Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Aşırı kilolu olmanın vücut sağlına olumsuz etkileri konusunda hepimiz hemfikiriz. Peki size hızlı zayıflamanın da aynı oranda tehlikeli olabileceğini söylesek?

Hızlı Kilo Vermek Tehlikeli Mi?

Günümüzde popüler kültürün etkisi ve obezitenin görülme sıklığının artması bizi zayıf olmanın sağlıklı olduğunu düşünmemize itti. Ancak durum hiç de öyle değil. Bilinçsizce zayıflamak tıpkı obezite gibi sağlığımızı tehdit ediyor. Zayıf görünme kaygısıyla yapılan bilinçsiz diyetler, yanlış sporlar ve kullanılan zayıflama ilaçları pek çok şeyi olumsuz etkiliyor. Başlangıçta aşırı sıvı kaybetmek ve düşük kalorili beslenmek hızla zayıflıyormuş hissi verebilir ancak hızlı kilo vermenin zararları düşündüğünüzden daha fazla. Hızlı kilo vermek;

  • Kas kaybına neden olur.
  • Karaciğer ve böbrek hastalıklarını tetikleyebilir.
  • Saç ve cilt problemlerine neden olur.
  • Taşikardi oluşumunu tetikler.
  • Bağışıklık seviyesini ciddi oranda düşürür.

Sıradan Zayıflama Tavsiyelerini Dikkate Almayın

Vücut yapımız, boy-kilo oranımız, bağışıklık yapımız, alerjik reaksiyonlar ve daha pek çok farklı etken kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla genel tavsiyeleri çöpe atarak kişiye özel diyet listelerini dikkate almalı, bu konuda uzmanlara danışmalıyız. Aksi durumda aşırı zayıflık olarak bilinen anoreksiya da dahil çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kendinizi Nasıl İyi Hissedecekseniz Öyle Görünün

Önemli olan zayıf, aşırı kilolu veya fit görünmek değil. Esas önemli olan şey kendimizle barışık olup bedenimizi sevmek ve ona iyi davranmak. Zayıf görünmek hoşumuza gidiyorsa aşırı kilolarımızı sağlıklı bir şekilde vermeliyiz. Zayıflamak mı istiyorsunuz? O zaman ‘sağlıklı’ zayıflayın. Bedeninizi tanıyın ve ona ihtiyacı olanı verin. Bu konuda tek yapmanız gereken diyet ve spor konusunda uzman kişilerin desteğine başvurmak.

Vücut Kitle Endeksinizi Öğrenin

Vücut yapınızın ideal oranda olup olmadığını öğrenmek sağlığınız açısından oldukça mühim. Bunun için de en önemli yöntem vücut kitle endeksini doğru hesaplamak. Boy ve kilo oranımıza göre hesaplama yapan yöntem bize sağlığımız için faydalı ipuçları veriyor. Bunun için sizleri düşündük ve hesaplama algoritmasını sitemize ekledik. Vücut kitle endeksinizi hesaplamak için sizleri şöyle alalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir