KURBAN BAYRAMI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME TÜYOLARI

Buruk ve hüzünlü geçen son bayramdan sonra yasakların da kalkmasıyla eski bayramlarda olduğu gibi herkesin bir arada olacağı, şen şakrak sofraların kurulacağı bir Kurban Bayramı geldi çattı. Her bayram olduğu gibi bu bayramda da güzel yemekler ile donatılmış sofralar güzel ikramlar hazırlanacak. Bu haftaki blog yazımda bayram ile beraber sağlıklı beslenme tüyoları vereceğim sizlere.  

KRONİK HASTALAR DİKKAT!  

Kurban Bayramı denince kavurmalar, fazlaca tüketilen tatlılar, sarmalar aklımıza geliyor. O muhteşem sofraları süsleyen hamur işlerini de unutmayalım. Kırmızı et her ne kadar demir, çinko, hayvansal protein ve daha birçok mineraller içerse de her besin kararında ve doğru tüketildiği zaman sağlıklıdır, bunu unutmayın. Bayramda aşırı tüketilen tatlılar ve kavurmalar bazı hastalıkların da ortaya çıkmasına veya rahatsızlanmanıza da yol açabilmektedir. Özellikle kronik hastalar; kalp rahatsızlığı, hipertansiyon ve şekeri olanlar tükettiklerine mutlaka dikkat etmeli, diyetlerini bozmamalıdır. 

ETİ EN AZ 1-2 GÜN BEKLETİN 

Hemen hemen herkesin yaptığı bir hata eti hiç bekletmeden, dinlendirmeden pişirmektir. Hemen pişirilen etler fazla sert olmakla birlikte dinlenmediği zaman sindirimde de sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle mide-bağırsak problemi ya da kronik hastalığı olan kişiler eti hemen değil de buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra yemelidir.  

ETİ KAVURURKEN KUYRUK YAĞI YA DA TEREYAĞI KULLANMAYIN  

Doğruyu söylemek gerekirse benim de en sık yaptığı şeylerden biridir eti kuyruk yağı ve tereyağı ile kavurmak. Et zaten sindirimi zor bir besin olduğu için bir de üstüne katı yağ eklediğimizde sindirim daha da zor olacaktır. Etin kendi yağı, lezzetli yemekler hazırlamanız için kat be kat yeterli olacaktır. 

PROBİYOTİK ALIMI OLDUKÇA ÖNEMLİ  

Uzmanların da her zaman belirttiği gibi bağırsaklar ikinci beynimiz. Bağırsak sağlığı insan vücudu için oldukça önemli. Bayramda tüketilen aşırı yağlı ve karbonhidratlı besinler bağırsaklarımızı yorar. Bu yüzden bağırsak sağlığınız için mutlaka bağırsak dostu probiyotik ürünler tüketin. Günde 1 bardak sade kefir, ayran ya da 1 kase yoğurt yemeklerinize eşlik edebilir ya da arada da tüketebilirsiniz.  

SALATAYI SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN  

Bayramda en çok tüketilen et kavurması sizin de menünüzde bulunuyorsa yanına mutlaka zengin mineral ve lif içeren sebzelerden oluşan bir salata tercih ediniz. Yağlı bir etin yanında tüketeceğiniz karbonhidratlar vücudunuzda şişkinliğe sebep olabilir ve keyfinizi kaçırabilir.  

ŞERBETLİ TATLILAR YERİNE SÜTLÜ TATLILAR TERCİH EDİN

Nasılsa bayram diyerek yediğimiz o şerbetli tatlıları hiç hafife almayın. Özellikle şeker hastaları tatlı tüketimlerine bu dönem daha da dikkat etmeliler! Zaten gün içinde vücudumuzu oldukça zorladığımız için şekerli tatlılar yerine sütlü tatlı tercih ediniz. Eğer sütlü tatlı sevmiyorsanız da meyveli ve hafif tatlıları da tercih edebilirsiniz.  

Son olarak şunlara dikkat edin! 

  • Eti en az 24 saat dinlendirdikten sonra tüketin.  
  • Eti -18 santigrat derecede uzun süre saklayabiliyoruz ancak çözülme konusunda çoğu kişi yanlış yöntemler tercih etmekte bu sebeple eti buzdolabında dinlendirerek çözdürmek en sağlıklısıdır.  
  • Etler E ve C vitamini içermez, bu nedenle etin yanında mutlaka sebze tüketmelisiniz. Özellikle C vitamini ile tüketildiğinde demir emilimi de arttıracaktır.  
  • Mutlaka öğlen yemeğinde kavurma yediyseniz, akşam sebze tüketin. Eğer ki tüketecekseniz saat 17:00 dan önce tüketin.  
  • Su önemli! Günde en az 2 litre su tüketin.  
  • Kızartma yerine haşlama eti tercih edin.  

Sizler de gelin bu bayram kendiniz ve vücudunuz için güzel şeyler yapın. Aradaki dengeyi kurmak ve aşırıya kaçmamak özellikle sıcak geçen bayramlarda, tatillerde oldukça önemli. Etin yanına sebze tercih etmiyorsanız bile salata tüketimini arttırın. Hepimiz arada kaçamak yapıyoruz önemli olan bu kaçamakları alışkanlık haline getirmemek. Hepinize şimdiden sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir