Sağlıklı ve Mutlu İlişkinin Sırları

Farkında olmasak da hayatımızdaki olumsuzlukların çoğunun altında aslında mutsuz ilişkiler yatıyor. Nasıl mı? Şöyle açıklayalım: Günlük hayatın rutininde bizim için önem arz eden pek çok olgu mevcut. İş hayatımız, aile hayatımız, arkadaş ortamımız, eğitim hayatımız ve daha saymakla bitmeyecek pek çok sorumluluğumuz söz konusu. İlişkilerde yaşadığımız olumsuzluklar bizi ruhen öyle derin etkiliyor ki, diğer hayati olgulara odaklanamıyoruz. Zihnimizin çoğunu mutsuz ilişkimiz meşgul ediyor ve odaklanamadığımız sorunlarımız kartopu misali büyüyor. Anlaşılan eskiler bu durumu iyi kavramış olacaklar ki “bekârlık sultanlıktır” diyerek noktayı koymuşlar. Ancak biz sultan olmak için bekâr olmak gerektiğine inanmıyoruz, size ilişkinizde mutlu olabilmenin sırlarını veriyoruz…

Söylem Tarzınızı Değiştirin

Hoşunuza gitmeyen şeyler yaşandığı zaman bunu ifade etme şekliniz sandığınızdan çok daha önemli. Sert bir üslup ile ifade ettiğiniz şeyler karşı taraf için bir meydan okuma olarak algılanacaktır ve karşı taraf aynı sertlikte savunmaya geçecektir.

Görmezden Gelmeyin

Sorunları küçük görüp görmezden gelerek halı altına süpürmeyin. Unutmayın, halı altında biriktirdiğiniz her sorun birikerek ileride tökezlemenize sebep olacaktır. Partnerinizle yaşadığınız sorunu o an çözüme kavuşturmanız mutlu bir aşk hayatı için oldukça önemli.

Tartışırken Yarışmayın

Haksız durumdayken altta kalmamaya çalışmak tartışmanın gereksiz şekilde uzamasına neden olur. Sonunda karşı tarafın kabullenmesi sizin haklı olduğunuzu değil, onun yıldığını gösterir. Tartışmaları kazanılması gereken bir yarış olarak değil, sorun çözmek için bir yol olarak görün.

Onu Kimseyle Kıyaslamayın

Hataları başka insanların başarılarını örnek vererek karşı tarafın yüzüne vurmak son derece küçük düşürücü bir durum. Bu davranış ilişkinizde daha onarılmaz yaralar açabilir. İlla bir kıyas yapılacaksa eğer hayatınızdaki insanın olumlu yönlerini kıyaslayın.

Sosyal Medyanın Gazabından Korunun

Artık ilişkilerin bile çoğu sosyal medya sayesinde başlıyor; ancak doğru kullanılmadığı zaman sosyal medyanın ilişkilere etkisi olumsuz olabiliyor. Dolayısıyla ikili ilişkilerde güven olgusunu sağlam bir zemine oturtmak son derece önemli. İlişkinizi sanal âlem üzerinden yürütmemenizi tavsiye ediyor sosyal aktivitelerinize bolca zaman ayırmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Partnerinizle sık sık sosyal aktivitelere katılmaya çalışmalısınız.

Taraf Seçmeye Zorlamayın

Partnerinizin hayatı sadece sizden ibaret değil. Yakın arkadaşları ve düşkün olduğu bir ailesi olabilir. Partnerinizi sizinle başkaları arasında seçim yapmaya zorlamanız onu zor durumda bırakacaktır. Kısacası partnerinizi arada bir derede bırakmayın.

Varlığınızla Güvende Hissettirin

Partneriniz hayatında ilişkinizin dışında farklı problemler yaşayabilir. Sizinle beraberken ayaklarının yere daha sağlam bastığını hissetmeli. Hangimiz sırtımızı sevdiğimize dayayarak rahat nefes almayı istemeyiz ki?

Genel Geçer Tavsiyelere Kulak Asmayın

Hepimizin birbirimizden farklı karakteri, yaşam tarzı, yaşanmışlıkları var. Dolayısıyla insanları tek tipe indirgeyen ve bu yönde tavsiye verenlere kulak asmayın. Sevgilinizi iyi tanıyın ve adımlarınızı ona göre atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir