Geçmişten Günümüze Gümüşün Tıp Alanında Kullanımı

Yıllardır sadece süs ve aksesuar olarak kullanılan gümüşün insan sağlığına faydalarını öğrenince okuduklarınıza inanamayacaksınız.

Gümüşün mucizevi etkileri günümüzde pek bilinmiyor olsa da geçmişte tedavi edici özelliği biliniyor ve kullanılıyordu. Öyle ki, tedavi amaçlı kullanımı Romalılara kadar uzanıyor. Peki gümüşün faydaları nelerdir ve geçmişte hangi tedavi amaçlarıyla kullanılmıştır? Sizler için derledik.

Tıbbi Kullanımı Çok Eskiye Dayanıyor

Romalılar su ve şaraplarını bakterilerden temizlemek ve korumak için gümüş saklama kapları kullanırlardı. Ayrıca Romalıların gümüşü incelterek yaraların üzerine sargı bezi olarak kullandıkları da biliniyor. Gümüş sadece Romalılar değil, dünya tarihinin önde gelen medeniyetlerinden Mısırlılar, Persler, Çinliler ve Yunanlar tarafından da tıbbi alanda kullanıldı.

14. yüzyılda tüm Avrupa veba salgınından kırılırken sadece çingeneler bundan etkilenmemişlerdi. Çünkü gümüş elementini sıvılaştırıp açık damardan vücutlarına enjekte ediyorlardı! Ama bu, gümüşün tıpta kullanımının en bilinçsiz haliydi. Çünkü vücutlarında aşırı gümüş elementi birikmesi, ten renginin maviye dönüşmesiyle kendini gösteren argyria hastalığına yakalanmalarına sebep oldu. Anlaşılan çingeneler kara vebaya yakalanmaktansa Şirin Baba’ya dönüşmeyi tercih etmişler.

Geleneklere Yön Veriyor

Eski çağlardan beri devlet adamları gümüş yemek takımı kullanırdı. Bunun sebebi ise sağlığa faydalı olmasının yanı sıra diğer maddelerle kolayca etkileşime girebildiği için yemeklerde zehir olup olmadığını hemen belli etmesiydi.

Geçmişte yeni doğan bebeklere emmesi için gümüş kaşıklar vermek bebek sağlığı için faydalı bir eylemdi. Eskiden aileler bunun bebeğe şans getirdiğine inanıyordu. Çünkü gümüşün bebek vücuduna olan olumlu etkileri şans şeklinde yorumlanıyordu.

Gümüşün Faydaları Saymakla Bitmiyor

1900’lü yılların başında tedavilerinin çoğunda gümüşü kullanan Dr. Henry Crookes, bilinen hiçbir mikrobun gümüş elementine 6 dakikadan fazla dayanamayacağını belirtir. Bir başka uzman Dr. Mark Hovel ise gümüş elementinin virüsleri kontrol altına alma konusunda özellikle etkili olduğunu belirtmişti. Peki size gümüşün en dayanıklı virüsleri bile etkisiz hale getirebildiğini söylesek? Xiaojian Yao, Nanoteknoloji 2012 International Journal’da gümüşün HIV virüsünü birkaç dakika içinde yok ettiğiyle alakalı araştırma raporunu sundu.

Gümüşün binlerce yıl önce keşfedilen ama zamanla unutturulan faydalarını sıralamak gerekirse:

  • Mikroorganizmalar gümüşe karşı bağışıklık kazanamaz. Bu özelliği gümüşü bilinen en etkili antibiyotiklerden biri yapıyor.
  • Gümüşün sıvılaştırılmış formuna kolloidal gümüş deniyor. Tarihte çok defa antibiyotik olarak kullanılan bu madde vücutta hiçbir alerjik reaksiyona sebebiyet vermiyor; mantar, bakteri, virüs ve parazitlerden kurtulmada etkili oluyor.
  • Gümüş 450 organizmanın DNA yapısını bozarak yok edebilen tek element.
  • Amerika’da yeni doğan çocuklara doğumundan hemen sonra gümüş içerikli göz damlaları kullanılıyor ve gözde enfeksiyon oluşması engelleniyor.

Gümüş artık ilaç sanayisinde neredeyse hiç kullanılmasa da aksesuar olarak hâlâ çok popüler bir element. Bu yüzden gümüş eşya kullanımının vücut sağlığına olan etkilerini ayrıca incelemekte fayda var.

  • En iletken materyallerden biri olan gümüş vücudumuzdaki elektriklenmeyi önlüyor ve stresi vücuttan atmayı sağlıyor.
  • Gümüş aksesuar kullanmak kan dolaşımının hızlandırıyor ve bu sayede kalp ritminin düzene girmesini sağlıyor.
  • Gümüş, kızılötesi ışınların %95’ini kaynağa geri yansıtıyor. Bu özelliği gümüşü radyasyona karşı etkili hale getiriyor. Yani gümüş radyasyona bağlı oluşan kanser dâhil pek çok hastalığa karşı güçlü bir kalkan!
  • Gümüş takılar damarların elastik yapısını koruyor. Kan dolaşımının sağlıklı kalmasını sağlayarak dolaylı yoldan kemik sağlığı ve cilt bakımı yönünden faydalı oluyor.

Günümüzde Gümüş Kullanımı

Peki gümüşün bunca faydası varken bugün neden ilaç sanayisinde kullanılmıyor dersiniz? Bunun sebebini öğrenmek için biraz derinlere inmek gerekiyor. İlaç piyasasının kâr marjını arttırma arzusu sebebiyle gümüşün geri plana atıldığı yönünde görüşler mevcut. Tabi bunun cevabını ancak uzmanlar ve ekonomistler verebililir. Sebebi ne olursa olsun bu mucize element ilaç sanayisinden neredeyse silindi ve lüks tüketim ürünlerinde kullanımı ağırlık kazandı. Bu durumda bize düşen gümüşü hayatımıza olabildiğince daha çok katarak hem güzelliğinden hem de mucizelerinden faydalanmak. 🤗 

Peki gümüş sağlık dışında hayatımızın hangi alanlarında bize eşlik ediyor?

Tüm bu faydalar tekstil sektörünün dikkatini çekmiş olacak ki; gümüş iplikler kullanılarak üretilen kıyafetler her geçen gün popülerleşmeye başladı. Artık bu kıyafetlere çoğu mağazadan ulaşabilirsiniz.

Kozmetik sektöründe sivilce oluşumlarını engellemek için gümüşün faydalarından hala yararlanmak mümkün. Cilt bakımı ve tedavi amacıyla gümüş iyonlu ozonlanmış zeytinyağlarını cilt bakımınınıza dahil edebilirsiniz. Ancak tabi bu ürünleri her yerde bulamamak gibi bir sorun var ortada.

Ayrıca gümüş iyonlarını içerisinde barındıran tek besinin ceviz olduğunu bilmenizde fayda var. Bu özelliği cevizi tüketmemiz gereken en önemli besinlerden biri yapıyor. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamını Oku

2019 Gelinlik Modası

2019 gelinlik modası ve gelinlik modelleri nelermiş gelin birlikte inceleyelim ve tarzına uygun en güzel gelinliği birlikte seçelim. Ünlü markaların…
Devamını Oku