Kullandığımız Parfümün Daha Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalıyız?

Biz kadınlar için güzel kokmak ne kadar önemliyse güzel kokuyu gün boyu vücudumuzda muhafaza etmek de o kadar önemli. Dolayısıyla parfüm alırken sadece güzel kokması değil kalıcı olması da bizim için tercih sebebi oluyor. Parfümünüzün kokusunu çok sevmenize rağmen etkisinin hemen kaybolduğunu düşünüyorsanız üzülmeyin. Çünkü parfümünüzün kalıcı olması için gereken bazı pratik yöntemleri bu yazıda keşfedeceksiniz.

Nabız Bölgelerine Dikkat

Parfümlerimizi genelde kıyafetlerimizin üzerine sıkarız. Bu durum kalıcılığını olumsuz etkileyerek zamanla uçmasına sebep olur. Parfümünüzü vücudun sıcak bölgeleri olarak tabir edilen bilek, boyun, dirsek içi, diz içi gibi en çok nabız aldığımız bölgelere sıkmak kokusunu kalıcı ve güçlü haline getirecektir.

Vazelin Etkisi

Parfümünüzün kalıcı olması için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri nabız bölgelerine önce bir miktar vazelin sürmek. Böylece sürdüğünüz vazelin kokuyu kuru teninize göre daha iyi hapsedecek ve kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ancak bu yöntemi denerken kullanacağınız vazelinin kokusuz olmasına özen gösterin.

Vücut Nemlendiricisi Çok Etkili

Parfümün kalıcı olmasını sağlayan bir yöntem de vücut nemlendiricisiyle birlikte kullanmak. Parfüm sıkmadan önce nabız bölgelerine bir miktar nemlendirici sürmek, parfümün nemlendirici ile birlikte emilmesini sağlayarak kalıcılığını arttıracaktır.

Parfümle Tarağın Uyumunu Deneyimleyin

Parfümü direkt olarak saça sürmek saçınızın yıpranmasına sebep olabilir. Saçınıza zarar vermeden kullanacağınız en basit ve etkili yöntemse tarağınıza parfüm sıktıktan sonra saçlarınızı taramak. Böylece koku saçlara daha iyi nüfuz eder ve kokunun kalıcılığını arttırır.

EDT Değil EDP İçerikli Parfüm Kullanın

Parfüm alırken dikkatli incelersek parfüm kutusunun bir kısmında EDP ya da EDT kısaltması olduğunu görürüz. Çoğu zaman görmezden geldiğimiz bu detay parfüm seçimimiz için oldukça önemli. Çünkü EDP esanslı parfümlerin kalıcılık oranı %20’iken EDT esanslı parfümler ortalama %8 civarında bir kalıcılık oranına sahip.

Nemli Bölgelerden Uzak Tutun

Parfümün saklandığı ve vücuda sıkıldığı alan kokunun kalıcı olması konusunda son derece önemli. Parfümün banyo gibi nemli ortamda bekletilmesi kalıcılığını oldukça olumsuz etkiliyor. Ayrıca güneş alan bölgelerde de saklanmaması gerekiyor. Parfümünüzü saklamak için karanlık ve kuru ortamları tercih etmelisiniz.

Doğru Deodorant Seçimi Çok Önemli

Parfüme ek olarak deodorant kullanmak özellikle yaz aylarında istenmeyen ter kokularının parfüm kokusunun önüne geçmesini engeller. Ancak deodorantınızın kokusu yoğunsa bu parfümünüzün kokusunu bastırabilir. Kullanacağınızın deodorantın kokusunun parfümünüzün kokusunu bastırmamasına özellikle dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir