Herkes Bunu Konuşuyor: Kolajen Nedir?

Son zamanlarda özellikle anti-aging kremlerin ambalajı üzerinde bizi kendine çeken bir şey var: Collagen (Kolajen). Takviye gıdasından kremine kadar herkes bunu konuşuyor. Peki herkesin dilinde gezinen, boy boy reklamları yapılan bu kolajen nedir?

Kolajen nedir?

En basit tanımıyla kolajen, vücutta doğal olarak bulunan, cilde elastikiyetini veren ve cildin dayanıklılığı arttıran bir protein türü diyebiliriz. Kolajenin hammaddesi ise içeriğindeki GAG yani Glikozaminoglikanlar‘dır. GAG, kolajen temel yapı taşıdır ve eğer bu hammadde azalırsa kolajen üretimi de azalır. Ölü hücrelerin birçoğunun yerini kolajen proteini alır. Yeni çıkan tırnaklarımızda bile kolajenin etkisi vardır. En önemli etkilerinden biri de kemik ve doku sağlığımızı korumamıza büyük katkı sağlar.

Vücudumuz bu protein türünü doğal olarak ve sürekli olarak yenilerek üretmektedir ancak 20’li yaşlardan itibaren büyüme fonksiyonlarının yerine getirilmesi ve ergenlik döneminin bitmesiyle beraber kolajen üretimi % 1- 1.5 oranında azalıyor. Alkol ve sigara, yüksek şeker tüketimi ve güneş koruyucusuz uzun süre güneşin altında kalmak bu tür dikkat etmediğimiz nice faktör kolajen üretimimizi düşürebiliyor. Bu yüzden cildimiz daha mat, daha yorgun veya kırışıklı bir görünüm almaya başlıyor.

Yaş almanın getirdiği kolajen eksikliğini gidermek mümkün mü? Güzel haber hanımlar! Evet vücudumuzda her geçen gün daha az üretilmeye başlayan kolajeni gençliğimizde olduğu kadar olmasa da yerine koyabiliriz. Ancak nasıl?

Kolajen Takviyesi

Cildimiz her 35 günde bir kendini yenilemektedir. Cilt hücrelerimiz yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden oluşmaktadır. Kısacası aslında biz ne yiyorsak oyuz. Mümkün olsa da her gün sağlıklı beslenebilsek ancak yoğun iş hayatı, yaşam koşulları derken kim bize etli kemikli çorbalar pişirecek ki? Hal böyle olunca da çoğu insan çareyi takviye gıdalar dediğimiz tek içimlik shotları ve kolajen hapları tüketmekte buluyor. Ancak burada önemli olan sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ürünleri kullanmak olacaktır. Herhangi bir olumsuz bir durumla karşılaşmamanız adına takviye gıdalarınızı eczanelerden temin etmenizi öneriyoruz.

Kolajen Artırıcı Besinler

Söyleyeceklerimiz kiminizin pek hoşuna gitmeyecek olsa da kolajen özellikle kemikli etler, sakatat grubu besinler, kelle paça ve işkembe çorbalarında bulunmaktadır. Et ve tavuk sularına ise kolajen suyu desek yeridir. Bu tür besinlere öğünlerinizde bolca yer vermenizi öneriyoruz. Bunun yanı sıra kolajen içeren besinler;

  • Omega 3 açısından zengin balık türleri (özellikle fırınlanmış hamsi, istavrit, levrek…)
  • Turunçgiller ve turuncu sebzeler (havuç, portakal, mandalina, greyfurt, bal kabağı…)
  • Yumurta beyazı,
  • Soya ve soya ürünleri,
  • Ebegümeci ve ısırgan otu…

Ayrıca üzüm çekirdeği yağı da kolajen üretimini destekleyen önemli bir yağ türüdür. Soğuk salatalarınızı lezzetlendirmek için de mükemmel bir seçim olan bu kolajen deposunu tüketmekten çekinmeyin.

Kolajen Kremleri İşe Yarıyor Mu?

Üzülerek bu büyük yalana hayır diyoruz. Kolajen proteini maalesef cilt bariyerinden içeriye geçemeyecek kadar büyük bir proteindir. Cilt kremlerinin içeriğinde kullanılan kolajenler, hidrolize olduğu için cildin derin tabakasına ulaşarak cildi kolajene doyurmazlar. Kolajen proteini ne kadar ciltten geçmesi için parçalansa ve hatta geçse bile bu durumda bile cildinizdeki kolajenle etkileşemeyecek kadar küçük protein molekülleri ortaya çıkacaktır. Bu da yine bir işinize yaramayacaktır. Bu yüzden kolajen içerikli ürünlerin bir pazarlama stratejisi olup henüz bu konuda yeterli bilgisi olmayan tüketicilerin gözünü boyamaktan başka bir şey değildir. En azından şimdilik. Bu yüzden bu pahalı kremlere para vermeden önce iyice düşünmek üzerine araştırma yapmak gerekiyor. Hatta bazı ürün geliştirme ve pazarlama departmanları bu olayı biraz daha abartmışlar ve çıtayı biraz daha yukarı çıkartmışlar! Geçenlerde kolajen destekli bir yatak türü çıktığını bile duydum hanımlar! Kolajen destekli! Yatınca cildimizi kolajene mi doyuracak anlamadım ki! Açıkcası şaka gibi!

Sevgili Eldori Blog okuyucuları, bir yazımızın sonuna daha geldik. “Kolajen nedir, ne işe yarar ve hangi besinlerde bulunur?” bu soruların cevaplarını umuyoruz ki aklınızda soru işareti bırakmayacak kadar cevapladık. Kadınların dünyasına gümüş takı modellerimizle girdik ve onların dünyalarına katkıda bulunmak için her geçen gün daha fazla çabalıyoruz. Eldori gümüş takı modellerimizi incelemek ve bizi sosyal medya mecralarımızdan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

1 yorum
  1. Çok başarılı yazı olmuş elinize sağlık, tamamen gerçekleri tazmışsınız, kolajen kremin hiç işe yaramayağını bilimsel olarak açıklamanız takdire şayan tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir