BİNBİR DERDE DEVA ÇÖREK OTU

Tüm dertlere deva olan, alternatif tıp alanında yüzyıllardır tercih edilen çörek otu faydaları saymakla bitmez. Şifa mucizesi çörek otu tohumları ise haşhaşta olduğu gibi kozalak içinde olgunlaşmaktadır. Çörek otu siyah görüntüsü ve yapısı ile ‘siyah susam’ olarak da adlandırılmaktadır. Yemeklerde ve hamur işlerinde sıklıkla tercih edilir. Çörek otunu aslında doğru tüketmek oldukça önemlidir. Çörek otu hakkında tüm bilmeniz gereken bilgiler blog yazımda.

ÇÖREK OTU VE YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

çörek otu ve yağı

Şifa kaynağı olarak görünen çörek otu ve ondan elde edilen yağının faydalarını şu şekilde genel olarak sıralayabiliriz.

  • B1, B6, B2, ve Demir, Kalsiyum, Magnezyum vitaminlerini içermektedir.
  • Özellikle kan şekerini düşürmede etkilidir.
  • Yaralarınızın hızla iyileşmesini sağlar.
  • Antioksidan özelliğine sahiptir.
  • Özellikle hücreleri yeniler ve cilt hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.
  • İçerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık güçlendirici olarak kullanılır.
  • Yüksek tansiyon ve hipertansiyonu düşürür.
  • Çörek otu yağını saç diplerinize uygulayarak masaj yapabilirsiniz, saç köklerinizi besleyerek dökülmelere karşı iyi gelecektir.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Çörek otu yağını öğütülmüş olarak yağını ya da tohumun kendisini kullanabilirsiniz, tercih size kalmış durumda. Ama öğütülme işlemi sırasında çörek otunda bulunan yararlı yağların bir kısmı uçar, bu yüzden tohum şeklinde tüketilmesi daha uygundur.

Çörek otu yiyeceklerde en çok börekler, poğaçalar ve hamur işlerinde kullanılıyor, alternatif olarak peynirlerinize inanılmaz yakışacaktır. Sade tüketmek hoşunuza gitmeyecekse salataların içine veya çorbanızın içine 1çay kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.

Çörek otu yerine yağını tüketiyorsanız eğer, 1 çay kaşığı sade olarak tüketebilirsiniz. Eğer ki tadı size kötü geliyorsa salata sosunuzun içine 1 çay kaşığı kadar karıştırın. Ayrıca çorbalarınızın içinde ekleyebilirsiniz tadını daha az alacaksınız.

KULLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Çörek otunu ve yağını kullanırken dikkatli olmanızda fayda var, öyle ki vücudunuz ciddi alerjik reaksiyonlar ile karşı karşıya kalabilir. Aslında kullandığımız tüm bitkisel ürünleri önce az miktarda alarak denemelisiniz, vücudunuzun verdiği tepkiye göre devam edebilirsiniz. Gereğinden fazla çörek otu ve yağı tüketmeyeniz, bilinçsiz kullanımlarda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ÇÖREK OTU VE YAĞI KULLANIMI

Özellikle belirtmek isterim ki, uzmanlar hamilelik dönemi boyunca Çörek Otunu ve yağını kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir. Rahim kaslarını uyaracağı için erken doğum riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak doğumunuza 1-2 gün kala kullanmaya başlayabilirsiniz, çörek otu rahim kasılmalarına yardımcı olacaktır. Bende emzirme sürecimde sütümün azaldığını hissederek doktorumun da tavsiyesi üzerine çörek otu yağı kullandım ve mucizeye tanık oldum. İnanılmaz süt artışım oldu ancak kan şekerimi düşürdü, birden bire inanılmaz derecede açlık hissim oluyordu. 2 ay kullanımdan sonra ara vermek zorunda kaldım. Sizlerde doktorlarınıza danışarak bilinçli bir şekilde tüketim sağlayabilirsiniz.

Faydaları saymakla bitmeyen şifa mucizesi olan Çörek otunu düzenli ve gerektiği ölçüde alırsanız faydalarına sizlerde inanamayacaksınız. Benimde severek tükettiğim çörek otunu kullanmadan önce yine de doktorunuz ile konuşmayı ihmal etmeyin.

Sağlıklı Günler Diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir