ADET(REGL) SANCILARINI AZALTMAK MÜMKÜN MÜ ?

Adet sancısı, menstrüasyon dönemimizde bir çoğumuzun karşılaştığı bir durum. Kimimiz bu sancıları hafif yaşarken kimimiz de çok zor yaşarız. Ve bu sancılar bazen günümüzü berbat geçirmemize sebep olabiliyor. Peki adet sancılarını azaltmak mümkün müdür ? Adet sancısı ve ağrıları için doğal yöntemler nelerdir? Bugünkü yazımda sizinle hepimizin yaşadığı bu sancılar için aklımızdaki soruları cevaplayıp, ağrılar için çözüm önerilerini paylaşacağım.

Adet Sancısı Etkileri

Ortalama 28 gün de bir adet (regl) oluruz. Bu durum 21 ila 35 günde birde olabilir. Rahim her ay gebe kalabilmek için rahim duvarını kalınlaştırır ki döllenme olduğu zaman embriyo için uygun bir ortam sağlansın. Eğer yumurta döllenmez ise bu rahim duvarında ki astar vajina yolu ile atılır. Günlük yaşantımızı da oldukça etkileyen bir durumdur adet(regl) sancıları. Adet sancıları aslında rahmin kasılması ile ortaya çıkan kramplara denmekte. Kimi zaman kramplar ile birlikte mide bulantısı, ishal, halsizlik, baş dönmesi, migren ağrıları, tansiyon düşüklüğü, bel ağrıları, çarpıntı, terleme de ortaya çıkmaktadır.

Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer mi?

Benim de en çok merak ettiğim konular arasında geliyordu. Çünkü adet sancıları benim de hayatımı günlük yaşantımı etkiliyordu. Birkaç kişi geçebileceğini söylüyordu. Kızım doğduktan sonra hiçbir acı, sancı vs hissetmedim. Bu durum çok ilginçti. Biraz araştırma yaptığımda hamilelik ve emzirme döneminde ki hormonların etkili olduğunu gördüm. 1 seneden sonra ise yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştı. Ama şunu da belirtmek isterim rahminde kist olan bayanlar da eskisi gibi ağrının devam etme olasılığı fazlaymış. Bu yüzden şiddetli geçmeyen ağrılarda bir (jinekolog) kadın doğum uzmanına gitmek en doğru çözüm, bunu unutmamak lazım.

Regl döneminde migren ağrısı

Regl döneminde azalan veya artan hormonlar ile birlikte migren ağrısı ortaya çıkmaktadır. Birçok kadın regl döneminde baş ağrı ile baş etmek zorunda kalır. Hormonların dışında aşırı baharat , tuzlu , yağlı yiyecekler , migren ağrınızı tetikleyebilir. Magnezyum ve kalsiyum migren ataklarında size yardımcı olacaktır. Aşağıda belirteceğim beslenme önerisinde magnezyum bulunan yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Vicks , mentholbox migren taşı , headsitck eczanelerden temin edebilirsiniz. Benimde zorlandığım bir durum migren ağrısı. Aşırı ağrıda mide bulantısına sebep olabiliyor. Soğuk uygulama yaparak karanlık bir odada kısa bir uyku çözüm yolu buluyorum.

Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler nelerdir ?

Sıcak su torbası ve duş

Sıcak uygulama kaslarınızı ve damarlarını gevşeteceği için kan akışını arttırabilir. Böylelikle hızlanan kan akışı ile adet sancılarınız hafifleyebilir. Sıcak su rahatlatıcı etkisi ile en tercih edilen yöntemlerdir. Sıcak su torbasını direk teninize uygulamayın. Kalın bir havluya sarıp uygulayın sıcak su torbasının iyice kapalı olduğundan emin olun. Patlama ve sızma ciddi yanıklar ile sonuçlanmaktadır.

Egzersiz

Kolay egzersizler ile adet ağrılarınızı azaltmanız mümkün olabilir. Egzersiz yaptığınız da  Beta- Endorfin hormonu  salgılanacaktır. Bu madde  vücudun doğal ağrı kesicidir. Yatar pozisyonda bacakları aşağı yukarı yönde çeker iseniz kan akışınız hızlanacağı için ağrılarınız hafifleyebilir. Yoga adet sancıları için oldukça iyi bir egzersizdir. Eğer yoga yapmayı sevmiyorsanız da 10-20 dakikalık kısa yürüyüşler size çok iyi gelecektir.

Bol Sıvı Tüketimi

Adet döneminizde bol su içmek kan akışınızı hızlandıracağı için adet sancılarınızda azalma olabilir. Buna ek olarak bitki çayları sizi oldukça rahatlatacaktır. Papatya , tarçın , zencefil , zerdeçal çaylarının adet sancılarınızı azaltmakta büyük faydası olacaktır.

Beslenme Önerileri

Düzenli beslenme ile regl sancılarını azaltmak mümkün. Özellikle probiyotik içeren ürünler; kefir , yoğurt , probiyotik kullanarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Ve böbreğimde kum ile keşfettiğim Gilaburu ile inanılmaz az regl sancısı hissettiğim doğrudur. Vücut için önemli olan minerallerden biri magnezyum da regl ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Muz , Ispanak , Ceviz , Pazı , Bitter Çikolata , Keten Tohumu , Avokado magnezyum açısından zengin besinlerdir. Buna ek olarak aşırı tuz, tatlı, sigara ve kafein kullanımı da regl sancılarını olumsuz etkilemektedir.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak özellikle beslenme konusunda birkaç bir şey belirtmek istiyorum. Gilaburu ve probiyotik ile regl sancılarımda ciddi derece azalma gördüm. İlaç kullanımını hiçbir hekim önermediği için adet takviminizden adet tarihinize bakarak, 1 hafta öncesinden düzenli egzersiz ve beslenme ile (regl) adet sancılarında ciddi derece azalma görebilirsiniz. Uzman değilim, ancak yukarıda belirttiğim önerileri uyguladığınızda tıpkı benim gibi hem iş hem de sosyal hayatınız daha mutlu geçebileceğini söyleyebilirim. Regl döneminizi ağrısız geçirme ihtimaliniz bile var.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir