Evlilik Ömrü Uzatıyor Mu?

Belki buna inanmayacaksınız ancak doğru. Yapılan bilimsel çalışmalar ve alanında uzman isimlerin açıklamalarıyla evlilik ömrü uzatıyor mu gelin onlardan öğrenelim.

Biz bilmiyormuşuz meğer evlilik siteleri ve evlilik programları, insanların ömrünü uzatmak için varmış. 😂 Şaka şaka ancak gerçekten evliliğin ömrü uzattığına dair o kadar çok bilimsel çalışma varki uzun yaşamak uğruna hiç evlenmeyi düşünmeyenlerin bile bakış açısı değişebilir.

Evlilik Bunama Riskini Azaltıyor

Evlilik Ömrü Uzatıyor Mu? Bugün bu sorunun yanıtı yapılan birçok araştırma sonucunda onaylandı. Evet! Üstelik evlilik, bunama riskini de düşürüyor.

Londra Üniversitesi‘nde birkaç araştırmacı ve Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Dr. Andrew Sommerlad önderliğinde yapılan araştırma bulguları ABD, Avrupa ve Asya ülkelerinden 812.047 katılımcıyla 15 farklı çalışmanın verilerinden elde edilmiş. Katılımcılar evli olanlar, yaşam boyu bekar olanlar, dul ve boşanmış kişilerden seçilmiş. Yapılan araştırmaların sonucu ise oldukça şaşırtıcı. Evlenme çağındaki bekar katılımcılarda bunama durumu, evli olanlara göre %42 daha çok gelişmeye müsaitmiş. Dul kadınlar ise evlilere göre yine %20 daha fazla bunama riski altında çıkmış.

Sommerland bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Araştırmalarımız yaşam boyu bekar bireylerde bunama riskinin, evlilere göre daha kötü bir fiziksel sağlığa sahip olmalarından kaynaklanmakta. Evli insanlar bekarlara göre daha sağlıklı yaşam tarzına sahip ve bekarlara göre daha sosyal bir yaşamları var.” diyor. Araştırmanın detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Evlilik ömrü uzatıyor mu henüz bunun net cevabını vermedik ama bu araştırmaya göre bunama riskini azaltıyor! Kısacası evliyseniz daha düzenli bir hayatınız oluyor, daha sağlıklı beslenebiliyorsunuz ve sıkıntılarınızı paylaşıp birbirinize destek olarak sorunlarınızı aşabiliyorsunuz. Dolayısıyla uzun bir ömre sahip olduğunuz takdirde bir de üzerine evliyseniz bunama riskiniz bekarlara ve dullara göre daha düşük. Hadi yine iyisiniz.

Evliliğin Ömrü Uzatma Nedenleri

Evlilik hayatı birlikte yaşamaya karar verdiğiniz gün birbirinize verdiğiniz sözdür.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu‘nu tanıyor musunuz bilmiyorum ancak kendisini büyük bir keyifle takip ediyorum. Sağlıktan güzelliğe kadar pek çok konuda yaptığı yayınları izliyor, yazılarını okuyorum. Derken günün birinde Osman Müftüoğlu evliliğin ömrü uzattığını söylediğinde artık dedim: Haydi evleniyoruz! 😀

Şaka bir yana evlilik ömrü uzatıyor mu konuyu biraz da Müftüoğlu’nun açıklamalarıyla irdeleyelim..

Sayın Müftüoğlu’nun evliliğin ömrü uzatma yönünde sunduğu sebepler aslında yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle benzer. Özellikle evlilik erkekler için bulunmaz bir nimet. Ancak günümüzde çoğu erkek özgürlüklerinin kısıtlanacağı korkusuyla evlilikten kaçıyor, gözü korkuyor. Buna çoğumuz şahit olmuşuzdur. Ne var ki Osman Müftüoğlu’nun açıklamasına göre evli erkekler, bekar erkeklere göre daha az hastalanıyor, eşleri tarafından daha iyi bakıldıklarından olsa gerek çoğu evli erkek duygusal ve bedensel açıdan kendilerini daha iyi hissediyormuş. Hatta Müftüoğlu, bekar erkeklerde yaşlılık sorunlarının daha erken yaşlarda ortaya çıktığını ve çoğu kez daha ağır seyrettiğini de belirtiyor.

Boşanan erkeklerde ise durum pek da farklı değil; dert ortağını kaybeden erkekte çoğu kez bedensel – ruhsal sorunlar ortaya çıkıyor, yaşam kalitesi bir-iki yıl içinde azalmaya başlıyormuş. Yani evli olmak sağlığımız üzerinde oldukça etkili. 

Evlilik Huzur ve Sağlık Demek

Mutlu bir evliliğin sırrı karşılıklı sevgi, saygı ve anlayıştan geçer.

“Bekarlık Sultanlıktır.” lafını artık rafa kaldırma vakti. Evlilik düzenli bir yaşamın kapılarını araladığı kadar, eşlerin birbirlerine olan desteğiyle onların kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlıyor. Özgüveniniz artıyor, düzenli bir hayatınız oluyor. Artık üzerinizde daha büyük sorumluluklar var, peki ne yapacaksınız? Evlilik, yaşınız kaç olursa olsun sizi daha ayakları üzerine basan biri yapıyor, daha sorumluluk sahibi biri olmanızı sağlarken aynı zamanda sorunlarla daha iyi baş etmenizi sağlıyor. Zaman zaman eşlerimizin desteği ise işi oldukça kolaylaştırıyor ve stres seviyemizi düşürüyor. Uzun bir yaşamı yolu ise sağlıklı beslenmekten ve daha az stresten geçiyor.

Sevgili Eldori Blog okuyucuları, bir yazımızın sonuna daha geldik. Bu araştırmalar sonunda gerçekten evlilik ömrü uzatıyor mu sorusunun cevabı sanıyoruz ki oldukça açık. 🤗

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın, bir sırrının da evlilikte olduğunu öğrenmiş olduk. Evleneli oldukça uzun zaman geçmiş ise buna açıkçası biraz şaşırmış olabilirsiniz. Hatta zaman geçtikçe evlenmekle en büyük hatayı yaptığını düşünenler bile olabilir aramızda. Ancak ne olursa olsun birlikte yuva kurduğunuz o kişi hala ilk günkü kişi. Zaman bazı şeyleri yıpratabilir, onu canlandırmak ve ona yeniden hayat vermek sizin elinizde. Mutlu bir gülümseme veya küçük bir hediye aşkınızı tazelemek mümkün. Eldori gümüş takı modellerimizi incelemeyi unutmayın, aşkınızı Eldori ile canlandırın.

Eldori aşkı tazeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir