İş Yerinde Mutluluğu ve Başarıyı Engelleyen 5 Hata

İş hayatımız farkında olmasak da hayattaki huzurumuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri. Çünkü mutsuz bir iş hayatı demek her yeni güne negatif uyanmak demek. Hangimiz işe giderken ayaklarının geriye gitmesini ister ki? İş yerinde mutlu olmanın yolları hataları keşfetmek ve çözüm üretmekten geçiyor. Yaptığımız işte mutlu ve başarılı olmamızı engelleyen beş hatayı çözümleriyle beraber derledik.

Hata Yapmaktan Korkmak

İş yerinde hata yapmaktan korkarak farkında olmadan en büyük hatayı yapıyorsunuz. Hata yapma korkusu sizi deneyerek doğruyu bulmaktan alıkoyacaktır. Daha da önemlisi cesaretinizi kırarak sizi başarıya götürecek adımlar atmanızı engelleyecektir.

Çözüm: Cesur olun ve hata yapmaktan korkmayın. Unutmayın ki yaptığınız her hata sizin için başlı başına bir tecrübe olacak. Bir hata yapmak sizi daha başarılı kılacak bir doğruyu öğrenmeniz demek. Ama hata yapma korkusuyla atmaktan çekindiğiniz doğru adım sizi koşmaktan alıkoyabilir.

Tecrübelere Fazla Güvenmek

İş yerinde kendine güvenmek tabii ki avantaj. Ancak geçmiş tecrübelerinize fazla güvenmek ve “ben artık oldum” demek faydadan çok zarar getirecektir. Unutmayın ki günümüzde her şey çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. Bu değişime ayak uydurmazsanız zamanla öz güveninizin yerini yetersizlik hissi alabilir.

Çözüm: Geçmiş tecrübelere tabii ki güvenin ama bu güvenin gelişiminize engel olmasına izin vermeyin. Sektörünüz, hızla evrimleşen hayata ayak uydururken siz de kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Sektörünüzle akalı güncel değişimleri bol bol takip edin ve bunları işinizde denemekten asla korkmayın.

Sadece Kendi İşinle İlgilenmek

Ben yapmam gerekeni yaparım gerisine karışmam demek önemli hatalardan biri. Çevrenizdekilerin neyi nasıl yaptığını bilmemek ufkunuzu kısıtlayacaktır ve çevrenize karşı ilgisiz görünmenize sebep olacaktır.

Çözüm: Çevrenizi iyi takip edin ve iş yerinizin sistemine olabildiğince hâkim olun. Göreceksiniz ki; bu hem sizin performansınıza olumlu yansıyacak hem de iş yerinde saygınlığınızı arttıracaktır. Her konu hakkında fikri olan ve gerektiğinde çözüm sunabilen bir insan olduğunuzu düşünün. İş yerinde her şey daha farklı olmaz mıydı sizce de?

Devamlı Yakınmak ve Suçlu Aramak

Çalışma hayatında bazı şeyler yolunda gitmeyebilir, sizi huzursuz eden pek çok farklı etken olabilir. Bu sorunlardan sürekli yakınmak ve suçlu aramak size faydadan çok zarar getirecektir. Suçlu aramaktan vazgeçin.

Çözüm: Sorunlar karşında pasif kalmayın ve suçlu aramak yerine çözüm arayın. Kendinizi harekete geçmekten asla alıkoymayın. Oturduğunuz yerden sadece iyi olmasını umarak hiçbir şeyi yoluna koyamazsınız. Çözümü bulun ve harekete geçin. İş hayatınızda yapıcı ve sorunu çözen biri olmanız size her zaman artı değer katacaktır.

Yardım Etmekten Çekinmek

İş yerinde çevreye karşı duyarsız ve ilgisiz olmak insanlarda iletişiminizin kopuk olmasına sebep olur. Bencil ve faydasız kişilere kimse tahammül etmek istemez. Bu yapıda görünmeniz iş hayatında ilişkiler konusunda size zarar verir.

Çözüm: Yardım etmekten çekinmenizin sebebi ne olursa olsun bunun üzerine gidin. İş yerinde yardım sever biri olmak, yardıma ihtiyacınız olduğu zamanlarda insanların size özveriyle vakit ayırmasını sağlayacaktır. Ayrıca çevrenizle arkadaşlık bağlarınızı kuvvetlendirerek takım ruhunu destekler. Tabii bunu yaparken kendinizi suistimal ettirmemenizde de fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir