Yüz Kırışıklıkları için Ne Yapmalıyız?

Her sabah aynaya baktığımızda yüzümüzde gördüğümüz kırışıklıklar nasıl da canımızı sıkıyor. Keşke bir sabah uyandığımızda onlardan eser kalmasa… Bebek gibi bir cilde sahip olsak. Yüz kırışıklıkları denen şeyi bir daha arama motorlarına yazmak zorunda kalmasak…

Elbette böyle bir şey söz konusu değil. Bedenimize, cildimize ve ruhumuza iyi bakmadıkça nasıl her şey aniden düzelebilir ki? Kendimize yatırım yaparak bu işin üstesinden gelmemiz lazım.

Bu yazımızda çoğumuzun aklını karıştıran konulara değineceğiz. Yüz kırışıkları neden oluşur? Yaşımız ilerledikçe ortaya çıkan kırışıklıkları nasıl engelleyebiliriz ya da bu kırışıkları yok edebilir miyiz? Soruların cevaplarını gelin beraber öğrenelim.

Kırışıklık Neden Olur?

Eğer bu konuyu son zamanlarda internette sık sık aratıyorsanız zaten konuya pek yabancı olmadığınızı varsayıyoruz. Ancak kırışıklıklara daha bilimsel ve gerçekçi yaklaşmak için California Üniversitesi San Diego Tıp Okulu araştırmacılarının araştırmalarına dayanarak açıklamaya çalışacağız.

Bebek gibi bir cilt hepimizin hayali. Peki bebeklerin cildi neden bu kadar pürüzsüz ve yumuşaktır? Cevap çok basit: Fibroblast dediğimiz yağ hücreleri sayesinde. Deri altındaki yağ hücreleri ne kadar fazlaysa cildimiz de o kadar yumuşak, genç ve sağlıklı görünür. Fibroblast’lar derinin diğer dokulara bağlanmasını, enfeksiyonlara karşı savaşmasını ve yağ hücrelerine dönüşerek cildimizin her zaman genç görünmesini sağlarlar. Ancak yaşımızın ilerlemesiyle beraber fibrobilast’lar yağ hücrelerine dönüşme yetisini kaybediyor. Bu da doğal olarak başta söylediğimiz sağlıklı cilt görünümünü engelliyor ve cildi enfeksiyonlara ve dış etmenlere (kirli hava, ultraviyole ışınları vs…) karşı savunmasız hale getiriyor.

Vücudumuzda büyüme hormonları 25’li yaşlara kadar son derece verimli çalışır, kollajen üretimi, yağ üretimi ve hücre yenilenmesi bu safhada son derece hızlı ve normal seyrindedir. Ancak artık 30’larınızdan sonra yavaş yavaş cildinizdeki sorunlarının arttığını ve iyileşme süresinin eskisine göre yavaşladığının da farkına varmışsınızdır. Yaşlanmaya yani yağ hücrelerinin azalmasına bağlı olarak cildinizde nem kaybı yaşanır, cilt elastikiyeti zayıflar. Gençliğimizde parıldayan cilt artık daha solgun ve gözeneklidir. Yağsız ve nemsiz bir cildin sonunda ise bizi bekleyen derin kırışıklıklardır.

Daha Az Mimik

Türk insanı cana yakındır, gülecendir. Hele ki Karadenizliler. Esprisiyle, siniriyle onlar bambaşkalar. 😂 Ancak bilmiyorsunuz ki bu durum cildimiz için pek de hoş bir şey değil. Eğer genel olarak çok mimik yapan biriyseniz maalesef bu büyük bir dezavantaj; mimik çizgilerinden kaçamayacaksınız. Bu yüzden konuşurken, gülerken veya sinirlendiğinizde çok fazla mimik kullanmamaya çalışın. 20’li yaşlarda bile olsanız mimik çizgileri sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir. Bu yöntem derin kırışıklıkları yok etmeyecek; bunu var olan kırışıklıklarınızın daha da derinleşmesini ve yenilerinin oluşmasını önlemek için bir destekleyici yöntem olarak düşünebilirisiniz.

İnsanlar özellikle de erkekler, biriyle tanıştıklarında karşılarındaki insanın en çok bakışlarına, gözlerine önem veriyor. Şimdi bu yakışıklının kırışık bir göz çevresi ile bizi çok da çekici bulmayacağı bir gerçek. Bu yüzden düzenli olarak göz muayenesi yaptırın. Çoğu insan maalesef bunun farkında değil ama biz buna değinmeden geçemeyeceğiz. Eğer gözünüzde herhangi bir görme sorunu varsa genellikle bir şeyi seçmek veya daha net görmek için gözlerinizi kısıyorsunuz. Aynı durum güneşte güneş gözlüğü kullanamayanlar için de geçerli. Gözlerinizi kıstığınızda yine en başta söylediğimiz mimik olayına geri dönüyoruz. Göz çevresi kırışıklıklarını önlemek için göz kusurlarımızı tedavi ettirmeli ve güneşli havalarda da yine gözlerimizi devamlı kısmamak için güneş gözlüğü kullanmalıyız. Aksi taktirde zaten cildimizin en ince derisi tabakası olan göz çevresinde, kırışıklıkları engellemek mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı Beslenme ve Takviyeler

Vücudumuzun %70’i sudan oluşuyor. Günde 2 litre su içiyoruz. Eğer vücudunuzu susuz bırakırsanız cildiniz elastikiyetini hemen kaybetmeye başlar. Deriniz kurur, göz altı torbalarınız belirir ve kırışıklıklar daha da belirginleşir.

İyi beslenin, ne yediğinize dikkat edin. Paketli gıdalardan uzak duruyoruz, yeşil sebzelere ağırlık veriyoruz. Yeşil sebzelerde bolca C vitamini bulunur ve bu da esnekliğini kaybetmiş ciltler için bulunmaz bir nimet. İçerisinde bolca likopen, retinoik asit bulunan A vitamini türevlerine yöneliyoruz. Bunlar da domates, kırmızı-sarı biber gibi sebzelerde ve kırmızı meyvelerde bulunuyor. Ayrıca Canan Karatay’a hak veriyor kelle paça çorbaları içiyor, cildimizi kollajene doyuruyoruz.

Koenzim (CoQ10) ve balık yağının gücü. Peki koenzim q10 ne işe yarar? Vücut doğal olarak CoQ10 üretir, ancak yaşla birlikte vücuttaki üretimi azalma eğilimi gösterir. Enerji üretmeyi ve yaşlanmayı yavaşlatan koenzimler takviye edici gıda olarak tabletler halinde satılıyor. Ayrıca vücudun direncini arttırıyor, kırışıklıkları açıyor. Balık yağı ise hem cildimizi beslerken, zihnimizi açıyor ve stresi azaltıyor.

Makyaj Faktörü

Makyaj yapmadan duramayız, çünkü güzel görünmek hakkımız. Öyleyse içeriğine ve yapısına dikkat etmeden ağır makyaj malzemeleri kullanmamalı, güneş koruma faktörü yüksek, anti aging fondöten ve kremleri tercih etmeliyiz. Ayrıca pudrayı abartmadan mat bir görünümden ziyade parlak bitişli cilt ürünlerine yönelmeliyiz. Böylelikle daha sağlıklı bir görünüm elde edeceksiniz.

Bir noktayı da es geçmiyor, önemle rica ediyoruz: Makyajla uyumuyoruz hanımlar. Üşengeç bir kadın olsak bile asla ve asla makyajla yatmıyoruz. Pratik makyaj temizleme mendilleri diye bir şey var. Sarhoş da olsan yorgun da olsan yattığın yerden bile silebilirsin yüzünü; maksimum 20 saniyeni alacak. Şimdi ben silmiyorum hiç de bir şey olmuyor diyen hanımlar varsa aramızda onlara da söyleyeceklerimiz var; “Bunlar iyi günleriniz ileriki günlerde göreceğiz sizi.” 😚

Cilt Bakımı

Adı üstünde cilt bakımı, sen cildine iyi bakacaksın ki o da sana aynadan güzel bakacak. Düzenli ve basit bir cilt bakım rutini oluşturuyoruz. Adımlarımız şöyle: Temizleme, Peeling, Maske, Tonikleme (isteğe bağlı), Nemlendirme. Ancak bakımımızda kullanacağımız ürünlerin kırışıklık karşıtı yani “anti-aging” olmasına önem veriyoruz. Nemlendirme özelliği yüksek, yağ bazlı ve kaliteli içerikli ürünler kullanmamamız gerekiyor. Hyaluronik asit ve E vitamini de içeriklerimizden olmazsa olmazları.

Yüz masajı ve yüz yogası nedir onu da öğrenmek gerekiyor. Bunun için buraya alanında çok başarılı bir eğitmen olan Zeynep Şensoy‘un Youtube kanalını paylaşıyoruz. Oldukça faydalı ve etkili bu egzersizlerin faydalı olacağını düşünüyoruz. Japonlar ve Güney Koreli kadınlar bunu yıllardır yapıyor. Masaj ve yoga, serum ve kremlerin cilde daha iyi nüfus etmesini sağlıyor. Bu yüzden de 50 yaşındaki kadına bu olsa olsa 30’larındadır diyoruz. Ama sen bak işe. Kadın bakmış kendine sabah ve akşam kremini sürerken masaj yapıyor, boş vakitlerinde ofiste çalışırken bile yüz yogasını ihmal etmiyor, kırışıklıklarını açıyor, güzellik trendlerini takip ediyor. Biz de yapacağız merak etme, yapmalıyız! 💪

Stres

Daha az stres. Stres faktörü de hem cildimize hem de sağlığımıza büyük bir darbe bırakıyor. Hayatımızdan onu da çıkarıyoruz. Saçların beyazlaması, derin kırışıkların en büyük dostu diyebiliriz onun için. Bu yüzden daha mutlu olmaya çalışmalı, azla yetinmeli, herşeyi kafaya takmamalı ve olaylara olumlu tarafından bakmalıyız. Kısacası pembe fili düşünme yaklaşımını benimsemeliyiz. Böylesi cildimiz için çok daha iyi olacaktır.

Zararlı Alışkanlıklar

Sigara içmeyin. Pahalı kremlere ve medikal estetik operasyonlara yatırım yapıyor ancak hala sigara içiyorsanız gerçekten cildinize gereken önemi verdiğinizi mi düşünüyorsunuz? Siz cildinizi içerden tahrip ediyorsunuz! Cildiniz için en iyi kırışıklık tedavisi sigarayı bırakmak olacaktır.

Kadınların temel sorunlarından biri olan kırışıklar konusuna değindik. Umuyoruz ki bu bilgiler sizin için faydalı olur ve kırışıklık giderme yöntemlerimizi dikkate alırsınız. Sağlıklı, güzel ve tek bir kırışığın olmadığı bir ciltle mutlu günler dileriz. ☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir