D VİTAMİNİ NEDİR ve COVİD – 19 İLE İLİŞKİSİ NEDİR?

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR? VÜCUDUMUZUN TEMEL VİTAMİN İHTİYAÇLARINDAN BİRİ OLAN D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR? D VİTAMİNİ VE COVİD-19 İLİŞKİSİ NEDİR?

Temel vitaminlerden olan D vitamini vücut için alınması gereken önemli vitaminlerdendir. D vitamini denildiği zaman direk aklınıza kemik gelişimi gelmesin, diğer tüm organlar için de oldukça önemli bir vitamindir. Eğer ki D vitamini değeriniz sınırın altında ise birçok hastalığa davet çıkarmış olursunuz. Uzmanlar en azından yılda bir defa kan değerlerinize baktırmanızı önermektedir. Peki ya sizler vücudunuzu seviyor ve önemsiyor musunuz? 

D VİTAMİNİ NEDİR?  

D vitaminin tıp dilinde (kalsiferol) olarak adlandırılır. D vitaminin vücutta önemli bir görev görerek bağırsaktaki kalsiyum emilimini arttırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım etmektedir. En doğal D vitamini güneş ışınları ve besinlerdir. Günümüz şartlarında insanlar çok fazla kapalı ortamlarda bulundukları için güneş ışınlarından oldukça uzak kalmaktadır ve bu durumlarda D vitamini eksikliği ortaya çıkmaktadır.  

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?  

D vitamini serum düzeyinin 12ng/ ml altında olması vitamin eksikliği nedenlerindendir. Ülkemizde de en sık rastlanan sağlık problemlerinden birdir. Bu süreçte hastanın hangi yaş grubunda olduğu, D vitamini eksikliği derecesi, beslenme düzeyi oldukça önemlidir. Bir insanın yaşı ilerledikçe günlük alınması gereken D vitamini ihtiyacı da artmaktadır. D vitamini bir bebeğe doğduğu ilk günlerden itibaren verilmektedir. Çünkü anne sütünden bütün vitaminler geçer sadece D vitamini geçmemektedir. Bebeklere her gün düzenli olarak verilmesi gelişim ve temel ihtiyaç açısından oldukça önemlidir.

Dr.Rahman KURİ’nin çalışmasından alınmıştır.

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR? 

Vücudun D vitaminini karşılayacak en iyi kaynaklardan biri güneş ve besinlerdir. Cilt güneş ışınları ile vücuda D vitamini sağlamaktadır. Güneşin az bulunduğu aylarda D vitamini eksikliği yaşamamak için düzenli beslenmek ve D vitamini içeren besinler tüketmek oldukça önemlidir. D vitamini nelerde var sorusuna yanıt olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Yağ bakımından zengin olan balık çeşitleri (somon, uskumru, ton balığı, sardalye) 
 • Süt ve süt ürünleri 
 • Yumurta 
 • Portakal suyu gibi doğal meyve suları 
 • Tavuk ciğeri 
 • Balık yağı 
 • Tahıl ürünleri 
 • Yonca 
 • Isırgan otu 
 • Maydanoz 
D Vitaminin bulunduğu besinler ve D Vitamini oranı

D VİTAMİNİ VE COVİD-19 İLİŞKİSİ NEDİR?  

D vitamini en çok kullanılan vitaminler arasında yer almaktadır. Özellikle pandemi dönemde oldukça rağbet gören takviyeler arasında yerini alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda D vitaminin eksikliği Covid-19 hastalığını daha şiddetli geçirmenize yol açmaktadır. D vitamini öncelikle kalsiyum emilimine destek olur, ayrıca kemiklerin büyümesini sağlayan bir vitamindir. Eylül ayında bilim dünyasının saygın dergilerinden Plos One’da yayımlanan Covid-19 testi yapılan 191,779 kişiden alınan veriler incelendiğinde kan D vitamini seviyeleri 20ng/ml altında olanların Covid-19 hastalığa yakalanma oranının, 30ng/ml üstünde ve yeterli seviyede D vitamini olanlara göre %54 daha yüksek olduğunu görülmüştür. D vitamini seviyeleri ile hastalığa yakalanma riski arasında bağlantı vardır. D vitamini seviyeleri arttıkça Covid-19’a yakalanma riski azaldığı gözlemlenmiştir.

D VİTAMİN SEVİYEMİ DOĞAL YÖNTEMLER İLE NASIL ARTTIRABİLİRİM DİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT EDEBİLİRSİNİZ.

 • Güneş ışığında vakit geçirin. 
 • Yağlı balık ve deniz ürünleri tüketmeye özen gösterin. 
 • Daha fazla mantar tüketin. Mantarlarda insanlar gibi güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman D vitamini üretmektedir.  
 • Yumurta sarısını da mutlaka tüketin. Gezen tavuk yumurtası büyük bir D vitamini kaynağıdır.  
 • İnekler açıkta beslendikleri için aldıkları D vitamini sütlerine geçer. Bu yüzden inek sütü ve bundan üretilen peyniri, yoğurdu, kefiri ve tereyağını tüketin.  
 • C vitamini kadar D vitamini açısından oldukça zengin olan portakal suyunu her gün tüketmeye dikkat edin.  
 • UV Lambası kullanabilirsiniz. D vitamini üretmede oldukça etkili olan UV-B radyasyonu yayan lambalar alabilirsiniz. Ancak bu lamba pek önerilmemektedir. Ayrıca oldukça maliyetli gerektiren bir yöntemdir.  

D VİTAMİN DAMLA TAKVİYESİ 

İnsanların büyük çoğunluğu D vitamini eksikliği yaşar. Evde oldukça zaman geçirdiğimiz şu günlerde hem de mevsim şartlarından dolayı dışarıda pek de vakit geçiremiyoruz. Güneş ışınlarından oldukça uzağız, bu yüzden güneşten D vitamini takviyesi almamız pek de mümkün olmuyor. Bir diğer seçenek ise besinler, yukarıda belirttiğim gibi D vitamini bulunan besinleri tüketmeye özen gösterin. Baktınız test sonuçlarınız hala değerlerin altında ise uzmanlar D vitamini damla takviyesi kullanmanızı öneriyor. Değerinize göre damla sayısını doktorunuz belirleyecektir. Doktorunuzun izni olmadan günde 400 üniteden fazla D vitamini tüketmemelisiniz. Güvenli üst sınır 400 ünitedir, daha büyük dozlar sadece tıbbı gözetim altında alınmalıdır. Bu sebeple mutlaka sağlık kuruluşlarından kan değerlerinize baktırıp ona göre takviyeler almalısınız. Sağlıklı Günler.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir