildin elastikiyetini de arttırarak cildinizin genç bir görünüm kazanmasını sağlar, erken yaşlanma belirtilerini ve ince çizgilerin görünümünü de azaltır.  

Göz Çevresine Nem Desteği Sağlar

Cildin doğal metabolizmasında etkin bir madde olan Hyalüronik asit, en hassas ciltlerde bile kullanılabilir. Yorgunluktan beliren göz altı torbaları, göz kenarındaki kaz ayakları, göz çevresindeki renk tonunu eşitlenmesi, daha parlak bir görünüm için Hyalüronik asit içerikli bakım ürünlerini korkmadan kullanabilirsiniz. 

Maalesef yaşımız ilerledikçe vücutta hyalüronik asit ve kolajen seviyelerinde azalma görülmektedir. Sizlerde eğer sivilce sorunu, cilt lekeleri, mat görünümlü ve ya aşırı kuru bir cilt sorunu yaşıyorsanız mutlaka hyalüronik asit kullanmanızı tavsiye ediyorum. Serum, krem, tonik ve maske formülleri ile sizlere çeşitli olanaklar sunarak daha genç daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşacaksınız. Sağlıklı Günler :)  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir