Böbrek Dostu Mucize İçecek: Gilaburu Nedir?

Bir önceki Adet(Regl) sancıları yazısında yazdığım Gilaburu hakkında çok soru geldi. Bu yüzden bu haftaki yazımda sizlere Gilaburu hakkında bilgiler vermek istedim. Gilaburu nedir? Nerede yetişir? Faydaları nelerdir? Hangi problemlere iyi geliyor? Bu soruların hepsinin cevapları için okumaya başlayalım mı?

Gilaburu nedir?

Gilaburu ismi yabancı bir isim gibi gelse de size ‘Geleboru’ ya da ‘Frenk Üzümü’ dediğimde size tanıdık gelecektir. Adoxaceae familyasından kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde bir meyve veren ağaç türüdür. Üzüme benzeyen görüntüsü ile şahane bir meyvedir. İçerdiği mineraller ve asit dolayısıyla ‘gençlik iksiri’ olarak adlandırılıyor.

Daha çok Kayseri bölgesi ve civarında yetişen bu meyvenin biraz ekşi ve acımsı bir tadı vardır ancak meyve olarak tüketmek çok yaygın değildir. Onun yerine suyunu hazırlıyor ve faydalarından bu şekilde yararlanabiliyorsunuz. Gilaburu bitkisi bolca sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Ekim ayının ilk haftasında toplanmaya başlanır ve bu arpa ile birlikte mayalandırılır.

Faydaları nelerdir?

Böbrek Dostu!

İçerdiği mineraller ve doğal asitler ile birlikte ‘böbrek taşı , kumu’ düşürmenize çok yardımcı olmaktadır. Böbreklerin çalışmasını desteklemektedir. Doğal ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanması ile eczanelerde ve aktar da takviye edici gıda olarak satılmaya başlanıştır. Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

Güçlü bir antioksidandır !

Gilaburu vücutta ki ödemi atar. Kan dolaşımınızı hızlandırarak hücre hasarını ve yapısını yenilemeye yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımına yardımcı olduğu için kolesterolü düzenlemektedir.

Adet Ağrılarınızı Azaltır !

Kadınların sıklıkla yaşadığı bir durum olan regl sancılarını azalttığını hissedeceksiniz. Kramplara ve kas ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Regl döneminde görülen fazla kanamayı da düzenlemektedir.

Ben de böbrek sorunum ile doktorumun sayesin de keşfettiğim ‘Gilaburu’ yu düzenli kullanımda çok faydasını gördüm. Böbrek sancılarım ve ağrılarımda bana inanılmaz derecede iyi geldi. Adet sancılarımı yok denecek kadar azalttı. Regl olmadan önce hissedilen bel, kasık ağrılarını dahi yaşamadım diyebilirim. İlk başta tadı ve kokusu size biraz kötü gelebilir. Ama zamanla tadını çok seveceksiniz. Gilaburu kullanmaya başladığımda kendimi inanılmaz derece enerjik hissettim. Yakın çevreme de oldukça önerdim Gilaburu’ yu. Onlardan gelen olumlu yorumlardan da ne kadar mucize bir içecek olduğunu anladım.

Nasıl tüketilir?

  • Yarım su bardağı Gilaburu
  • Yarım su bardağı su

Gilaburu suyunu sabah akşam 1’er su bardağı olmak üzere toplamda 2 su bardağı tüketiniz. Toplamda 3 haftalık kullanım sonrasında , 1 hafta ara vermeyi de sakın unutmayın.

Gilaburu Hakkında

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülçin Saltan İşcan da gilaburu bitkisi üzerinde 2006 yılından bu yana çalıştıklarını söyledi.

Bitkinin halk arasındaki geleneksel kullanımını bilimsel olarak incelediklerini anlatan İşcan, şöyle konuştu:

“Biz halkın arasında bilinen faydalarını bilimsel temellere oturttuk. Böbrek taşı düşürmesi özelliğinin klinik öncesi ve klinik çalışmaları yapıldı. Böbrek taşı düşürdüğü doğrulandı bu çalışmalarla. Ağrı kesici etkisi de bilimsel deneylerle doğrulandı. Bu bilimsel çalışmalar ışığında ürünü ticarileştirmek için Ankara Üniversitesi Teknopark’ı bünyesinde bir şirket kurduk. Önce pilot üretim yaptık, daha sonra da endüstriyel üretim yaptık. Bitkinin içindeki klorojenik asit üzerinden bitkisel ekstreyi standart hale getirdik. Şu anda eczanelerde satılıyor. İlk 30 bin kutuyu ürettik. ABD’deki İlaç ve Gıda Dairesinin gerekliliklerine uyarak ham maddeyi ABD’ye ihraç ettik geçen yıl. ABD’de ‘Gilaburu +PP’ adıyla satılıyor. Kayseri’de yetişen bir bitki bugün ABD raflarında. Tarım Bakanlığından onay alınmış takviye edici gıda olarak satılıyor.” (AA HABER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir