YÜZ YOGASI İLE DOĞAL GENÇLİK SIRRI

Siz her yaşta güzelsiniz ama insan cildinin yaş aldıkça deforme olması da bir gerçek. Cildinizin daha genç ve doğal gözükmesi için yaptığınız bakımlar ile onun ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz. Peki daha önce yüz yogasını hiç duymuş muydunuz? Yüz yogası, yaşlanma belirtilerini en aza indirmenin yollarından biri olarak son zamanlarda kadınların favorisi haline geldi. Daha önceki yazılarımızda cildiniz için iyi olabilecek bakım rutinlerinden bahsetmiştik. Bu haftaki blog yazımızda sizi yüz yogası ile tanıştırıyoruz. Yüz yogası nedir? Yüz yogası yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Yüz yogası teknikleri nelerdir? Hepsi blog yazımızda.  

YÜZ YOGASI NEDİR?

Yoga, vücudumuzda bulunan kasları çalıştırarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza yarar. Yoga denildiğinde akla vücut gelse de son zamanlarda yüz için de etkileri gözlenmeye başladı. Yüz yogası, genç görünmenin en etkili yollarından biri. Gevşeyen yüz kaslarınızın belirli teknik ve egzersizler ile daha sıkı ve genç görünmesini sağlar. Yüzümüz yaklaşık 50 kastan ibarettir ve bu kasları sürekli kullandığımızda oluşan çizgiler ile birlikte cildiniz olduğundan daha olgun görünebilir, cildinizde sarkmalar olabilir. Yüz yogası sayesinde yorgun, yaşlı görünen ve çizgilerin belirginleştiği cildinizi yenilemek mümkün. Hem de günde sadece 15 dakikanızı ayırarak bunu günlük rutininize ekleyebilirsiniz.  

YÜZ YOGASI YAPILIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN UNSURLAR 

Yüz yogasında belirli teknikler kullanarak, günde minimum 15 maksimum 30 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Önemli olan sizin stres ve baskı altında olmamanız, sakin bir ortamda olmanız. Yüz yogasını yaparken kendinize rahatlamak için vakit ayırmanız gerekir. Yüz yogası yaparken doğal yağlardan destek alırsanız daha faydalı ve daha çabuk sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı, kızartma, fastfood gibi sağlıksız beslenmeniz yüz yogası yaparken size daha az sonuçlar verecektir.  

YÜZ YOGASI HANGİ YAŞ GRUBUNA HİTAP ETMEKTEDİR? VE CİNSİYET AYRIMI VAR MIDIR?  

Tercihen başlanılması gereken yaş 30 yaştır. İnsan vücudu belli bir dönemden sonra kolajen üretimini minimuma indirdiği için cildinizde kuruma, sarkma kırışıklıklar meydana gelir. 30 yaşınızdan sonra yüz yogasına düzenli olarak başlayabilirsiniz. Yüz yogasında disiplin çok önemlidir. Düzenli yoga rutini ve doğru teknikler kullanarak gözle görünür şekilde etkilerine siz de inanamayacaksınız. Yüz yogası cinsiyet fark etmeksizin cilt sorunu yaşayan herkes için uygundur.  

YÜZ YOGASI TEKNİKLERİ  

Yüz yogasını araştırırken Zeynep Şensoy yeni başlayanlar için başlangıç videolarına denk geldim. Yüz yogası hakkında sadece kulaktan duyduğum bilgilere sahipken, videolar sayesinde birçok şey öğrendim. O kadar rahatlatıcı videolar olmuş ki, videoları izlerken ben de hareketleri yapmadan edemedim. O sırada komik bir görüntüm olduğunu kabul ediyorum çünkü yeni başlayanlar için oldukça zor ve tam olarak adapte olamıyorsunuz. Ama inanın zamanla düzenli çalışma ile farkını sizler de göreceksiniz. Yüzümüzün her bölgesi için uygulanması gereken farklı teknikler var.

1-YANAK KASLARI

Yanak kaslarınız için en basit yöntem balon şişirmektir.  Yanak kaslarınızı çalıştırmak ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak için bir balon şişirmeniz yeterli olacaktır. Balon yoksa farazi bir balon şişirir gibi de yapabilirsiniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrarlamak yeterli olacaktır. 

2-BOYUN KASLARI

Dik bir pozisyon aldıktan sonra başınızı geriye doğru yatırın. Burundan nefes alıp ağızdan vermeniz kan dolaşımı için oldukça önemli. Boyun bölgesindeki kaslarınız tam gerildikten sonra dudaklarınızı bükerek öpücük pozisyonu alın. Bu pozisyonu kafanızı sağ ve sola çevirerek tekrar edin. Bu pozisyon ve teknik ile boyun ve gıdınızdaki sarkmaların toparlanmasını sağlayabilirsiniz. 

3- ALIN KASLARI

Alın kasları için avuç içi bilek kısmını alnınıza getirin ve alın kaslarınızı elleriniz ile yukarı doğru çekin. Bakışlarınız aşağıya doğru baksın. Ve bu işlemi burundan nefes alıp ağızdan nefes verdiğiniz nefes tekniklerini ile devam ettirin.  

4- ÇENE KASLARI

Çene kasları için uygulayacağınız bu teknik ile tüm günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bu tekniğe Sessiz Çığlık deniyor. Ağzınızı kocaman açıp kapatın. Bu hareketi yaparken çenenizi çok zorlamamaya da dikkat edin.  

Bu arada ilginç bir bilgi, çene kemikleri kalça kemiğine bağlıymış ve aslında ne kadar rahat bir çene kemiğininiz var ise o kadar rahat kalça kemiğiniz oluyormuş.  

5-GÖZ ÇEVRESİ KASLARI

İşaret parmaklarınızı tam kaşınızın bittiği bölgeye, baş parmaklarınızı da elmacık kemiklerinizin üzerine yerleştirin. Mümkün oldukça kaşlarınızı yukarı gerin ve çekin. Göz çevresindeki kaslar küçük ve çok kısa olduğu için onları çalıştırmak zordur. Düzenli egzersiz ve disiplin ile bu kasları çalıştırmak sizlerin elinizde.  

6-AĞIZ KENARI ÇİZGİSİ

Öncelikle ağız kenarı çizgilerinin olduğu bölgeye (dudağınıza yakın) işaret parmaklarınızı yerleştirin. Çok hafif bir şekilde yukarı doğru çekin. Daha sonra diliniz ile sırasıyla sağ sol ve ön tarafa gelecek şekilde dilinizi içeriden ittirin. Dili ne kadar iterseniz kaslarınız ve gıdı kaslarınız o kadar iyi çalışır.  

7- ÖPÜCÜK TEKNİĞİ

Kocaman bir öpücük ile tüm kaslarınızın çalıştığını biliyor muydunuz? Omuz başlarınızı dik tutun ve derin bir nefes alın. Daha sonra yer çekiminin tam tersine yukarı doğru kocaman bir öpücük atın. Bu işlemi 10 kere normal bir şekilde yaptıktan sonra, ritmik bir şekilde devam edin. Bu teknik ile tüm yüz kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz.  

YÜZ YOGASINDA KULLANABİLECEĞİZ DOĞAL YAĞLAR 

1-SUSAM YAĞI 

İzlediğim tüm Kore videoları ve filmlerinde susam ve susam yağının yerini gördüm. Onlar için olmazsa olmaz yağlar arasında susam yağı yerini alıyor. Uzak doğulu kadınların ciltlerine hiç dikkat ettiniz mi? Ne kadar gergin, doğal ve parlak gözüküyor değil mi?  

Susam yağının en önemli özelliklerinden biri ise kolajen üretimini arttırmasıdır. Cildinizi adeta neme doyurur. Kan dolaşımınız hızlandırarak daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Susam yağı bu sebeplerden yüz yogası yaparken kullanabileceğiniz yağlar arasında yerini almaktadır.  

2-SHEA YAĞI  

Shea yağı Afrika’da yetişen Shea Ağacı fındıklarının ezilmesi ile ortaya çıkar. Kıvamı tereyağı gibidir. Adeta cildinizi neme doyurur. İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde cildinizi akne ve sivilcelerden arındırır. Kırışıklık oluşan bölgelerde kolajen üretimini arttırarak kırışıklıkların ve çizgilerin yok olmasına yardımcı olur.  

Sonuç olarak yüz yogasında disiplin oldukça önemli. Binlerce lira harcayarak yaptıracağınız işlemler yerine evde doğru bilgi veren videolar izleyip, bilgilendirici yazılar ile kendinizi geliştirebilir, gereksiz kozmetik işlemlerden uzak durabilirsiniz. Yüz yogası seansları veren kişiler ile de çalışmak mümkün. Emin olun yaptıracağınız botoks işlemlerinin güvenilirliğini bilmezseniz yüzünüzde yaralar ve alerjik reaksiyonlar gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Siz de benim gibi doğallığı ön planda tutuyorsanız, yüz yogasına hemen başlayın.  J Sağlıklı günler!   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir