Evden Çalışanlar İçin Tavsiyeler

Pandeminin etkisi ile hayatımıza yerleşen evden çalışma artık bir çok şirket tarafından da benimsenmiş bir durumda. Şirketlerin bir çoğu Hybrid çalışma sistemize yani belli günlerde işe gidilen diğer günlerde evden çalışına bu sisteme kendisini adapte etmiş durumda. Bunu şirketlerin iş ilanlarından da görebiliyorsunuz. Bu şekilde daha verimli çalışıldığına inanılıyor. Çünkü işe gidip gelmek için harcanan vakti evde kendinize ayırabiliyorunuz. Fakat bu çalışma modelinin bir de dezavantajı var ki uzun süredir evden çalışanlardan bunu duyabilirsiniz. Evden çalışmak ofisten çalışmak ile aynı değil. Peki evden çalışmayı daha verimli hale getirmek için ne yapmak gerekiyor? Hepsi bu haftaki blog yazımızda.

Çalışma alanı yaratın!

Evinizin ya da odanızın büyüklüğünün hiç bir önemi yok. İlla ki bir çalışma odasına da ihtiyacınız yok. Yeter ki kendinize çalışmak için bir alan yaratın. Ama bu alana yatağı ve kanepeyi dahil etmeyin! Dikkatinizi dağıtmayacak eşyaların olduğu, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir çalışma ortamı yaratın. Çalışma alanınız düzenli olmalı. Bu alanda dağınıklıktan kaçınmalısınız. Ve mümkünse çalışma alanınızı gün ışığı alan bir yerde oluşturmalısınız. Eğer bu mümkün değilse iyi bir aydınlatma ile bunu sağlayabilirsiniz.

Rutin oluşturun!

Sabah işe giderken yaptığınız bazı rutinler vardı, onların aynısını evden çalışırken de uygulayın. Her gün aynı saatte kalkın, kahvaltınızı yapın. Evde çalışanların yaşadığı en büyük sorunlardan biri de mola ve yemek saatlerinde düzen olmaması. Buna izin vermeyin. Nasıl ki ofiste mola saatleri vardı aynısını evde de uygulayın. Ama her gün aynı saatte yapın. Böylece rutininizi oluşturup daha verimli çalışabilirsiniz.

Pijamadan uzak durun!

Özellikle kış aylarında evdeki o miskin havaya bir de pijamalarınız ile eşlik etmeyin. Unutmayın evde de olsanız çalışıyorsunuz. Bu yüzden işe gidiyormuş gibi giyinin. Tabii şık giyinmek zorunda değilsiniz ama dışarıya giderken giyebileceğiniz kıyafetleri tercih edin. Böylece zihnen kendinizi ev konforundan uzaklaştırıp çalışma fikrine adapte olabilirsiniz.

Egzersiz yapın!

Bütün gün evde bilgisayar başında zaman geçirmek hem bedeninizi hem de zihninizi yorar. Hem fiziksel olarak daha iyi hissetmek hem de stres seviyesini azaltıp mental olarak daha zinde olabilmek için egzersiz yapmanızı öneririz. Evde hareket alanımızın da kısıtlandığı gerçeğini düşünürsek molalarda belki dışarıda ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz ya da son zamanlarda iyice yaygınlaşan 10 dk’lık yoga hareketleri ile egzersizlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ya da eğlenceli bir etkinlik yapmak istiyorum derseniz her zaman dans edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir