MEZOTERAPİ NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Son dönemlerde kadınların cilt bakım yöntemlerine karşı olan merakınında kolajen, hyalüronik asit, gençleştirici serumlar oldukça tercih edilmekle beraber, mezoterapi de artık oldukça tercih edilmeye başlandı. Özellikle kadınların karşılaştığı saç dökülmesi tedavisinde de kullanılan mezoterapinin sonuçları ise inanılmaz. Peki mezoterapi nedir? Mezoterapi nasıl uygulanır? Mezoterapi hakkında bilinmesi gerekenler blog yazımızda.

MEZOTERAPİ NEDİR?

Mezoterapi ismi Latinceden gelmekte olup meso ve terapi isminden türetilmiştir. Mezoterapi ilk olarak 1950 yılında Dr. Michel Pistor tarafından Fransa’da kullanılmaya başlanmış bir tedavi türüdür. Mezoterapi bilinen yöntemlerin aksine sorunlu bölgeye mikro iğneler ile çeşitli vitamin, mineral ve amino asitlerin enjekte edilmesidir. Bu tedavi türü ile cildinize doğrudan enjekte olan vitaminler cildinizin sorunlu bölgesini yenileyip onarıma başlamaktadır. Mezoterapide uygulanan karışımlar (solüsyonlar) cildinize taze bir görünüm kazandırır. Sadece cilt işlemi ile sınırlı olmamakla beraber; saç tedavisinde ve derinin sıkılaşmasında da büyük etkenleri vardır. 18 yaşını doldurmuş iseniz, her hangi bir sağlık sorununuz yok ise doktor kontrolü ile Mezoterapi işlemini yaptırabilirsiniz.

MEZOTERAPİ NASIL UYGULANIR?

Öncelikle cildinizin temiz olması gerekmektedir, gözenekleriniz ne kadar açık ise size uygulanan tedavi ile maksimum sonuçlar elde edersiniz. Mezoterapinin uygulanacağı bölgeye anestezik bir krem sürülüyor ve daha sonra hastaya özel tek kullanımlık iğneler ile hazırlanan karışımlar özel bir tabanca ile uygulanıyor. Uygulama bittikten sonra cildinizde ufak kızarıkların olması ise çok doğal; bu kızarıklıklar belli zaman içerisinde geçiyor. Seanslar yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir ve haftada 1 ya da 2 kez uygulanabiliyor.

MEZOTERAPİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Mezoterapi; vücuttaki farklı sorunların giderilmesini sağlayan pratik ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Kadın erkek farketmeksizin mezoterapi,

 • Canlı görüntüsünü yitirmiş mat ciltlerde,
 • Esnekliğini yitirmiş, sarkmış ciltlerde,
 • Makyaj, hava kirliliği, yaşam alanlarından gelen etkilerce yorgun ciltlerde,
 • Sigara kullanımından etkilenmiş ciltlerde,
 • Akne, yara ve yanık lekeleri olan ciltlerde,
 • Saç sorunları olanlarda,
 • Bölgesel incelmek isteyenlerde,
 • Selülitlerinden rahatsız olan kişilerde kullanılabilir.

MEZOTERAPİ SONRASI YAN ETKİLER

Mezoterapi tedavi yöntemi olduğu için olası yan etkileri mevcut olup, herkeste olmayabilir. Genelde çok hassas bir cilde ve bünyeye sahip kişilerde aşağıdaki yan etkilerin görünme olasılığı mevcuttur. Eğer ki terapi sonrası şiddetli reaksiyonlar gösterirseniz hemen hastaneye başvurun.

 • Kusma
 • İshal
 • Ciltte Şişlik
 • Cilt yüzeyinde morarma
 • Mide bulantısı
 • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisinde ise kafa derinize çeşitli mineraller ve vitaminler uygulanmaktadır, aynı cildinize olduğu gibi. Uygulanan işlemlerde deri altına ve saç köklerine, sizin sorununuza göre hazırlanan karışımlar iğne yardımı ile deri altına uygulanır.  Mezoterapi sorunlu bölgede hızla iyileşme sağlayacaktır.

SAÇ MEZOTERAPİSİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Saç mezoterapisi, özellikle saçlara uygulanan boya ve açma işleminin ardından saçlarda oluşan sorunlar için yaptırılır. Saç mezoretapisinin uygulanabileceği sorunlar;

 • Aşırı saç kaybı
 • Kırılgan ve yıpranmış saçlar
 • Kepeklenme
 • Kafa derisinde alışılmadık kaşıntı

MEZOTERAPİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Mezoterapi 18 yaşını geçmiş herkeste uygulanan bir tedavi olmakla birlikte, gebelerde, emziren annelerde, kanser hastalarında, kan pıhtılaşma sorunu olan kişilerde, şeker hastalarında, kalp hastalarında kesinlikle uygulanmaz.

MEZOTERAPİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Mezoterapi uygulandıktan sonra yaklaşık 15 saat banyo ve uygulanan bölgeye makyaj dahil kozmetik herhangi bir uygulama yapılmamalıdır. Mezoterapi sonrası kan sulandırıcı ve aspirin alınmamalıdır. Eğer kan sulandırıcı ve aspirin kullanıyorsanız tedavi öncesi mutlaka doktorunuz ile konuşun, ilaçları kendiliğinizden sakın kesmeyin. Vücudu saran sıkan pantolonlar tercih edilmemelidir. Mezoterapiden sonra 48 saat zorlu hareketlerden kaçınılmalı ve vücut zorlanmamalıdır.

Eğer ki cildinizi önemsiyor ve bakımlı görünmek istiyorsanız mezoterapi tam size göre. Mezoterapiye başladıktan sonra ikinci seanstan itibariyle gözle görülür bir düzelme yaşayacaksınız. Eğer iğnelerden korkuyorsanız da hiç korkmayın, çünkü can acıtan bir uygulama olamamakla birlikte doktorunuz da tavsiye ederse uygulamadan önce uygulanan aneztezik krem sizlerin en büyük yardımcısı olacak. Cildinize ve kendinize iyi bakın. Mutlu bir hafta sonu diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir