Vücudunuz Hangi Lazer Epilasyon Yöntemine Daha Uygun?

Araştırırken fark etmişsinizdir; lazer epilasyon yaptıran kişilerin deneyimleri genellikle farklılık gösterir. Kimileri çok memnun kaldığını anlatırken kimileri vücudundaki istenmeyen tüylerin daha da arttığını anlatarak lanetler savururlar. Bu durum lazer epilasyon hakkında bilgi almak bir yana, kafamızı karıştırarak bizi daha büyük bir çıkmaza sokar. Peki lazer epilasyon sonuçları neden kişiden kişiye bu kadar değişkenlik gösteriyor? Bunun en büyük sebebi birbirinden farklı vücut yapılarımızın olması ve her epilasyon türünün vücut yapısına göre etkisinin değişmesi. Bu mağduriyetleri en aza indirmek için en sık kullanılan lazer epilasyon çeşitlerini araştırdık. Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir ve vücut yapınız hangi lazer epilasyon yöntemine daha uygun?

Alexandrite Lazer Epilasyon

Bazı güzellik merkezleri her cilt tipine uygun olduğunu iddia etse de durum pek öyle değil. Başarılı bir yöntem ancak sadece açık tenlerde ve koyu renkli kalın tüylerde en etkili sonucu vermekte. Ancak yüzde kullanımı asla uygun değil. Yüzünüzde lekelere sebep olabilir, ince tüylerden kurtulayım derken kalınlaşmalarına ve çoğalmalarına sebep olabilirsiniz. Ayrıca kıl kökleriniz derinlerdeyse acı verme oranı daha yüksek olabilir.

Diode Lazer Epilasyon

Son zamanlarda popüler olan lazer epilasyon yöntemlerinden biri de Diode lazer. Diğer bir ismi ütüleme lazer olan bu yöntem, Alexandrite yöntemine göre derin kıl köklerinde daha etkilidir ve işlem sırasında daha az can yakar. Esmer bir ten rengine sahipseniz ve kalın tüyleriniz varsa Diode sizin için en uygun yöntem olacaktır. Ayrıca hızlı ve yanık riski düşük bir yöntemdir. Ancak ütüleme tekniği kullanılan bu yöntemde cihaz cildinizle birebir temasa girer ve bu yüzden en iyi şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Diode yöntemini kullanacaksanız gittiğiniz merkezin hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.

Buz Lazer Epilasyon

Bir diğer adı da soprano ice olan bu yöntem piyasadaki en yeni ve teknolojik epilasyon yöntemi. Dolayısıyla en etkili sonucu veren yöntem olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca yüz için kullanımı çok uygun. İnce tüylere karşı da etkili sonuç veren buz lazer epilasyonun en önemli özelliklerinden biri soğutucu olması. Dolayısıyla soğutucu jel kullanımına gerek kalmıyor ve acıyı neredeyse hissetmiyorsunuz. Koyu tene sahip olanların da kullanabiliyor olması da bu yeni yöntemi cazip hale getiriyor. Yani kısacası daha iyisi gelene kadar en iyisi bu. 🙂

Nd:YAG Lazer Epilasyon

Esmer tenlerde ve kalın tüylerde fazlasıyla etkili bir yöntemdir ancak diode yöntemine göre ağrılıdır. Özellikle genital bölgede ve alt bacak bölgesinde etkili olabilmektedir. Lazer epilasyon yöntemlerinin genelde bronzlaşmış tenlerde kullanımı uygun değildir ancak Nd YAG lazer tekniğinin bronzlaşmış tenlerde kullanımında sakınca yoktur. Bu epilasyon yönteminin yüz tüylerinde kullanılması ise kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Ruby Lazer Epilasyon

Bu yöntem en eski lazer epilasyon tipi. Açık ten ve koyu renkli tüyler üzerinde etkili olduğu biliniyor ama kökleri derinde olan kıllara etkisi diğer ürünlerden daha az olduğu için artık pek tercih edilmiyor. Ayrıca koyu renk bir tene sahipseniz ve yazın bronzluğunu hala üzerinizde taşıyorsanız leke bırakma ihtimali oldukça yüksek. Dolayısıyla bu yöntemi kullanan merkezleri tercih etmemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir