Sosyal Medya Aşkı Öldürür Mü?

Teknoloji hızla gelişirken hayatımıza da aynı hızla değişti. Özellikle Facebook, Instagram ve Twitter’ın bu denli popülerleşmesi yaşam tarzlarımızdan tutun ilgi alanlarımıza kadar pek çok şeyi etkiliyor. Hâl böyleyken ilişkilerimizin seyrini de etkilemesi kaçınılmazdı ve öyle de oldu. Sosyal medyanın ilişkilere etkisi ne boyutta?

Ayrılıkların En Büyük Sebebi Sosyal Medya!

Sosyal medya doğru kullanıldığında bize olan faydaları asla inkâr edilemez. Ancak her şey gibi o da yanlış kullanıldığında felaketlere sebep olabiliyor. Günümüzde ayrılıkların en büyük sebebi sosyal medyanın yanlış kullanımı.

Büyüklerimizin hayatını dinlerken tanışma hikâyeleri, flörtleri, kavgaları ve barışmaları bizlere hep hoş gelmiştir. Şimdiki hayatımıza baktığımızda tüm bu aşamalara sosyal medyanın dâhil olduğunu görüyoruz. Pencereden göz göze gelebilmek için girilen çabaların yerini fotoğraf yollamalar, yazılan mektupların yerini ise bir daha asla dönüp okumadığımız Whatsapp mesajları aldı. Eskiden kavgaların ciddi sebepleri varken bugün en büyük sebep başkalarıyla takipleşmek, mesajları okuyup cevap vermemek, gece çevrimiçi olmak, başkalarına like atmak… Her şeyin hızlı yaşanması ve çabuk tüketilmesine sosyal medyanın yarattığı güvensizlik ortamı da eklenince sonuç kaçınılmaz oluyor. Sonuç olarak sosyal medya ile başlayan ilişkiler sosyal medya yüzünden yok olup gidiyor.

Araştırmalar İlginç Sonuçlar Veriyor

Yapılan araştırmalara göre sosyal medyada kadınların partnerlerini kıskanma oranları erkeklere göre daha fazla. Erkekler, partnerlerinin sosyal medya hesaplarıyla ilgilenmiyor gibi görünseler de aslında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Ayrıca ilişkilerde çiftlerin %60’ı partnerlerinin kendisiyle fotoğraf paylaşmasını bekliyor. Çiftlerin en çok nefret ettiği şey ise partnerlerinin eski sevgilileriyle hâlâ takipleşiyor olması. Araştırmalara göre sosyal medya sorunları daha çok ilişkileri yeni olanlar çiftlerde ortaya çıkıyor. İlişki süresi 1 yıldan fazla olan çiftler bu konuda daha rahat görünüyor.

Çözüm Empati ve Güven

Sosyal medya her ne kadar sorun yaratıyor olsa da gereklilikleri yok değil. Bu yüzden sosyal medyayı hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine karşılıklı güven olgusunu sağlam bir zemine oturtmak en mantıklısı. Sosyal medya yalanlarını bir kenara bırakıp empati ve bağlılık geliştirerek rahat bir nefes almamız mümkün. Bir etkili çözüm de ilişkinizi sosyal medya üzerinden değil, yüz yüze aktivitelere ağırlık vererek yürütmeniz. İlişkinizi sanal kalıplar içine sıkıştırmadan somut aktivitelerle desteklemek sosyal medyanın zararlarını en aza indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir